Վրացական գինին հայտնվել է Գինեսի գրքում
Վրացական գինին հայտնվել է Գինեսի գրքում՝ որպես հնագույնն աշխարհում: Այդ մասին ասվում է հրատարակման պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է PanArmenian-ը:
Գիտնականներն այդ հայտնագործությունն արել են Թբիլիսիից մոտ 50 կմ հեռավորության վրա գտնվող 2 հնագույն բնակավայրում՝ հայտնաբերելով կավե անոթներ, որոնց քիմիական հետազոտությունը ցույց տվեց, որ դրանց մեջ գինի է պահվել: Բնակավայրերը դասվում են մ.թ.ա 6000-5800թթ., ավում է հաղորդագրության մեջ:
Բացահայտումն արել է պրոֆեսոր Պատրիկ Մաքգովերնը Փենսիլվանիայի համալսարանից՝ Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Իսրայելից, Կանադայից և Վրաստանից իր գործընկերների հետ միասին:

Georgian Wine Listed in the Guinness Book as the Oldest in the World
Georgian wine is listed in the Guinness Book of World Records as the oldest in the world. This is reported on the organization's website.
This was recorded after a group of scientists conducted archaeological excavations in two ancient settlements 50 kilometers from Tbilisi, which date back to around 6000-5800 BC. e.
As reported by RIA Novosti, during the research, two vessels were found containing the remains of the liquid stored in them. Chemical analysis showed that the containers were used for fermentation, aging and storage of wine.