Մոլդովայի մայրաքաղաքը «որոշվել» է հայկական կաշառքով
Արդյոք երբևէ մտածե՞լ եք այն մասին, թե որտեղից է Քիշնևի կենտրոնական փողոցներից մեկը ստացել «Հայկական» անվանումը: Պատասխանը բավական պարզ է և թաքնված է հենց անվանման մեջ: Հայերը ներկայիս Մոլդովայի տարածքում բնակություն են հաստատել 14-րդ դարում, իսկ ըստ որոշ աղբյուրների՝ դեռևս միջնադարում: Նրանք այստեղ հիմնականում գաղթել են Ղրիմից:
1401թ-ին Սուչավայում հիմնվել է հայկական եպիսկոպոսություն: Հայերը բնակվել են Սորոկի, Բենդերի, Քիշնև, Կաուշանի քաղաքներում, ավելի ուշ՝ 1792թ-ին, հայկական Չորնա բնակավայրի տեղում նրանք հիմնում են Գրիգորիուպոլիս քաղաքը (քաղաքն այսօր գտնվում է Մերձդնեստրի տարածքում), որի շինարարության նախագիծը հաստատվել է Եկատերինա 2-րդ կայսրուհու կողմից: Ըստ վարկածներից մեկի՝ քաղաքն իր անվանումն է ստացել ի պատիվ Գրիգոր Լուսավորչի:
1818թ.-ին, երբ Քիշնևը ստանում է քաղաքի կարգավիճակ, քաղաքի առաջին ղեկավար է դառնում Անգել Նոուրը: Շնորհիվ այդ կարգավիճակի՝ Քիշնևը դառնում է Ռուսական կայսրության Բեսարաբիա նահանգի կենտրոնը: Սակայն, պարզվում է, որ Քիշնևի՝ քաղաքի կարգավիճակ ստանալու և Բեսարաբիայի (հետգայում արդեն Մոլդովայի) կենտրոն դառնալու հարցում իրենց ներդրումն են ունեցել տեղի հայերը: Ըստ որոշ աղբյուրների՝ այդ ամենը հնարավոր է դարձել Բեսարաբիայի հայ վաճառականների շնորհիվ: Հենց նրանք են կաշառել ռուսական վարչակարգի ներկայացուցիչներին, ինչի շնորհիվ Քիշնևը քաղաքի կարգավիճակ է ստացել: Հայ վաճառականների շնորհիվ Քիշնևն առաջ է անցնել Բենդերիից՝ դառնալով տարածաշրջանի կենտրոն, ինչին, սակայն, դեմ էր նահանագապետ Բեխմետևը:
Բեսարաբիայի կենտրոն դարձած Քիշնևը դառնում է նաև տարածաշրջանի հայերին համախմբող կենտրոն: Արդեն 1830թ.-ին ստեղծվում է Հայ Առաքելական եկեղեցու Բեսարաբիայի և Նոր Նախիջևանի թեմը, որի կենտրոն է դառնում հենց Քիշնևը: Թեմը ընդգրկում էր Դոնի տարածքները, Ղրիմը, Մալառոսիան և Նովառոսիան, Մոսկվան և Սանկտ Պետերբուրգը: հայկական եկեղեցական թեմի կենտրոն: 1895թ-ին թեմական կենտրոն է դառնում Նոր Նախիջևանը, ինչի արդյունքում Քիշնևի և հայկական համայնքի դերակատարումը համեմատաբար նվազեց: 1897թ.-ի տվյալների համաձայն՝ Քիշնևում բնակվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու 427 հետևորդ և 6 հայ կաթոլիկ:
Մոլդովայի հայ գաղութն օգտվել է արտոնություններից. ունևոր դասի ներկայացուցիչներն իրավունք են ունեցել զբաղեցնել պետական պաշտոններ, կրել ազնվական տիտղոսներ: Մոլդովայում հայերը հիմնականում զբաղվել են առևտրով և տարբեր արհեստներով: Քիշնևում նրանք հիմնականում ծխախոտային ֆաբրիկանտներ էին: Բացի այդ, քաղաքի սափրիչների մեծ մասը ևս հայեր են եղել:
Մոլդովայում երկար տարիներ գործել են հայ ազգային-ազատագրական շարժման գործիչ, ապա՝ Բեսարաբիայի հայոց թեմի առաջնորդ, հետագայում` Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ներսես Աշտարակեցին, մեծանուն ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու եղբայր, հայտնի հոգևորական Գաբրիել արքեպիսկոպոս Այվազյանը,  բանաստեղծ, մանկավարժ Հարություն Ալամդարյանը և շատ ուրիշներ:
Մոլդովայում հայկական համայնքի թերևս ամենավառ ներկայացուցիչը Մանուկ բեյ Միրզայանն է՝ խոշոր վաճառական, կալվածատեր, դիվանագետ, ով արժանանցել է բեյի տիտղոսի թուրքական իշխանությունների կողմից, պարգևատրվել է շքանշաններով և անգնահատելի ծառայություններ մատուցել Ռուսական կայսրությանը: Ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ օգտագործելով երկու կողմերում ունեցած իր կապերն ու ազդեցությունը՝ Մանուկ բեյը ստանձնել է միջնորդի դեր բանակցություններում և հենց Բուխարեստի նրա իջևանատանն էլ 1812թ. ստորագրվել է ռուս-թուրքական հաշտության պայմանագիրը: 1813թ.-ին նա Բուխարեստից անցել է Տրանսիլվանիա, ապա հաստատվել Քիշնևում և դարձել ռուսահպատակ։ Նա հիմնադրել է Հնչեշտ քաղաքը, որտեղ գտնվում է նաև նրա ապարանքը: Միրզայանը նաև մեծ ավանդ է ունեցել մոլդովական գինեգործության մեջ՝ որպես ֆրանսիական տեխնոլոգիաների ներդնող։
Մանուկ բեյն այցելել է նաև Հայաստան, ֆինանսական օժանդակություն է ցույց տվել ինչպես Սբ. Էջմիածնին, այնպես էլ Մուշի, Երուսաղեմի և այլ վանքերի: Բուխարեստի հայոց եկեղեցու մերձակայքում 1817թ հիմնել է Ռումինիայի առաջին հայկական դպրոցը:
Հայկական համայնքն այսօր
Քիշնևում պահպանվել է «Հայկական» (Аrmeneasca) անունը կրող փողոցը: Հայկական համայնքը թողել է բավական մեծ մշակութային ժառանգություն: Մինչ օրս կանգուն են և գործում են Սուրբ Աստվածածին (1804թ.) և Քրիստոսի Հարության մոտուռը (1915թ.): Պահպանվել է նաև Քիշնևի ամենահին՝ հայկական գերեզմանատունը:
Հայ համայնքը վերածնունդ է ապրել 1990-ական թվականների սկզբից: Ներկայումս Մոլդովայում բնակվում է 9-12 հազար հայ, ովքեր ակտիվ մասնակցություն ունեն հանրապետության տնտեսական ու մշակութային կյանքին: Քիշնևում գործում է հայկական կիրակնօրյա դպրոց, հայ մշակույթի «Անի» կենտրոնը, որի նպատակը հայկական ավանդույթների և տարածքի հայկական ճարտարապետական հուշարձանների պահպանությունն է:

