ԵՄ-ն ընդլայնում է համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում
Գերմանիան և ԵՄ ևս 22 պետություն դրել են եվրոպական պաշտպանական միության հիմքը՝ նոյեմբերի 13-ին ստորագրելով ռազմական և պաշտպանական ոլորտում մշտական կառուցվածքային համագործակցության ընդլայնման մասին պաշտոնական ծանուցում։ Այս մասին ասված է ԵՄ խորհրդի կայքում տեղ գտած հայտարարության մեջ։
Պաշտպանական համագործակցության ընդլայնման շուրջ համաձայնության են եկել ԵՄ բոլոր երկրների պետությունների ներկայացուցիչները, բացի Դանիայից, Իռլանդիայից, Մալթայից, Պորտուգալիայից և Մեծ Բրիտանիայից, որը մտադիր է 2019-ի մարտին լքել ԵՄ-ն։  Այս  5 երկրները կարող են համաձայնագրին ավելի ուշ միանալ։ Ստորագրումից հետո փաստաթուղթը փոխանցվել է ԵՄ անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիին և ԵՄ Խորհրդին, փոխանցում է DW–ն։
PESCO–ի մասին ծանուցումը պարունակում է սկզբունքներ, որոնք ընկած են համագործակցության հիմքում, ինչպես նաև 20 պարտավորություններից բաղկացած ցուցակ, որոնք ստանձնում են մասնակիցները։ Դրանց թվում են պաշտպանական բյուջեի կանոնավոր մեծացումը և համատեղ պաշտպօանական նախագծերին մասնակցությունը։

ЕС расширяет сотрудничество в сфере обороны
Германия и еще 22 страны Евросоюза заложили фундамент европейского оборонительного союза, подписав в понедельник, 13 ноября, официальное уведомление о расширении "постоянного структурного сотрудничества" - Permanent Structured Cooperation (PESCO) - в военной и оборонной сфере, сообщается на сайте Совета ЕС по итогам встречи глав МИД и Минобороны стран ЕС.
О расширении оборонительного сотрудничества договорились представители всех государств Евросоюза, кроме Дании, Ирландии, Мальты, Португалии и Великобритании, которая намерена покинуть ЕС в марте 2019 года. Эти 5 стран могут присоединиться к соглашению позже. После подписания документ был передан верховному представителю ЕС по внешней политике и политике безопасности Федерике Могерини и Совету ЕС, передает DW
Уведомление о PESCO содержит принципы, лежащие в основе сотрудничества, а также список из 20 обязательств, которые берут на себя участники. Среди них - регулярное увеличение оборонного бюджета «для достижения оговоренных целей», а также участие в совместных оборонительных проектах.
Официальное начало сотрудничества запланировано на 11 декабря. Тогда состоится следующая встреча Совета ЕС, на которой должно быть одобрено соглашение.