Դատապարտում ենք Ուկրաինա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի դեմ իրականացված մահափորձը. Կարեն Բեքարյան
«Հայաստան-Ուկրաինա խորհրդարանական բարեկամական խմբի և մեր գործընկերների անունից դատապարտում ենք երեկ Ուկրաինա-Հայաստան խմբի ղեկավարի դեմ Կիևում իրականացված մահափորձը», - այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր, բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Բեքարյանը։
«Կան վիրավորներ և մեկ զոհ։ Ցավակցում ենք զոհի ընտանիքին ու հարազատներին, վիրավորներին մաղթում ենք շուտափույթ ապաքինում։ Իգոր Մոսիյչուկն այժմ գտնվում է հիվանդանոցում։ Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդին մաղթում ենք խաղաղություն և կայունություն», - ասաց Բեքարյանը։
Հիշեցնենք, հոկտեմբերի 25-ի երեկոյան Կիևի «Էսպրեսսո» հեռուստաալիքի շենքի մոտ իրականացված պայթյունը որակվել է որպես ահաբեկչություն: Ինչպես տեղեկացնում էր Интерфакс-ը, պայթյունի հետևանքով տուժել Է հինգ մարդ, նրանցից մեկը՝ Գերագույն ռադայի պատգամավոր Իգոր Մոսիյչուկի թիկնապահը, մահացել է հիվանդանոց տեղափոխելու ճանապարհին: Ավելի ուշ Ուկրաինայի Ավտանգության խորհրդի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ մահացել է ևս մեկ քաղաքացի, ով պատահաբար եղել է դեպքի վայրում: Մոսիյչուկն ինքը բեկորային բազմաթիվ վերքեր է ստացել, նրան վիրահատել են: Ծանր վիրավորված Է նաև ուկրաինացի քաղաքագետ Վիտալի Բալան: Ըստ Ուկրաինայի ՆԳ նախարարության տեղեկատվության՝ պայթուցիկ սարքը, որն ամրացված Է եղել կայանված մոտոցիկլետին, գործել է, երբ Մոսիյչուկը դուրս էր գալիս «Էսպրեսսո» հեռուստաալիքի գրասենյակից:

We Condemn the Assassination Attempt on the Head of the Armenia-Ukraine Friendship Group: Karen Bekaryan
"On behalf of the Armenia-Ukraine Friendship Group and our colleagues, we condemn the assassination attempt on the head of the Armenia-Ukraine friendship group in the Verkhovna Rada, Deputy Igor Mosiychuk," the head of the Armenia-Ukraine friendship group, the deputy of the RPA faction Karen Bekaryan said during the National Assembly session.
"There are wounded people and one victim. We express our condolences to the family and relatives of the victim, we wish the injured to recover soon. Igor Mosychuk is currently in hospital. At the same time, we wish peace and stability to the friendly people of Ukraine," Bekaryan said.
It should be reminded that on October 25, the Ukrainian MP was severely wounded in an assassination attempt that left a policeman dead and three other people injured, mirror.co.uk informs.
MP Igor Mosiychuk, 45, suffered shrapnel injuries and was pictured blooded in his hospital bed after the blast in the capital Kiev.