Մոլդովայի մայրաքաղաքը «որոշվել» է հայկական կաշառքով
Արդյոք երբևէ մտածե՞լ եք այն մասին, թե որտեղից է Քիշնևի կենտրոնական փողոցներից մեկը ստացել «Հայկական» անվանումը: Պատասխանը բավական պարզ է և թաքնված է հենց անվանման մեջ: Հայերը ներկայիս Մոլդովայի տարածքում բնակություն են հաստատել 14-րդ դարում, իսկ ըստ որոշ աղբյուրների՝ դեռևս միջնադարում: Նրանք այստեղ հիմնականում գաղթել են Ղրիմից:
1401թ-ին Սուչավայում հիմնվել է հայկական եպիսկոպոսություն: Հայերը բնակվել են Սորոկի, Բենդերի, Քիշնև, Կաուշանի քաղաքներում, ավելի ուշ՝ 1792թ-ին, հայկական Չորնա բնակավայրի տեղում նրանք հիմնում են Գրիգորիուպոլիս քաղաքը (քաղաքն այսօր գտնվում է Մերձդնեստրի տարածքում), որի շինարարության նախագիծը հաստատվել է Եկատերինա 2-րդ կայսրուհու կողմից: Ըստ վարկածներից մեկի՝ քաղաքն իր անվանումն է ստացել ի պատիվ Գրիգոր Լուսավորչի:
1818թ.-ին, երբ Քիշնևը ստանում է քաղաքի կարգավիճակ, քաղաքի առաջին ղեկավար է դառնում Անգել Նոուրը: Շնորհիվ այդ կարգավիճակի՝ Քիշնևը դառնում է Ռուսական կայսրության Բեսարաբիա նահանգի կենտրոնը: Սակայն, պարզվում է, որ Քիշնևի՝ քաղաքի կարգավիճակ ստանալու և Բեսարաբիայի (հետգայում արդեն Մոլդովայի) կենտրոն դառնալու հարցում իրենց ներդրումն են ունեցել տեղի հայերը: Ըստ որոշ աղբյուրների՝ այդ ամենը հնարավոր է դարձել Բեսարաբիայի հայ վաճառականների շնորհիվ: Հենց նրանք են կաշառել ռուսական վարչակարգի ներկայացուցիչներին, ինչի շնորհիվ Քիշնևը քաղաքի կարգավիճակ է ստացել: Հայ վաճառականների շնորհիվ Քիշնևն առաջ է անցնել Բենդերիից՝ դառնալով տարածաշրջանի կենտրոն, ինչին, սակայն, դեմ էր նահանագապետ Բեխմետևը:
Բեսարաբիայի կենտրոն դարձած Քիշնևը դառնում է նաև տարածաշրջանի հայերին համախմբող կենտրոն: Արդեն 1830թ.-ին ստեղծվում է Հայ Առաքելական եկեղեցու Բեսարաբիայի և Նոր Նախիջևանի թեմը, որի կենտրոն է դառնում հենց Քիշնևը: Թեմը ընդգրկում էր Դոնի տարածքները, Ղրիմը, Մալառոսիան և Նովառոսիան, Մոսկվան և Սանկտ Պետերբուրգը: հայկական եկեղեցական թեմի կենտրոն: 1895թ-ին թեմական կենտրոն է դառնում Նոր Նախիջևանը, ինչի արդյունքում Քիշնևի և հայկական համայնքի դերակատարումը համեմատաբար նվազեց: 1897թ.-ի տվյալների համաձայն՝ Քիշնևում բնակվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու 427 հետևորդ և 6 հայ կաթոլիկ:
Մոլդովայի հայ գաղութն օգտվել է արտոնություններից. ունևոր դասի ներկայացուցիչներն իրավունք են ունեցել զբաղեցնել պետական պաշտոններ, կրել ազնվական տիտղոսներ: Մոլդովայում հայերը հիմնականում զբաղվել են առևտրով և տարբեր արհեստներով: Քիշնևում նրանք հիմնականում ծխախոտային ֆաբրիկանտներ էին: Բացի այդ, քաղաքի սափրիչների մեծ մասը ևս հայեր են եղել:
Մոլդովայում երկար տարիներ գործել են հայ ազգային-ազատագրական շարժման գործիչ, ապա՝ Բեսարաբիայի հայոց թեմի առաջնորդ, հետագայում` Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ներսես Աշտարակեցին, մեծանուն ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու եղբայր, հայտնի հոգևորական Գաբրիել արքեպիսկոպոս Այվազյանը,  բանաստեղծ, մանկավարժ Հարություն Ալամդարյանը և շատ ուրիշներ:
