Ադրբեջանական «ֆարսը» Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից առաջ
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը շարունակում է առկախված մնալ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վերջին ամիսներին ակտիվորեն աշխատում էին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նոր հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ (վերջին հանդիպումը կայացել է 2016թ. հունիսին), և ի վերջո հոկտեմբերի սկզբին տարածաշրջանային այցի արդյունքում նրանք հանդիպման համաձայնություն ստացան երկու երկրների նախագահներից:
Սակայն, համանախագահների այցից և հանիպմանն իր համաձայնությունը տալուց հետո, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 9-ին նախարարների կաբինետի նիստի ժամանակ հայտարարեց, որ Ղարաբաղյան կարգավորմանն ուղղված բանակցային գործընթացը վերսկսվում է առանց որևէ նախապայմանի: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը տարբեր տեսակի նախապայմաններ առաջ քաշելով՝ ցանկանում էր խափանել բանակցությունների վերսկսումը, բայց այժմ ստիպված է հրաժարվել այդ քաղաքականությունից:
Նախապայմաններ ասելով՝ Ալիևը թերևս նկատի ունի 2016թ-ի մայիսի 16-ին   ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների արտգործնախարարների մասնակցությամբ Վիեննայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման և հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացմանը և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն առնչվող այլ հարցերի: Պետք է ընդգծել, որ սրանք, ինչպես Ալիևն է փորձում ներկայացնել, նախապայմաններ չեն, որոնք պնդում է հայկական կողմը, այլ հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված հստակ պայմանավորվածություններ են, որոնց միջնորդների ներկայությամբ իր համաձայնությունն է տվել այդ թվում հենց ինքը՝ Ադրբեջանի առաջնորդը: Ինչպես երևում է, Ալիևը խնդիրներ ունի նախապայմանի և պայմանավորվածության տարբերակման հարցում: Նման շփոթը թերևս կարելի է բացատրել այն հանգամանքով, որ պաշտոնական Բաքուն իր կողմից ստանձնած պարտավորվածություններից հրաժարվելու բավական մեծ «փորձ» ունի: Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հայտարարությունները ևս բացառություն չեն, քանզի ձեռք բերված պայմանավորվածություններից որևէ մեկի կյանքի կոչման ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը ոչ մի տեսանելի քայլ չի կատարել և այժմ փորձում է դրանք ձևախեղել և հրաժարվել դրանցից: Այս կարևոր գործոնի վրա է ուշադրություն հրավիրվում նաև ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Հակոբյանի հայտարարությունը՝ ի պատասխան Ալիևի: Հակոբյան, Ալիևի հայտարարությունը որակելով սադրանք, մասնավորապես ընդգծել է, որ բանակցությունների գնալու հայկական կողմի համաձայնությունը որևէ կերպ չի նշանակում մեր դիրքորոշման փոփոխություն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում կամ հետքայլ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների պայմանավորվածությունների կատարման հրամայականից:
Առաջանում է հարց՝ ինչու՞ բանակցային սեղանի շուրջ հանդիպմանն ընդառաջ Ալիևը կատարեց նման սադրիչ հայտարարություն: Հաշվի առնելով պաշտոնական Բաքվի՝ նախկինում դրսևորած նմանատիպ պահվածքը՝ կարելի է ենթադրել, որ Ալիևը նպատակ ունի հարված հասցնել բանակցային գործընթացին: Հստակ գիտակցելով, որ բանակցությունների միջոցով հնարավոր չէ հասնել իր մաքսիմալիստական նպատակներին (որոնք տարիներ շարունակ Ադրբեջանի ժողովրդին է ներկայացնում պետական քարոզչությունը), Ալիևը խնդիր ունի տապալել հերթական բանակցությունները: Սակայն, ոչ միայն պարզապես տապալել, այլ դա անել հայկական կողմի միջոցով, այսինքն՝ նախապատրաստվող հանդիպմանն ընդառաջ նման սադրիչ հայտարարություններով հայկական կողմին դրդել ապակառուցողական պահվածքի, օրինակ՝ հանդիպումից հրաժարվելը:
Բանակցային գործընթացի վրա ազդելու փորձից բացի, Ալիևի հայտարարությունը որոշակի հաղորդագրություններ է պարունակում նաև ադրբեջանական հանրության համար: Արդեն 14 տարի միանձնյա իշխող Ալիևը բավական լավ է տիրապետում հանրային տրամադրությունները մանիպուլացնելու արվեստին: Եվ, ինչպես նախկինում, փորձ արվեց սեփական հանրությանը մատուցել այն թեզը, թե բանակցային գործընթացում թելադրողը Ադրբեջանն է, իսկ հայկական կողմը միայն ստիպված է հաշտվել իրավիճակին: Թեև ադրբեջանական հանրությունը եղել է հիմնական թիրախային լսարանը, սակայն, հաշվի առնելով տեղակատվության տարածման ժամանակակից հնարավորությունները, չենք կարող բացառել, որ հայկական հանրային շրջանակներում բացասական ֆոնի ստեղծման հնարավորությունը ևս դիտարկվել է, ինչի մասին է վկայում ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից տարբեր լեզուերով Ալիևի հայտարարության բավական լայն տարածումը:
