Նոր Կալեդոնիա. աշխարհի քարտեզին կհայտնվի՞ նոր պետություն
Հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում կայացած հանրաքվեն (չնայած արդյունքներին) չհանգեցրեց Իսպանիայից անկախացման, սակայն այն դարձավ ինքնորոշման տրամադրությունների ակտիվացման նոր խթան: Կատալոնիայի հանրաքվեից հետո ինքնավարության ընդլայնման մասին հանրաքվեներ կազմակերպվեցին նախ Իտալիայի Լոմբարդիա և Վենետո շրջաններում, ապա գլուխ բարձրացրեց նաև Ֆրանսիայի ենթակայության տակ գտնվող Նոր Կալեդոնիան: Ընդ որում, ի տարբերություն Իսպանիայի, Ֆրանսիայի կառավարությունը և ֆրանսիական տարածք համարվող Նոր Կալեդոնիայի քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներն արդեն համաձայնության են եկել անկախության մասին հանրաքվե անցկացնելու հարցի շուրջ:
Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը նշել է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել 2018 թվականի նոյեմբերին հանրաքվե անցկացնելու համար «սկզբունքային հարցերի» շուրջ: Նա շեշտել է, որ կողմերի միջև փոխվստահություն է ստեղծվել, սակայն դեռ շատ աշխատանք կա:
Հարկ է նշել, որ Նոր Կալեդոնիայի կուսակցությունների ներկայացուցիչներին հաջողվել է Փարիզի հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերել նաև ընտրացուցակներում ևս 11 հազար հոգու ներառելու հարցի շուրջ: Ըստ առկա տվյալների՝ հանրաքվեին կարող է մասնակցել Նոր Կալեդոնիայի 158 հազար բնակիչ: Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են նաև ապակենտրոնացված ընտրատեղամասերի աշխատանքների կազմակերպման, դրանց ֆինանսավորման և դիտորդների աշխատանքների հետ կապված հարցեր:
Սպասվում է, որ վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը կմեկնի Նոր Կալեդոնիա նոյեմբերի վերջին, իսկ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցը նախատեսվում է 2018 թվականի մայիսին:
Ի դեպ, սա Նոր Կալեդոնիայում առաջին հանրաքվեն չի լինելու: 1980-ական թվականներին տեղի ունեցած անկարգությունների արդյունքում 1988 թվականին Փարիզը համաձայնվեց հաստատել տասնամյա անցումային շրջան, որի ավարտին Նոր Կալեդոնիայում պետք է տեղի ունենար անկախության մասին հանարքվե: 1998 թվականին հանրաքվեն կայացավ, սակայն  քվեարկողների մեծ մասը դեմ արտահայտվեց Ֆրանսիայից անկախացմանը: Եվ դա, թերևս, պատահական չէր, քանի որ Ֆրանսիայի ենթակայության տակ գտնվող շրջանը Եվրոպայի հետ կապված է ոչ միայն քաղաքական, այլև տնտեսական սերտ կապերով: Չնայած այդ հանրաքվեի արդյունքներին՝ որոշում կայացվեց, որ շրջանն իրավունք ունի ևս մեկ հանրաքվե անցակցնել 15-20 տարի անց:
Թեպետ Նոր Կալեդոնիան կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունի Ֆրանսիայի համար, այնտեղ հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի կողմից տրված համաձայնությունը պատահական չէ: Եվ չնայած առայժմ բարդ է կանխատեսել հանրաքվեի արդյունքները, մի բան պարզ է. եթե նույնիսկ հաջորդ տարի կայանալիք հանրաքվեի ընթացքում ընտրողների մեծամասնությունը կողմ քվեարկի անկախությանը, շրջանը հարաբերությունները չի խզի Փարիզի հետ:
Ի դեպ, Ֆրանսիայի ենթակայության տակ գտնվող շրջաններից անկախության ձգտում է ոչ միայն Նոր Կալեդոնիան, այլ նաև ֆրանսիական Պոլինեզիան: Ինչևէ, Փարիզում գիտակցում են, որ այս ամենը դժվար թե դոմինոյի էֆեկտ ունենա՝ տարածվելով իր ենթակայության տակ գտնվող մյուս շրջանների վրա, քանի որ յուրաքանչյուր շրջան իր առանձնահատուկ հարաբերություններն ունի Փարիզի հետ: Բացի այդ, անկախության ձգտում դրսևորող և քիչ թե շատ ինքնավարություն ունեցող յուրաքանչյուր շրջան իրանակում ձգտում է իրավունքների և ֆինանսական աջակցության ընդլայնման, քանի որ անկախանալով Ֆրանսիայից՝ նրանք կհեռանան նաև ԵՄ-ից այն նույն սկզբունքներով, որոնք հայտարարվում էին Կատալոնիայի պարագայում:
Նոր Կալեդոնիան Ֆրանսիայի հատուկ վարչատարածքային միավորում է, որը գտնվում է Խաղաղ օվկիանոսի հարավ-արևմուտքում՝ համանուն կղզու վրա: Նոր Կալեդոնիայի բնակչության թիվը կազմում է 245 հազար, հիմնականում՝ մելանեզիացիներ և ֆրանսիացիներ: Մեկ շնչին ընկնող տարեկան ՀՆԱ-ն կազմում է 38.921 դոլար (2013թ):
