Իտալիայի հյուսիսային երկու շրջաններում կողմ են քվեարկել ինքնավարության ընդլայմանը
Իտալիայի հյուսիսային Լոմբարդիա և Վենետո մարզերի բնակիչները խորհրդատվական հանրաքվեներում կողմ են քվեարկել ինքնավարության ընդլայնմանը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Վենետոյի ընտրական հանձնաժողովը տեղեկացրել է, որ քվեարկողների 98%-ը կողմ է ինքնավարության ընդլայնմանը, իսկ Լոմբարդիայում ինքնավարության ընդլայնմանը կողմ է քվեարկել մասնակիցների 95%-ը:
Հանրաքվեներն երկու մարզերում էլ կայացել են հոկտեմբերի 22-ին: Իտալիայի Հանրապետության պատմության մեջ նման խորհրդատվություններ մարզերի բնակչության հետ առաջին անգամ էին անցկացվում: Ավելացնենք, որ և՛ Լոմբարդիայում, և՛ Վենետոյում կայացած հանրաքվեները իրավական պարտադիր հետևանք չունեն:

Италия: Ломбардия и Венето проголосовали за расширение автономии
Жители итальянских областей Ломбардия и Венето в ходе консультативных референдумов высказались за расширение автономии регионов, передает РИА Новости.
Избирательная комиссия Венето сообщила, что более 98% проголосовавших высказались за автономию. В Ломбардии, в свою очередь, 95% жителей проголосовали за расширение автономии.
Референдумы в двух североитальянских областях состоялись в 22 октября. В истории Итальянской республики подобные консультации с населением регионов проводятся впервые. Оба референдума являются консультативными и формально не повлекут за собой обязательных правовых последствий.