Պուտինի մերձավորարևելյան «բլից» շրջագայության հիմնական արդյունքները
Նախօրեին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մերձավորարևելյան «բլից» շրջագայություն ունեցավ, որի շրջանակներում այցելել նախ Սիրիա, ապա՝ Եգիպտոս և Թուրքիա:
Սիրիա այցի շրջանակներում ՌԴ նախագահն այցելել է Հմեյմիմի ռուսական ավիաբազա, որտեղ հայտարարել է Սիրիայից ռուսական զորախմբի զգալի մասի դուրսբերման մեկնարկի մասին:
Բացի այդ, Պուտինը Հմեյմիմում հանդիպում ունեցավ նաև Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ: Ինչպես փոխանցում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում Պուտինը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանին կհաջողվի Թուրքիայի և Իրանի հետ Սիրիայում հարթել խաղաղ կյանքը և քաղաքական գործընթացը: «Ես մեծ հույսեր ունեմ, որ մեզ Իրանի և Թուրքիայի հետ, որոնք աջակցում են ահաբեկչությունն արմատախիլ անելուն, կհաջողվի խաղաղ կյանք և քաղաքական գործընթաց սկսել Սիրիայում: Կարևոր է նախապատրաստել Սիրիայի ժողովուրդների կոնգրես, սկսել քաղաքական կարգավորման գործընթացը», - նշել է Պուտինն Ասադի հետ հանդիպման ժամանակ:
Եգիպտոս աշխատանքային այցի ժամանակ Պուտինը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսիի հետ: Կողմերը քննարկել են ինչպես երկկողմ հարաբերությունները, այնպես էլ Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում կայունության և անվտանգության ապահովմանն առնչվող հարցեր: Հանդիպման արդյունքում, ռուսական կողմը հայտարարել է դեպի Կահիրե թռիչքները վերականգնելու պատրաստակամության մասին, պայմանագիր է կնքվել Ռոսատոմի մասնակցությամբ Էդ-Դաբաաում ատոմակայան կառուցելու մասին: Հանդիպման ժամանակ կողմերը գոհունակություն են հայտնել Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարում արդյունքներից: Բնականաբար, անդրադարձ է եղել նաև Երուսաղեմի հարցին: Կահիրեում Պուտինն առաջին անգամ մեկնաբանել է Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու Թրամփի որոշումը: «Անհրաժեշտ են երկարաժակետ և արդար պայմանավորվածություններ, որոնք կհամապատասխանեն երկու կողմի շահերին: Եվ այդ պայմանավորվածություններն, իհարկե, պետք է համապատասխանեն միջազգային հանրության կողմից նախկինում ընդունված որոշումներին: Ռուսաստանն ամբողջությամբ աջակցում է այդ հարցով ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից նախկինում ընդունված որոշումներին: Պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև երկխոսության ելքը կանխորոշող ցանկացած քայլ համարում ենք անարդյունավետ: Կարծում ենք, որ նման քայլերն ապակայունացնող են», - ասել է Պուտինը:
Պուտինի մերձավորարևելյան շրջագայության վերջին կանգառն, ինչպես նշեցինք, Թուրքիան էր: Անկարայում Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են երկկողմ առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն, Ակկույու ատոմակայանի շինարարությանն առնչվող հարցեր: Նշվում է, որ կողմերը վերջնական համաձայնության են եկել ռուսական С-400 համակարգերի ձեռքբերման հարցում: Կողմերն անդրադարձել են Երուսաղեմի հարցին: Բնականաբար Էրդողան-Պուտին բանակցություններում կենտրոնական է եղել սիրիական հակամարտության՝ մասնավորապես քաղաքական կարգավորմանն առնչվող հարցերի քննարկումը, որոնց շուրջ կողմերը որոշակի պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել դեռ Սոչիում՝ Պուտին-Էրդողան-Ռոհանի հանդիպման ժամանակ:
Ամփոփելով նշենք, որ Պուտինի մերձավորարևելյան այս բլից շրջագայության հիմնական թեման սիրիական հակամարտության քաղաքական կարգավորումն էր, որն այժմ Մոսկվայի արտաքին քաղաքականության գլխավոր խնդիրներից էր:
Մյուս հիմնական թեման Երուսաղեմի հարցի քննարկումն էր: ԱՄՆ-ի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելուց հետո մուսուլմանական շատ երկրներ ակնկալում են Ռուսաստանի կողմից այս ուղղությամբ որոշակի քայլեր՝ ավելին, քան՝ Թրամփի որոշման ուղղակի քննադատությունը: Այսպիսով, կարելի է եզրակացնել, որ Ռուսաստանը Սիրիայում իր հաղթանակների շնորհիվ բավականին ամրապնդել է իր ազդեցությունը Մերձավոր Արևելքում:

The Main Results of Putin's Middle East Blitz Trip
Days before President of Russia Vladimir Putin made a "blitz" tour to Middle East, in the framework of which he first visited Syria, then Egypt and Turkey.
In the framework of his visit to Syria, president of Russia visited Hmeimim Russian Air Base, where he declared about the start of withdrawing an essential part of Russian military forces from Syria.
Besides, Putin met Syrian President Bashar Al Assad in Hmeimim. As the press service of Kremlin reports, during the meeting Putin expressed hope that Russia along with Turkey and Iran would manage to achieve peace and a political process in Syria. "I have big hopes that we with Turkey and Iran, who support us to eradicate terrorism, will manage to achieve peace and political processes in Syria. It is important to prepare Syrian people's congress, to start the process of political resolution," Putin said during the meeting with Assad.
During his working visit to Egypt, Putin met with Egyptian President Abdel Fattah Sisi. The sides discussed the bilateral relations, as well as the issues related to preserving stability and security in the Middle East and Northern Africa. As a result of the meeting, the Russian side declared about its readiness to restart flights to Cairo, an agreement was signed to build a nuclear power plant by the participation of Rosatom in El Daba. During the meeting the sides expressed their satisfaction from the results of the fight against terrorism in Syria. Naturally, a reference was made also to the issue of Jerusalem. In Cairo, for the first time Putin commented on Trump’s decision to recognize Jerusalem the capital of Israel. "We need long-term and just arrangements, which will be in accordance with the interests of both sides. And, of course, they should be in accordance with the decisions previously adopted by the international community. Russia completely supports the previous decision of the UN Security Council on the issue. We consider productive any initiative that can predict a dialogue between the Palestinians and Israelis. We think that such actions are destructive."
The last destination of Putin’s Middle East trip was Turkey. In Ankara, during the meeting with Erdogan, the issues related to bilateral economic relations, to the construction of Akkuyu Nuclear Power Plant were discussed. It is noted that the sides reached a final agreement on supplying Russian С-400 systems. Of course, in the center of Erdogan-Putin discussions was the Syrian conflict, particularly issues related to the political resolution, on which the sides had made some arrangements during the Putin-Erdogan-Rohani meeting.
To sum up, we should state that the main topic of Putin’s Middle East blitz trip was the political resolution of the Syrian conflict, which is the main issue of Moscow’s foreign policy today.
Another main topic was the issue of Jerusalem. After Trump’s decision to recognize Jerusalem as the capital of Israel, many Muslim countries expected that Russia would come up with some initiatives on the issue, and will not be limited only by the criticism. Thus we can conclude that Russia, due to its victories in Syria, has sufficiently strengthened its positions in the Middle East.