«Գրաքննություն» ուկրաինական ձևով
Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովը արմատականներին կոչ է արել վերացնել Կրևում NewsOne հեռուստաալիքի շենքի շրջափակումը, իսկ հետուստաալիքի սեփականատերերին՝ «դադարեցնել մարդականց սադրել»: «Ազգային ոստիկանությունն որոշում կընդունի… իր իրավասությունների շրջանակներում», - Twitter-ի իր միկրոբոլգում գրել է Ավակովը:
Դեկտեմբերի 3-ի երեկոյան անհայտ անձիք շրջափակել են հեռուստաալիքի շենքը՝ ի նշան անհամաձայնության NewsOne հեռուստաալիքի քաղաքականության: Նրանք պահանջում են հեռուստաալիքի սեփականատեր, Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Եվգենի Մուրաևից ներողություն խնդրել 2014 թվականի դեպքերը պետական հեղաշրջում անվանելու համար: Բացի այդ, ակտիվիստները պահանջում են նաև, որ հեռուստաալիքը դադարի ռուսական քարոզչություն հեռարձակել: Հակառակ դեպքում՝ ազգայնականները սպառնում են հրաժարվել ակցիայի խաղաղ բնույթից (նշենք, որ հեռուստաալիքի շենքի տարածքում արմատականները խարույկ են վառել, որի շուրջ թեյ են խմում և զրուցում, իսկ հեռուստաալիքի մուտքերից մեկը ընդհանրապես բաց է ելումուտի համար):
Սակայն, ըստ ամենայնի, հեռուստաալիքի ղեկավարությունը չի պատրաստվում հրաժարվել իր քաղաքականությունից: «Երկրորդ ժամկետն, ինչի մասին երազում է Պորոշենկոն, հնարավոր է, եթե բոլոր ԶԼՄ-ները փակեն իրենց բերանն, իսկ ընդդիմադիրները ֆիզիկապես ճնշվեն: Հակառակ դեպքում իշխանությունը, որը երկիրը բերել է աղետի, երբեք չի ստանա մարդկանց ձայները», - գրել է Մուրաևը ֆեյսբուքյան իր էջում՝ Ուկրաինայի իրավապահներին կոչ անելով դիմել համապատասխան քայլերի շրջափակումը վերացնելու համար: Պատգամավորի խոսքերով հեռուստաալիքի շենքն արգելափակած մոտ 200 ակտիվիստները գործում են պաշտոնական Կիևի թելադրանքով: Այստեղ հարկ է նաև նշել, որ NewsOne-ը միակ հեռուստաալիքն էր, որն ուղիղ եթերով հեռարձակում էր Միխայիլ Սահակաշվիլի «Երթ հանուն իմպիչմենտի» ակցիան՝ ցուցարարները փողոց էին դուրս եկել՝ պահանջելով նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հրաժարականը:
Նշենք, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում սա առաջին դեպքը չէ, երբ ակտիվիստները փորձում են «գրաքննություն» իրականացնել: Մասնավորապես, 2016 թվականի փետրվարին ակտիվիստներին դուր չէր եկել «Ինտեր» հեռուստաալիքի քաղաքականությունն, որը նրանց կարծիքով բացահայտ հակաուկրաինական էր: Իսկ արդեն 2016-ի սեպտեմբերին շրջափակել էին հեռուստաալիքը՝ պահանջելով, որ «Կրեմլի գործակալ» հանդիսացող հեռուստաալիքը դադարեցնի իր գործունեությունը:

"Censorship" in Ukrainian Way
Arsen Avakov, the Minister of Internal Affairs of Ukraine, has called the radicals to abolish the blockade of the NewsOne TV Chanell’s building in Kiev, and the owner of the TV Channel to ’’stop the provocation of people’’. ’’State police will adopt a decision… in the framework of its powers’’, Avakov wrote on his Twitter.
On December 3, in the evening unknown people blocked the Channel’s building in disagreement with the NewsOne policy. They required the apology of the Channel’s owner, the Ukrain’s Verkhovna Rada MP, Evgeni Muraev for calling the events of 2014 a ’’state coup’’. Besides, the activists also demanded that the TV Channel stops broadcasting Russia’s propaganda. Otherwise, the nationalists threaten to change the peaceful nature of the action (to note, the radicals have lit fire in the Channel’s territory, they are having tea and talking. One of the entrances of the building is open).
Apparently, the Channel administration is not going to give up its policy. ’’The second term, that Poroshenko desires, is possible if all the media stay silent, and the opposition is pressured physically. Otherwise, the regime that has brought the country to crisis will never get the people’s votes’’, wrote Muraev on his Facebook page, calling Ukrainian law enforcement bodies to make appropriate steps to abolish the blockade. According to the Parliament members, the 200 activists that have blockaded the Channel’s building are acting under dictation of official Kiev.
Here, it is important to note that NewsOne was the only TV Channel that was broadcasting on Live Mikhail Saakashvili’s ՛՛March for Impeachment’’ action: the demonstrators had gathered in the streets, demanding Mr. Poroshenko’s impeachment’’.
It should be mentioned that over the past two years this was not the first time, that the activists were trying to exercise ’’censorship’’. Particularly in February, 2016, activists ’’didn’t like’’ the Inter TV Channel’s policy, that according to the activists was anti-Ukrainian. And already in September, 2016, they blockaded the Channel, demanding that the ’’Kremlin agent’’ stopped its existence.