Մոլդովայում հայկական համայնքի թերևս ամենավառ ներկայացուցիչը Մանուկ բեյ Միրզայանն է՝ խոշոր վաճառական, կալվածատեր, դիվանագետ, ով արժանանցել է բեյի տիտղոսի թուրքական իշխանությունների կողմից, պարգևատրվել է շքանշաններով և անգնահատելի ծառայություններ մատուցել Ռուսական կայսրությանը: Ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ օգտագործելով երկու կողմերում ունեցած իր կապերն ու ազդեցությունը՝ Մանուկ բեյը ստանձնել է միջնորդի դեր բանակցություններում և հենց Բուխարեստի նրա իջևանատանն էլ 1812թ. ստորագրվել է ռուս-թուրքական հաշտության պայմանագիրը: 1813թ.-ին նա Բուխարեստից անցել է Տրանսիլվանիա, ապա հաստատվել Քիշնևում և դարձել ռուսահպատակ։ Նա հիմնադրել է Հնչեշտ քաղաքը, որտեղ գտնվում է նաև նրա ապարանքը: Միրզայանը նաև մեծ ավանդ է ունեցել մոլդովական գինեգործության մեջ՝ որպես ֆրանսիական տեխնոլոգիաների ներդնող։
Մանուկ բեյն այցելել է նաև Հայաստան, ֆինանսական օժանդակություն է ցույց տվել ինչպես Սբ. Էջմիածնին, այնպես էլ Մուշի, Երուսաղեմի և այլ վանքերի: Բուխարեստի հայոց եկեղեցու մերձակայքում 1817թ հիմնել է Ռումինիայի առաջին հայկական դպրոցը:
Հայկական համայնքն այսօր
Քիշնևում պահպանվել է «Հայկական» (Аrmeneasca) անունը կրող փողոցը: Հայկական համայնքը թողել է բավական մեծ մշակութային ժառանգություն: Մինչ օրս կանգուն են և գործում են Սուրբ Աստվածածին (1804թ.) և Քրիստոսի Հարության մոտուռը (1915թ.): Պահպանվել է նաև Քիշնևի ամենահին՝ հայկական գերեզմանատունը:
Հայ համայնքը վերածնունդ է ապրել 1990-ական թվականների սկզբից: Ներկայումս Մոլդովայում բնակվում է 9-12 հազար հայ, ովքեր ակտիվ մասնակցություն ունեն հանրապետության տնտեսական ու մշակութային կյանքին: Քիշնևում գործում է հայկական կիրակնօրյա դպրոց, հայ մշակույթի «Անի» կենտրոնը, որի նպատակը հայկական ավանդույթների և տարածքի հայկական ճարտարապետական հուշարձանների պահպանությունն է:

Столица Молдовы была "определена" армянской взяткой
Вы когда-либо задумывались над тем, с каких пор и откуда одна из центральных улиц Кишинева называется "Армянской"? Ответ достаточно прост и таится в самом названии. Армяне на территории нынешней Молдовы обосновались еще в 14-ом веке, а согласно иным источникам – даже в раннем средневековье. В Молдову они переселились в основном из Крыма.
В 1401-ом году в древней столице Молдовы - Сучаве - был основан армянский епископат. Кроме того, армяне проживали в других города Молдовы – Сорока, Бендера, Кишинев, Каушан, а позднее, в 1792-ом, на месте армянского поселения Чорна они основали город Григориуполис (сегодня город находится на территории Приднестровья), разрешение на постройку которого было дано императрицей Екатериной Второй. По одной из версий, город получил свое название в честь Григория Просветителя.
