Եվրախորհրդարանի բանաձևը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին
Նոյեմբերի 15-ին Եվրոպական Խորհրդարանի լիագումար նիստը Բրյուսելում  կայանալիք Արևելյան  գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ բանաձև է ընդունել։ Այս բանաձևը սահմանում է համագործակցության ակնկալիքները, ինչպես նաև ուրվագծում է Արևելյան գործընկերության հետագա զարգացումը։
Բանաձևում անդրադարձ է եղել նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, որով կոչ է արվում անհապաղ դադարեցնել Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև  ռազմական  թշնամանքը։
Բանաձևում վերահաստատվում է  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորելու ուղղությամբ իրականացվող ջանքերը,  և 2009թ. ընդունված հիմնական սկզբունքները՝ տարածքային ամբողջականություն, ազգերի ինքնորոշում, ուժի չկիրառում։
Բանաձևում կոչ է արվում Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել բանակցությունները հակամարտությունը կարգավորելու համար: Իրականացնել այս սկզբունքները, քանի որ այն չի կարող կարգավորվել ռազմական ուժի կիրառմամբ։
«Կոչ է արվում  Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների բարձր մակարդակով բանակցություններ վարել և  Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության միջև վստահության ամրապնդման ուղղված միջոցառումներ իրականացնել»,- մասնավորապես նշված է  բանաձևում։

В преддверии саммита Восточного партнерства Европарламент дал рекомендации по карабахскому урегулированию
В преддверии саммита Восточного партнерства Европарламент принял 15 ноября рекомендации, в которых содержится отсылка также к вопросу карабахского урегулирования.
В документе, в частности, озвучивается призыв к немедленному прекращению военных действий между армянскими и азербайджанскими силами, которые приводят к смерти среди гражданского населения и солдат, препятствуют социально-экономическому развитию.
Озвучивается также призыв, подтвердить поддержку сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и Базовым принципам 2009 года, которые включают принципы территориальной целостности, права наций на самоопределение и неприменение силы.
Европарламент рекомендует также призвать Армению и Азербайджан добросовестно возобновить переговоры с целью реализации этих принципов для урегулирования конфликта, который не может быть разрешен путем применения военной силы.
Согласно документу, необходимо призвать правительства Армении и Азербайджана к проведению переговоров на высоком уровне и принятию корректных мер по укреплению доверия и диалога между гражданским обществом двух стран.
Согласно позиции Европарламента, с целью обеспечения существенного прогресса в разрешении конфликта необходимо также выполнять обязательства по соблюдению режима прекращения огня и реализации Базовых принципов 2009 года.