ԵՄ-ն չի պատրաստվում միջնորդ հանդիսանալ Մադրիդի և Բարսելոնայի միջև
Կատալոնիայի շուրջ ստեղծված ճգնաժամն Իսպանիայի ներքին խնդիրն է, ԵՄ-ն չի պատրաստվում միջնորդ հանդիսանալ Մադրիդի և Բարսելոնայի միջև: ТАСС-ի հաղորդմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Եվրոպական խորհրդարանի ղեկավար Անտոնիո Տայանին:
«Հակամարտությունը երկրի ներքին գործն է», - ասել է նա՝ Կատալոնիայում հոկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած հանրաքվեն անվանելով «բացարձակ անօրինական»: Տայանին կոչ է արել հարգել իրավական պետության սկզբունքներն ու իսպանական սահմանադրությունը:
«Դա իսպանակա խնդիր է, ոչ թե եվրոպական: Մենք ցանկանում ենք երկխոսություն տեսնել հակամարտող կողմերի միջև, սակայն միջնորդնությունը ԵՄ խնդիրը չէ», - ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի ղեկավարը:

The EU Is Not Going to Be a Mediator Between Madrid and Barcelona
The conflict around Catalonia is an internal problem of Spain, the European Union is not going to be an intermediary between Madrid and Barcelona. This was stated by the President of the European Parliament Antonio Tajani, TASS reports.
"Conflict is an internal matter of the country," - he said, calling the October 1 referendum on the independence of Catalonia "absolutely illegal." Taiani called to respect the principles of the legal state and the Spanish constitution.
"This is a Spanish, but not a European problem. We want to see a dialogue between the parties of the conflict, but mediation is not the EU's problem," - Tajani said.