Կատալոնիա. տարածքային ամբողջականության սկզբունքը չպետք է կիրառվի ժողովուրդների ինքնորոշման շրջանում
Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը հայտարարել է, որ ինքնավարությունում արտահերթ ընտրություններ չեն անցկացվելու: Նման որոշումը նա մեկնաբանել է այն հանգամանքով, որ Իսպանիայի կառավարությունից չի ստացել բավարար երաշխիքներ, որ այդ քայլը կկանխի Կատալոնիայում Մադրիդի ուղղակի կառավարման անցումը: BBC-ի հաղորդմամբ, Պուչդեմոնը մասնավորապես ասել է. «Ես պատրաստ էի ընտրություններ հայտարարել, եթե երաշխիքներ լինեին: Այսօր չկան երաշխիքներ, որոնք կարդարացնեին արտահերթ ընտրությունների անցկացումը»: Պուչդեմոնը հավելել է, որ այժմ Կատալոնիայի խորհրդարանն է որոշելու Իսպանիայից անկախանալու հարցը, համաձայն մանդատի, որն ստացել է անկախության մասին հանրաքվեի արդյունքում:
Պուչդեմոնի հայտարարությունը կապված էր նրա հետ, որ ավելի վաղ Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հայտարարել էր, որ հոկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած անկախության մասին հանրաքվեից հետո «օրենքը վերականգնելու» նպատակով Մադրիդը գործողության մեջ է մտցնում 155-րդ հոդվածը, որը թույլ է տալիս ազգային կառավարությանը ճգնաժամի դեպքում ուղղակի կառավարում հաստատել Իսպանիայի ինքնավար շրջաններում: Նշենք, որ այդ հոդվածը մինչ օրս երբևէ չի կիրառվել:
Մադրիդի և կատալոնացիների միջև հակամարտությունը սրվեց, երբ ինքնավար շրջանը սեփական նախաձեռնությամբ կազմակերպեց անկախության մասին հանրաքվե: Պաշտոնական Մադրիդը հայտարարեց, որ հանրաքվեն չունի օրինական ուժ և խախտում է սահմանադրությունը: Հանրաքվեի ընթացքում իսպանական ոստիկանությունը և ազգային գվարդիան իրենց դրսևորեցին ոչ այնքան լավ կողմից՝ անզեն ակտիվիստների դեմ կիրառելով ռետինե մահակներ և արցունքաբեր գազ:
Հարկ է նշել, որ անկախության կողմնակիցները Կատալոնիայի ղեկավար Պուչդեմոնից բավական կտրուկ քայլեր էին սպասում Մադրիդի հետ հարաբերություններում և անկախություն հռչակելու հարցում: Ինքնավարության ղեկավարությունն սկզբնական շրջանում մարտական էր տրամադրված: Կատալոնիայի փոխվարչապետ Օրիոլ Ժունկերոսը հայտարարել էր, որ կատալոնացիները պաշտպանելու են իրենց քաղաքացիական իրավունքները, քանի որ Իսպանիայի կառավարությունն այլ տարբերակներ չի թողել: Հանրաքվեի արդյունքում Կատալոնիայի իշխանություններն ստորագրեցին անկախության մասին հռչակագիր, սակայն դրա կյանքի կոչվելը կասեցվեց կառավարության ղեկավար Պուչդեմոնի կողմից, ով որոշեց փոխզիջում գտնել կենտրոնական իշխանությունների հետ՝ խուսափելով բռնության սրումից:
Միևնույն ժամանակ, Մադրիդի սենատում հայտարարել են, որ վերջին ժամանակներս Կատալոնիայում տեղի ունեցողը անկիրթ կառավարման օրինակ է, գրում է РИА Новости-ն: «Կատալոնիայում իշխանությունները չեն ենթարկվում օրենքին և արգելում են խոսել նրանց, ովքեր իրենց պես չեն մտածում: Նրանք կորցրել են քաղաքացիների հարգանքը», - հայտարարել են սենատում:
Հիշեցնենք, որ նախքան իր ելույթը Պուչդեմոնը սուր քննադատության էր արժանացել իր ծայրահեղական կողմնակիցներից, ովքեր, փաստորեն իրավացիորեն, համարում էին, որ, չնայած բոլոր խոստումներին, Պուչդեմոնը չի համարձակվի անկախություն հռչակել: Բացի այդ, անկախությանը կողմ հանդես եկող հազարավոր ուսանողներ և ակտիվիստներ ցույցեր էին կազմակերպել Կատալոնիայի կառավարության շենքի մոտ՝ վանկարկելով «Անկախություն»: Ցուցարարներից մեկի ձեռքի կարգախոսը հետևյալն էր. «Պուչդեմոնը դավաճան է»: Պուչդեմոնի դավաճան լինել-չլինելու հարցը թերևս մենք չենք որոշողը, սակայն մի բան ակնհայտ է. Պուչդեմոնը չի կողմնորոշվում ինչպես գործել և փորձում է ժամանակ շահել: Սակայն դեռևս նրան չի հաջողվում ընդհանուր հայտարարի գալ ո՛չ Մադրիդի, ո՛չ կատալոնացիների հետ:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի անկախ փորձագետ Ալֆրեդ դե Զայասը կոչ է արել Մադրիդին բանակցություններ սկսել Կատալոնիայի իշխանությունների հետ, քանի որ կատալոնական ինքնավարության սահմանափակումը խախտում է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը: Փորձագետն ընդգծել է, որ կատալոնացիների իրավունքների սահմանափակումն իրենից ներկայացնում է «հետընթաց մարդու իրավունքների ոլորտում»: Զայասը հիշեցրել է, որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, որի մասին խոսում է Մադրիդը, կարևոր գործոն է, սակայն այն տարածվում է արտաքին սպառնալիքների վրա և չպետք է կիրառվի ժողովուրդների ինքնորոշման շրջանում: Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը, օրինակ, աջակցում է իսպանիայի տարածքային ամբողջականությունը և տեղի ունեցողը համարում է այդ երկրի ներքին խնդիր: Եվրոպան ևս իրեն հեռու է պահում Կատալոնիայում տեղի ունեցող իրադարձություներից: Ինչևէ, Բրյուսելում նախազգուշացրել են, որ եթե Կատալոնիան այնուամենայնիվ դուրս գա Իսպանիայի կազմից, ԵՄ-ին նրա ինքնուրույն անդամակցումը շատ դժվար կլինի:
Չի բացառվում, որ տվյալ պահին հակամարտությունը ունի միայն մեկ լուծում: Այդ լուծումը կարող է լինել Սահմանադրության բարեփոխումը, որն ավելի մեծ իքնավարություն կտա Կատալոնիային՝ միևնույն ժամանակ թույլ տալով շրջանում անցկացնել ընտրություններ, որոնք կճանաչեին ինչպես կատալոնացիները, այնպես էլ Մադրիդը:

