Վրացական գինին հայտնվել է Գինեսի գրքում
Վրացական գինին հայտնվել է Գինեսի գրքում՝ որպես հնագույնն աշխարհում: Այդ մասին ասվում է հրատարակման պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է PanArmenian-ը:
Գիտնականներն այդ հայտնագործությունն արել են Թբիլիսիից մոտ 50 կմ հեռավորության վրա գտնվող 2 հնագույն բնակավայրում՝ հայտնաբերելով կավե անոթներ, որոնց քիմիական հետազոտությունը ցույց տվեց, որ դրանց մեջ գինի է պահվել: Բնակավայրերը դասվում են մ.թ.ա 6000-5800թթ., ավում է հաղորդագրության մեջ:
Բացահայտումն արել է պրոֆեսոր Պատրիկ Մաքգովերնը Փենսիլվանիայի համալսարանից՝ Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Իսրայելից, Կանադայից և Վրաստանից իր գործընկերների հետ միասին:

Грузинское вино попало в Книгу рекордов Гиннеса
Грузинское виноделие занесено в Книгу рекордов Гиннесса как старейшее в мире. Об этом сообщается на сайте организации.
Рекорд был зафиксирован после того, как группа ученых провела археологические раскопки в двух древних поселениях в 50 километрах от Тбилиси, которые относятся к периоду приблизительно 6000-5800 годов до н. э.
Как сообщает РИА Новости, в ходе исследований были обнаружены два сосуда, содержащие остатки хранившейся в них жидкости. Химический анализ показал, что емкости использовались для ферментации, выдержки и хранения вина.
До этого открытия считалось, что наиболее старые традиции виноделия принадлежат Ирану, где напиток стали изготавливать в 5400-5000 годах до н. э.