Բակո Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով ժամանել է Բելգիայի Թագավորություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 17-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Բելգիայի Թագավորություն:
Հոկտեմբերի 18-ին Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է 4-րդ Եվրոպական հայկական համագումարի բացմանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Նախագահն արժևորել է նման միջոցառումները, նշելով, որ դրանք լավ հարթակ են՝ քննարկելու համազգային խնդիրները, նախանշելու դրանց լուծման ուղիներն ու հետագա անելիքները, մշակելու և իրականացնելու տարբեր ծրագրեր սփյուռքի հայկական համայնքների, մայր Հայաստանի և Արցախի շարունակական զարգացման ու զորացման ուղղությամբ:
«Չափազանց կարևոր է, որպեսզի կայանա մտքերի կառուցողական փոխանակում, հնչեն տարբեր կարծիքներ և ընդունվեն փոխհամաձայնեցված որոշումներ՝ առաջին հերթին գերնպատակ ունենալով միավորել մեր ժողովրդի տարբեր հատվածները համազգային ծրագրերի իրականացման շուրջ», - ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Բակո Սահակյանը խորին երախտագիտություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մշտապես սատարում են Արցախին, ապրում նրա հոգսերով, անում հնարավորը տարբեր ատյաններում արցախյան հիմնախնդիրը արդարացի ներկայացնելու և մեր ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու համար:
Միջոցառման ընթացքում Նախագահ Սահակյանն Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործընթացում ունեցած նշանակալի ավանդի համար «Երախտագիտություն» մեդալ է հանձնել ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբին:
Համագումարին ներկա էին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Artsakh President in Belgium on Working Visit
On 17 October the delegation headed by Artsakh Republic President Bako Sahakyan arrived in the Kingdom of Belgium on a working visit, official page of Artsakh President reports.
On 18 October President Bako Sahakyan partook at the opening of the 4th European Armenian Convention and delivered there a welcoming speech.
The President highlighted such events noting that they are a good platform for discussing national issues, marking ways of their solution, elaborating new plans and projects, implementing various programs to develop and strengthen the Diaspora communities, Mother Armenia and Artsakh on a consistent basis.
"It is crucial to have a constructive exchange of thoughts, express sound opinions and adopt mutually agreed decisions aiming at uniting different parts of our nation around the implementation of national programs," underlined the Head of the State in his speech.
Bako Sahakyan expressed gratitude to all those who constantly support Artsakh, live with its problems, do everything possible for objective introduction of the Artsakh issue in various instances and protect the rights of our people.
During the event President Sahakyan handed in the "Gratitude" medal to the European Armenian Federation for Justice and Democracy for substantial contribution to the recognition of the Artsakh Republic.
Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan and other officials partook at the congress.