Բանակցային գործընթացի վրա ազդելու Բաքվի մտադրության մասին է խոսում նաև վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական և ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծում հերթական սրացումը: Հոկտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով հայկական կողմն անգամ ունեցավ զոհ: Վերջին տարիներին նախագահների հանդիպումից առաջ Ադրբեջանը մշտապես մեծացնում է լարվածությունը սահմանագծում՝ նպատակ հետապնդելով ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա կամ նրան դրդել տապալել բանակցային գործընթացը:
Ինչ վերաբերում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին, ապա միանշանակ կարող ենք պնդել, որ դրանք շարունակում են մնալ օրակարգում:  Միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, սահմանագծից դիպուկահարների հեռացման և փոխվստահության միջավայրի ամրապնդմանն ուղղված նման այլ քայլերի կարևորության մասին բազմիցս բարձրաձայնել են ոչ միայն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, այլ նաև ՄԽ համանախագահ երկրների արտգործնախարարները: Ասվածի վերջին օրինակներից էր Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի կողմից հոկտեմբերի սկզբին արված հրապարակային հայտարարությունը, որում նա իր աջակցությունն է հայտնում դիպուկահարների հետ քաշման, դիտորդների թվի մեծացման, հրադադարի խախտումները հայտնաբերող համակարգերի տեղադրման առաջարկներին:
Ամփոփելով վերոնշյալը, փաստացի կարող ենք եզրակացնել, որ Ղարաբաղյան համակարտության կարգավորման գործընթացը պայմանականորեն կարելի է տարանջատել երկու մասի՝ բուն քաղաքական գործընթաց և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված գործողություններ, որն էլ հիմնվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի առաջարկների վրա: Բացարձակ միանշանակ չէ, որ նախագահների նախատեսվող հանդիպմանը քննարկվելու է միայն քաղաքական գործընթացը: Ըստ էության, քաղաքական հարթությունը և Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացման քայլերն այժմ դիտարկվում են որպես զուգահեռ գործընթացներ, ինչպես այդ մասին նախկին մի քանի հայտարարություններում ընդգծել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները:
Ըստ էության, Ադրբեջանի կողմից բանակցային գործընթացը տապալելու փորձերը շարունակում են և շարունակվելու են, քանի որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը հանդիսանում է Ալիևի իշխանության պահպանման կարևոր գրավական: Հենց հակամարտության գործոնն է ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն օգտագործվում հասարակ ադրբեջանցիների քաղաքական և քաղաքացիական ազատությունների սահմանափակումները, նրանց իրավունքների ոտնահարումները «լեգիտիմացնելու» համար, բացի այդ, այն հնարավորություն է տալիս տարաբնույթ սխեմաներով միլիարդավոր դոլարներ յուրացնել արտաքին քաղաքան և ռազմական նպատակներով հատկացվող գումարներից, որի վերջին ապացույցներից էր «Ադրբեջանական լվացքատան» սկանդալը:

Азербайджанский фарс перед встречей Саргсян - Алиев
Процесс урегулирования карабахского конфликта остается приостановленным. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ на протяжении последних месяцев активно работают в направлении организации новой встречи президентов Армении и Азербайджана (последняя встреча состоялась в июне 2016 года), и в конце концов в начале октября в результате регионального визита они получили согласие обоих президентов.
Однако после регионального визита сопредседателей и достижения договоренностей о предстоящей встрече президент Азербайджана Ильхам Алиев девятого октября во время заседания кабинета министров заявил, что переговоры по урегулированию карабахского конфликта возобновляются без каких-либо предусловий. По его словам, Армения, выдвигая различные предусловия, стремилась провалить возобновление переговоров, но сейчас вынуждена отказаться от этой политики.
