Զիմբաբվեի առաջին տիկնոջը կոչ են արել հրաժարվել իշխող կուսակցությունում իր պաշտոնից
Զիմբաբվեի իշխող աֆրիկյան ազգային միությունը կոչ է արել նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեի կնոջը՝ Գրեյս Մուգաբեին լքել իր պաշտոնը կուսակցությունում, հաղորդում է NEWS.am-ը՝ վկայակոչելով Herald թերթը:
Ավելի վաղ Գրեյս Մուգաբեին խնդրել են լքել կուսակցությունը նահանգային կառույցների համակարգողների հավաքում: Նաև հանդիպման մասնակիցները կողմ են արտահայտել հեռացված փոխնախագահ Էմերսոն Մնանգագվայի իրավունքները վերականգնելու օգտին:
Ավելի վաղ կուսակցությունը կոչ էր արել նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեին լքել պաշտոնը: Զինվորականները վերահսկողության տակ են վերցրել Զիմբաբվեի մայրքաղաք Հարարեում գտնվող հեռուստաաշտարակը և Մուգաբեի նստավայրը: Մուգաբեն ՀԱՀ նախագահ Ջեյքոբ Զումայի հետ զրույցում հայտնել էր, թե իրեն տնային կալանքի տակ են պահում:

Первую леди Зимбабве призвали покинуть свой пост в правящей партии
Правящий Зимбабвийский африканский национальный союз призывает супругу и вероятного преемника президента Роберта Мугабе Грейс Мугабе покинуть свой пост в партии, сообщает РИА Новости, ссылаясь на Herald.
Как сообщает издание, Мугабе призвали покинуть партию на встрече всех десяти провинциальных координационных комитетов партии (PCC). Также участники встречи высказались за восстановление в правах уволенного вице-президента Эммерсона Мнангагвы. Они отметили, что решение о его отставке было принято без одобрения центрального комитета.
Ранее сообщалось, что военные взяли под контроль телецентр в столице Зимбабве Хараре и резиденцию Мугабе. На улицах города появилась бронетехника. Лидер Зимбабве в телефонной беседе со своим коллегой из ЮАР Джейкобом Зумой подтвердил, что военные удерживают его под домашним арестом.