ՌԴ տրամադրած վարկով ռուսական սպառազինություն ձեռք կբերենք նույն գնով, ինչ ՌԴ Զու համար է նախատեսված. Արտակ Զաքարյան
mpsh.ru
«ՀՀ և ՌԴ  կառավարությունների միջև ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հիմնական զեկուցող, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ համաձայնագրով ՌԴ-ն մինչև 100 ԱՄՆ միլիոն դոլարի պետական արտահանման վարկ է տրամադրելու Հայաստանի կառավարությանը՝ ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության տեխնիկայի մատակարարումների ֆինանսավորման համար:
Փոխնախարարի հայտնեց, որ համաձայնագրի առաջին հավելվածով նշված է սպառազինության ցանկը, որը հրապարակման ենթակա չէ, փոխանցում է panorama.am-ը:
«Մենք պատգամավորներին ներկայացրել ենք ձեռք բերվող զինատեսակների ցանկը, որին նրանք կարող են ծանոթանալ։ Զինատեսակների ցանկը կարող է փոփոխվել ՀՀ ՊՆ և ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության փոխադարձ գրավոր համաձայնությամբ, քանի որ վարկը իրականացվելու է 5 տարվա ընթացքում, իսկ այդ ընթացքում կարող է նոր զինտեխնիկա արտադրվել և վարկի շրջանակում նոր զինատեսակների ձեռքբերման վերաբերյալ համաձայնություն ունենալ»,- ասաց հիմնական զեկուցողը։

Список закупаемых на кредит России вооружений носит тайный характер: Артак Закарян
В Национальном Собрании РА сегодня обсуждался законопроект касательно ратификации подписанного ранее правительствами Армении и России соглашения о предоставлении армянскому кабмину государственного экспортного кредита для финансирования поставок из РФ продукции военного назначения, сообщает Panorama.am.
Основной докладчик – первый замминистра обороны РА Артак Закарян – отметил, что Россия предоставит Армении государственный экспортный кредит на сумму до 100 млн. долларов для финансирования поставок продукции военного назначения российского производства.
По его словам, список вооружений носит тайный характер, он представлен депутатам. Кроме того, перечень может измениться в зависимости от договоренности сторон, поскольку срок кредитного соглашения составляет 5 лет, а за это время могут быть произведены новые виды вооружений. Он также отметил, что кредит предоставляется со ставкой в 3%.
По словам А. Закаряна, соглашение уникально в своем роде, поскольку позволяет закупать качественную российскую военную продукцию по ценам, действующим для Вооруженных сил РФ.
«На данный момент парафированы 3 соглашения общей стоимостью более чем 100 млн. долларов. Но их общая стоимость выше, чем 100 млн. долларов, а эта цифра составляет 90% общей стоимости всех заключенных соглашений», – сказал А. Закарян.