The Moldovan Capital Was "Decided" by an Armenian Bribe
Have you ever wondered why one of the central streets of Chisinau got the name "Armenian"? The answer is simple and hidden right in its name. Armenians settled in Moldova in the 14th century and, according to some sources, even in the Middle Ages. They mainly migrated here from Crimea.
In 1401 an Armenian bishopric was founded in Suchava. The Armenians settled in the towns of Sorok, Bender, Chisinau, Kaushan, and later in 1792, at the site of the Armenian settlement of Chorna, they set up the city of Grigoriupolis (the city is now situated in Transdniestria), the construction project of which was approved by the Empress Catherine the 2nd. According to one of the versions, the city got its name in the honor of Grigor Lusavorich.
In 1818, when Chisinau gained city status, Angel Noure became the first mayor of the city. Due to this status, Chisinau became the center of the province of Bessarabia in the Russian Empire. However, it turned out that local Armenians made a contribution to getting Chisinau's status as a city, making it the center of Bessarabia (later Moldova). According to some sources, all this became possible thanks to the Armenian merchants of Bessarabia. It was them who bribed the representatives of the Russian regime, thanks to which Chisinau was granted a city status. Due to the Armenian merchants, Chisinau stepped forward from Bender, becoming the center of the region.
Chisinau, the center of Bessarabia, also becomes a center for consolidating Armenians in the region. Already in 1830, the Armenian Diocese of Bessarabia and the New Nakhijevan Diocese are being set up, the center of which becomes Chisinau again. The diocese included the Don Territories, the Crimea, Malorussia and Novorussia, Moscow and St. Petersburg. In 1895, the diocesan center became New Nakhichevan, and as a result, the role of Chisinau and the Armenian community became relatively low. According to data of 1897, 427 followers of Armenian Apostolic Church and 6 Armenian Catholics resided in Kishinev.
The Armenian community of Moldova enjoyed certain privileges. The representatives of the rich class had the right to hold state positions, to carry noble titles. In Moldova, Armenians mostly were engaged in trade and various crafts. In Chisinau they were mainly cigarette fabricants. In addition, most of the city's barbers were also Armenians.
The Armenian national liberation movement activist, then the leader of the Armenian Diocese of Bessarabia, later the Spiritual leader of All Armenians Nerses Ashtaraketsi, lived and acted in Moldova for many years. Archbishop Gabriel Ayvazyan, the brother of the celebrated painter Hovhannes Aivazovsky, also used to live in Moldova, as well as the poet Harutyun Alamdaryan and many others.
Perhaps the most prominent representative of the Armenian community in Moldova was Manouk Bey Mirzayan, a prominent merchant, landowner, diplomat who had been awarded by the Turkish authorities with the ‘’Bey’’ title, had been also awarded with orders for invaluable services to the Russian Empire. Throughout the Russian-Turkish war, Manouk Bey assumed the role of a mediator in the talks, and in 1812, The Russian-Turkish reconciliation agreement was signed in one of Bucharest's hotels. In 1813, he moved from Bucharest to Transylvania, then to Chisinau. He founded the town of Hnchesht, where his fortress was located. Mirzayan also contributed greatly to Moldovan winemaking as a French technology investor.
Manouk Bey also visited Armenia and provided financial support to the Church of the Holy Cross in Echmiadzin, as well as in Mush, Jerusalem and other monasteries. Near the Armenian Church of Bucharest in 1817 he founded the first Armenian school in Romania.
Armenian community today:
The street named "Armenian" (Armeneasca) has been preserved in Chisinau up to now. The Armenian community has left a great cultural heritage in Moldova. The monastery of Saint Astvatsatsin (1804) the church of Resurrection of Christ (1915) are still there and serve people. Chisinau’s oldest Armenian cemetery has also been preserved.
The Armenian community has been reborn since the early 1990's. At present, there are 9-12000 Armenians living in Moldova, who actively participate in the economic and cultural life of the republic. In Chisinau there is an Armenian Sunday School, the ‘’Ani’’ Center of Armenian Culture, which goal is to preserve Armenian traditions and Armenian architectural monuments.