Մակրոնը չեղարկել է Ֆրանսիայում արդեն երկու տարի գործող արտակարգ դրության ռեժիմը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հոկտեմբերի 30-ին ներքին անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին օրենք է ստորագրել, որով չեղարկվում է 2015 թվականի նոյեմբերից գործող արտակարգ դրության ռեժիմը:
Նոր օրենքն ոստիկանության ներկայացուցիչներին իրավունք է տալիս կասկածելի անձանց տներում խուզարկություն իրականացնել, ահաբեկչություն իրականացնելու կասկածանքով արգելափակել շրջաններ, մերժել զանգվածային ակցիաների անցկացումը և փակել եկեղեցիներն ու մզկիթները՝ անվտանգության դրությունը պարզելու համար:
Ավելացնենք, որ երկու տարի գործող արտակարգ դրության ռեժիմը Ֆրանսիայում կդադարի գործել նոյեմբերի 1-ից:

Макрон отменил режим чрезвычайного положения в Франции
Президент Франции Эммануэль Макрон в понедельник, 30 октября, подписал закон о внутренней безопасности и борьбе с терроризмом, который отменяет режим чрезвычайного положения, введенного в стране в ноябре 2015 года, передает Корреспондент. Режим чрезвычайного положения прекратит действие 1 ноября.
Новый закон позволяет представителям полиции обыскивать дома подозрительных лиц, блокировать районы по подозрениям в намерениях совершения терактов, отказывать в проведении массовых акций и закрывать церкви и мечети до выяснения ситуации безопасности.