Говоря о предусловиях, Алиев имел в виду договоренности, достигнутые на саммите президентов Армении и Азербайджана при участии министров иностранных дел стран-сопредседателей МГ ОБСЕ 16-ого мая 2016 года и 20-ого июня в Санкт-Петербурге на встрече президентов Армении, Азербайджана и России. В частности, речь идет о внедрении механизма расследования инцидентов на линии соприкосновения войск, увеличении ресурсов офиса специального представителя действующего председателя ОБСЕ и о других вопросах, связанных с формированием атмосферы взаимного доверия. Необходимо подчеркнуть, что это - не предусловия, как пытается представить Алиев, а четкие договоренности, достигнутые в результате встреч президентов, на которые в присутствии посредников согласился сам Алиев. Видно, президент Азербайджана переживает определенные трудности с различением предусловий от договоренностей. Такую подмену понятий можно объяснить тем, что официальный Баку имеет достаточно большой "опыт" отречения от взятых на себя обязанностей. Заявления Вены и Санкт-Петербурга - не исключение. Азербайджан за весь прошедший год не предпринял никаких видимых шагов для воплощения в жизнь этих договоренностей и сейчас пытается провалить их и отказаться от обязанностей. На это обратил внимание и пресс-секретарь президента Армении Владимир Акопян в ответном заявлении на слова Алиева. Оценивая заявление Алиева как провокацию, Акопян подчеркнул, что согласие армянской стороны идти на переговоры никоим образом не означает, что позиция армянской стороны в вопросе урегулирования карабахского конфликта изменилась, и это, конечно, не является отступлением от обязанностей по выполнению договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге.
Возникает вопрос - почему Алиев накануне возобновления переговоров решился на такое провокационное заявление? Учитывая характерное для азербайджанских властей поведение в таких ситуациях, можно предположить, что Алиев намерен таким образом нанести удар по переговорному процессу. Четко понимая, что Азербайджану не удастся путем переговоров достичь реализации своих максималистских целей (которые на протяжении многих лет навязывались азербайджанскому обществу посредством государственной пропаганды), Алиев намерен провалить очередные переговоры. Но не просто провалить, а сделать это руками Армении, то есть накануне предстоящей встречи своими провокационными заявлениями подтолкнуть армянскую сторону на деструктивное поведение, например, отказ от встречи. Кроме попыток воздействовать на переговорный процесс, заявление Алиева таит в себе также некоторые сигналы, направленные на азербайджанское общество. Уже на протяжении четырнадцати лет единолично правящий Алиев достаточно хорошо владеет техникой манипулирования общественными настроениями. И как в прошлом, так и сейчас он попытался показать своему обществу, что якобы Азербайджан диктует правила переговорного процесса, а армянская сторона вынуждена смириться с ситуацией. Хотя именно азербайджанское общество было основной целью этих заявлений, но, учитывая современные темпы распространения информации, нельзя исключать, что рассматривалась также возможность наращивания негативного эмоционального фона в армянском обществе, о чем свидетельствует широкое распространение выступления Алиева на нескольких языках. Намерение Алиева воздействовать на переговорный процесс демонстрирует также очередной рост напряжения на армяно-азербайджанской и карабахско-азербайджанской границах. Десятого октября вследствие нарушения режима прекращения огня Азербайджаном погиб солдат армянской армии. В последние годы Азербайджан всегда идет на повышение напряженности на границах накануне встреч с президентом Армении, с целью оказания давления на армянскую сторону или подталкивания ее на провал переговорного процесса.
Что касается венских и санкт-петербургских договоренностей, то можно однозначно утверждать, что они продолжают оставаться в повестке. О необходимости внедрения механизма расследования инцидентов, расширения офиса специального представителя действующего председателя ОБСЕ, вывода снайперов с прифронтовой линии и других мер укрепления атмосферы доверия многократно говорилось не только со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ, но и министров иностранных дел стран-сопредседателей. Одним их последних примеров было заявление госсекретаря США Рекса Тиллерсона в начале октября, в котором он выразил свою поддержку выводу снайперов, увеличению числа наблюдателей и предложению по установлению систем, позволяющих зафиксировать нарушения перемирия. Подводя итог, можем заключить, что процесс урегулирования карабахского конфликта можно условно разделить на две части: непосредственно политический процесс и действия, направленные на формирование атмосферы доверия, в том числе, зафиксированные в Вене и Санкт-Петербурге. Невозможно с уверенностью утверждать, что на предстоящей встрече президентов будет обсуждаться только политический процесс. По сути, политический пласт вопроса и выполнение венских и санкт-петербургских договоренностей рассматриваются как два параллельных процесса, что отражается в нескольких последних заявлениях сопредседателей Минской группы ОБСЕ. По сути, попытки Азербайджана провалить переговоры продолжаются и будут продолжаться, так как карабахский конфликт является важной составляющей стратегии сохранения власти Алиева. Именно фактор конфликта прямо или косвенно используется для ограничения политических и гражданских свобод, "легитимизации" нарушения прав граждан Азербайджана. Кроме этого, наличие конфликта дает возможность присваивать миллиарды долларов, предназначенные для политических и военных целей. Одним из доказательств того стал недавно разразившийся скандал "Азербайджанского ландромата".