Թուրքիայում Ֆինանսների նախարարության 82 աշխատակցի ձերբակալելու որոշում է ընդունվել
Թուրքիայի իշխանությունները երկրի Ֆինանսների նախարարության 82 նախկին աշխատակիցներին ձերբակալելու օրդեր են տվել անցյալ տարվա հուլիսին պետական հեղաշրջման փորձին կապ ունենալու կասկածների պատճառով, հաղորդում է TASS-ը:
82 կասկածյալներից 17-ն արդեն ձերբակալվել է հատուկ գործողության ժամանակ: Հետաքննությոնը կատարում է Անկարայի դատախազությունը: Կասկածի տակ հայտնված մարդիկ կարող են լինել FETO-ի («Ֆեթուլլահիստների ահաբեկչական կազմակերպություն») անդամ, որին մեղադրում են պետական հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ:
2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայի ԶՈւ մի խումբ զինվորականներ և սպաներ նախաձեռնել էին պետական հեղաշրջման փորձ: Հիմնական դիմակայությունը ծավալվել էր Ստամբուլում և Անկարայում, զոհվել էր 250 մարդ՝ չհաշված խռովարարներին, ավելի քան 2000 մարդ վիրավորվել էր: Անկարան խռովության կազմակերպման և այս ծրագրերի իրականացման մեջ մեղադրում է իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, որը 1999 թվականից ԱՄՆ-ում է բնակրվում, և նրա հետ ասոցացվող FETO կազմակերպությանը:

В Турции выдан ордер на задержание 82 экс-сотрудников минфина из-за связей с FETO
Власти Турции выдали ордер на задержание 82 бывших сотрудников министерства финансов республики из-за подозрений в их связях с попыткой государственного переворота в июле прошлого года, передает ТАСС.
Сообщается, что из 82 подозреваемых 17 уже задержаны в ходе спецоперации. Расследование проводит столичная турецкая прокуратура. Попавшие под подозрение люди могут состоять в FETO ("Террористическая организация фетхуллахистов"), которую обвиняют в организации попытки госпереворота.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров из ВС Турции предприняла попытку государственного переворота. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более 2 тыс. получили ранения. В подготовке путча и реализации этих планов Анкара обвиняет исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, с 1999 года проживающего в США, и ассоциированную с ним организацию FETO.