Ֆրանսիան Նոր Կալեդոնիան հայտարարել է իր տարածք 1853 թվականին: 1946 թվականին այն ստացավ անդրծովյան տարածքի կարգավիճակ:
1986 թվականին ՄԱԿ Ապագաղութացման կոմիտեն Նոր Կալեդոնիան ներառել է «Չինքնակառավարվող տարածքների ՄԱԿ-ի ցանկ»-ում:
1988 թվականին Մատինյոնյան համաձայնագրերով Նոր Կալեդոնիան ստացավ հատուկ կարգավիճակ: Ըստ համաձայնագրերի՝ Ֆրանսիան ինքնակառավարման կարևոր գործառույթներ աստիճանաբար պետք է փոխանցեր տեղական իշխանություններին: Ներկայումս Ֆրանսիան կարգավորում է արտաքին և ներքին պաշտպանությանը, ինչպես նաև դրամի թողարկմանն առնչվող հարցերը:  Ֆրանսիական ընկերություններն տեղի հանքավայրերից ստանում են ոսկի, նիկել, կոբալտ, երկաթ և այլ մետաղներ:

New Caledonia: A New Country Appearing on the World Map?
The October 1 Catalan independence referendum (despite its results) did not result in the independence from Spain, but became a new impetus for the activation of self-determination moods. After Catalonia, referendums for the expansion of autonomy were organized first in the Lombardy and Veneto regions of Italy, and then the French-controlled New Caledonia also declared about its wish to organize a referendum. Meanwhile, unlike Spain, the French government and representatives of the New Caledonian political parties have already agreed on a referendum on independence.
French Prime Minister Édouard Philippe noted that an agreement was reached on the "principal issues" to hold a referendum in November 2018. He emphasized that mutual trust was established between the sides, but there is still much work to be done.
It should be noted that representatives of the New Caledonian political parties succeeded in reaching an agreement with Paris to include another 11,000 voters on the voter lists. According to the available data, 158,000 New Caledonia residents can take part in the referendum. Issues related to organization of decentralized polling stations' work, their financing and observers' work were discussed during the talks.
It is expected that the French Prime Minister Édouard Philippe will leave for New Caledonia in late November, while French President Emanuel Macron's visit is scheduled for May 2018.
By the way, this will not be the first referendum in New Caledonia. As a result of the disorder in the 1980s, in 1988 Paris agreed to establish a ten-year transition period, at the end of which New Caledonia would carry out an independence referendum. The referendum took place in 1998, but the majority of the voters opposed independence. And it was not accidental, as this French region is connected with Europe not only with political but also with economic ties. Despite the results of the referendum, it was decided that the region has the right to hold another referendum after 15-20 years.
Though New Caledonia is of strategic importance to France, it is not accidental that France agreed on holding a referendum. While it is still difficult to predict the outcome of the referendum, one thing is clear: even if the majority of voters vote for independence during the next referendum, the region will not break relations with Paris.
By the way, it is not only New Caledonia, but also French Polynesia, that seeks independence from France. However, Paris realizes that this will hardly have a domino effect, spreading to other subordinate regions as each region has its own relationship with Paris. In addition, each region that seeks independence in reality strives to expand its rights and have greater financial support, as becoming independent from France would mean to withdraw from the EU as well.