Каталония: принцип территориальной целостности не должен применяться в области самоопределения народов
Газета.ru
Глава правительства Каталонии Карлес Пучдемон заявил, что не будет объявлять досрочные выборы в автономии. Подобное решение он объяснил тем, что не смог получить от правительства Испании достаточные гарантии того, что этот шаг предотвратит введение в Каталонии прямого правления из Мадрида. Как передает BBC, Пучдемон, в частности, сказал: "Я был готов объявить выборы, если бы были даны гарантии. Сегодня нет гарантий, оправдывающих проведение досрочных выборов". Пучдемон оставил "дело за парламентом Каталонии, который может принять решение об отделении автономии от Испании в соответствии с мандатом, полученным в результате референдума о независимости 1 октября".
Заявление Пучдемона было связано с тем, что ранее премьер-министр Испании Мариано Рахой заявил, что с целью "восстановить законность" после прошедшего 1 октября референдума о независимости Мадрид вводит в действие 155-ю статью, которая позволяет национальному правительству ввести прямое правление в автономных регионах Испании в случае кризиса. До сих пор эта статья ни разу не применялась.
Конфликт между каталонцами и Мадридом обострился 1 октября, когда автономный регион по собственной инициативе организовал референдум о независимости. Испанское правительство заявило, что референдум не имеет юридической силы и подрывает Конституцию страны. Во время референдума испанская полиция и нацгвардия проявили себя далеко не с лучшей стороны, пустив против тысяч безоружных активистов дубинки и слезоточивый газ. От главы Каталонии Пучдемона ожидали достаточно резких шагов в сторону Мадрида и даже провозглашения независимости. Руководство автономии на первых порах было настроено по-боевому. Вице-премьер Каталонии Ориол Жункерас заявил, что жители сообщества будут защищать свои гражданские права, так как испанское руководство не оставляет других вариантов. По итогам референдума 1 октября власти Каталонии подписали декларацию о независимости, однако ее активация была приостановлена главой правительства Карлесом Пучдемоном, который решил искать компромисс с центральным правительством и избежать эскалации насилия.
Между тем, в сенате Мадрида заявили, что происходящее в последнее время в Каталонии ничто иное, как безграмотное управление, а глава женералитета Карлес Пучдемон отказывается от диалога, хотя у него было много возможностей для этого, передает РИА Новости. "В Каталонии власти не выполняют закон и отказывают в праве говорить тем, кто думает, не так, как они. Они потеряли уважение граждан", - заявили в Сенате.
Напомним, что до выступления Карлес Пучдемон подвергся жесткой критике со стороны своих радикально настроенных сподвижников, посчитавших, что, несмотря на все обещания, он не решится объявить о независимости Каталонии. Кроме того, тысячи студентов и активистов, выступающих за независимость Каталонии, собрались у здания регионального правительства в Барселоне, скандируя "Независимость!". Один из лозунгов в руках демонстрантов гласил: "Пучдемон - предатель". Предатель Пучдемон или нет, решать не нам, но то, что он попытался выиграть время, это очевидно. Однако ему не удалось найти понимания ни в Мадриде, ни среди многих каталонцев.
Отметим, что независимый эксперт ООН по вопросам поощрения демократического и справедливого мирового порядка Альфред де Заяс призвал Мадрид начать переговоры с руководством Каталонии, так как решение об ограничении каталонского самоуправления нарушает права народов на самоопределение. Эксперт подчеркнул, что ограничение прав каталонцев представляет собой "регресс в области защиты прав человека". Заяс напомнил, что принцип территориальной целостности, о котором говорит Мадрид, является важным фактором, однако он распространяется на внешние угрозы и не должен применяться в области самоопределения народов. Между тем, Россия, например, поддерживает территориальную целостность Испании и считает происходящее внутренним делом этой страны. В Европе также дистанцировались от событий в Каталонии. Правда, в Брюсселе предупредили, что если Каталония каким-то образом сможет договориться с Испанией о разводе, самостоятельно вступить в Европейский Союз ей будет сложно.
Не исключено, что на данный момент есть только один вариант для решения конфликта. И таким решением может стать реформа Конституции, которая даст Каталонии больше автономии, одновременно позволяя провести региональные выборы, которые признали бы как каталонцы, так и Мадрид.