В 1818-ом году, когда Кишинев получает статус города, первым руководителем его становится некий Ангел Ноур. Благодаря полученному статусу, Кишинев становится центром провинции Бессарабия Российской империи. Интересно, что в вопросах предоставления Кишиневу статуса города и выбора центром Бессарабии, а в дальнейшем и всей Молдовы, свой вклад внесли местные армяне. Согласно некоторым источникам, все это стало возможно благодаря усилиям армянских купцов Бессарабии. Именно они подкупили представителей российских властей, благодаря чему Кишинев получил статус города. Именно благодаря армянским купцам, Кишинев опередил Бендеры, став региональным центром, чему, кстати, противился тогдашний губернатор Бессарабии А. Бехметьев.
Став центром Бессарабии, Кишинев также становится региональным объединяющим центром армян. Уже в 1830-ом году в Кишиневе основывается Бессарабская и Новонахичеванская епархия Армянской Апостольской церкви. Епархия объединила армян Крыма, Малороссии и Новороссии, Москвы и Санкт-Петербурга. Однако в 1895-ом году центральная резиденция епархии переносится в Новый Нахичеван, в результате чего относительно уменьшается роль армянской общины Кишинева. По записям 1897-го года, в Кишиневе тогда проживало 427 последователей Армянской Апостольской церкви и 6 армян-католиков.
Армянская община Молдовы пользовалась определенными льготами: представители имущих классов имели право занимать государственные посты, носить дворянские титулы. Армяне в Молдове в основном были заняты торговлей и различными ремеслами.
В Кишиневе они в основном владели табачными фабриками. Кроме того, большинство брадобреев города также были армянами.
В Молдове долгие годы жили и трудились видный деятель армянского национально-освободительного движения, впоследствии предстоятель армянской епархии в Бессарабии, а затем и Католикос Всех Армян – Нерсес Аштаракеци, брат мариниста Ивана Айвазовского, известный духовный деятель, архиепископ Габриэль Айвазян, поэт, педагог Арутюн Аламдарян и многие другие.
Возможно, самым ярким представителем армян Молдовы является Манук-бей Мирзоян, крупный купец, помещик, дипломат, который был удостоен титула "бей" со стороны турецких властей, награжден различным орденами и медалями, в свое время оказал неоценимые услуги Российской империи. Во время русско-турецкой войны, используя имеющиеся связи и влияние в обеих столицах, Манук-бей взял на себя роль посредника в переговорах, и именно в Бухаресте, в принадлежащем ему гостеприимном доме, в 1812-ом году было подписано русско-турецкое соглашение о перемирии. В 1813-ом году он переехал из Бухареста в Трансильванию, а затем обосновался в Кишиневе и стал российскоподанным. Он основал город Хнчешт, где и находилась его резиденция. Мирзоян также имеет большой вклад в производстве молдавских вин, внедрив в него французские технологии. Манук-бей побывал также в Армении, где оказал финансовую поддержку как Св. Престолу в Эчмиадзине, так и армянским монастырям Муша, Иерусалима и др. Недалеко от армянской церкви Бухареста в 1817-ом году им была основана первая армянская школа в Румынии.
Армянская община сегодня
В Кишиневе сохранилась улица под названием "Армянская" (Аrmeneasca). Армянская община оставила достаточно большое культурное наследие. До сегодняшнего дня действуют часовни Св. Богородицы (построена в 1804-ом) и Воскресения Христа (построена в 1915-ом). Сохранилось также самое старое в Кишиневе – армянское кладбище.
Армянская община возродилась с начала 90-ых прошлого столетия. Сегодня в Молдове проживает 9-12 тысяч армян, которые активно участвуют в экономической и культурной жизни республики. В Кишиневе действует воскресная армянская школа, центр армянской культуры "Ани", цель которой - сохранение в регионе армянских традиций и памятников армянской архитектуры.