Ի՞նչ իրադարձություններ են սպասվում աշխարհում 2018 թվականին
Տարեվերջն առիթ է ոչ միայն անցնող տարին ամփոփելու, այլ նաև գալիք տարվա համար պլաններ կազմելու և ակնկալիքներ սահմանելու համար: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է, թե ինչ կարևոր իրադարձություններ են սպասվում աշխարհում 2018 թվականին:
Այսպես, ինչպես 2017 թվականին, 2018-ին ևս ակնկալվում են միջազգային հարաբերությունների կամ առնվազն տարածաշրջանային զարգացումների համար կարևոր խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները: Մասնավորապես, 2018 թվականին սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ Լիբանանում, Հունգարիայում և Մոլդովայում: Նախագահական ընտրություններ են սպասվում Ադրբեջանում, Վրաստանում և Ռուսաստանում: Վերջինիս արդյունքները թեև վերլուծաբանների համար բավականին կանխատեսել են, սակայն մարտի 18-ին Ռուսաստանում կայանալիք ընտրություններն այս պահին գալիք տարում համաշխարհային քաղաքականության ամենանշանակալից իրադարձությունն է:
Նշենք, որ 2018 թվականն որոշիչ է լինելու նաև Հայաստանի քաղաքական կյանքի համար: 2018 թվականի գարնանը նախագահի լիազորությունների ավարտվելուց հետո Հայաստանն ամբողջությամբ կանցնի կառավարման խորհրդարանական ձևի. երկիրը ղեկավարվելու է վարչապետի կողմից, իսկ թե ով կլինի վարչապետ, դեռևս հստակ չէ:
2018-ի մյուս կարևոր իրադարձությունը Հայաստանի և աշխահի համար՝ Երևանում անցկացվելի Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության 27-րդ գագաթաժողովն է:
Գալիք տարին բավականին հարուստ է լինելու մարզական իրադարձություններով: 2018 թվականի փետրվարի 5-25-ը Հարավային Կորեայի Փհենչհան քաղաքում կկայանան 23-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերը: Այս խաղերն արդեն առանձնացել են նախորդներից նրանով, որ միջազգային օլիմպիական կոմիտեն խաղերին մասնակցության իրավունքից զրկել է Ռուսաստանի հավաքականին:
Մյուս կարևոր մարզական իրադարձությունը Ֆուտբոլի աշխարհի 21-րդ առաջնությունն է, որ կկայանա հունիսի 14-ից հուլիսի 15-ը Ռուսաստանում:
2018 թվականի մարզական հիշարժան իրադարձություններից են նաև 12-րդ Պարօլիմպիկ ձմեռային խաղերը, Ասիական ամառային խաղերը, 3-րդ պատանեկան օլիմպիական խաղերը և Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադան:

Какие важные события ожидаются в мире в 2018 году?
Конец года - это возможность не только суммировать прошедший год, но и планировать ожидания на предстоящий год. ИАА "Армедиа" представляет наиболее важные события, которые ожидаются в мире в 2018 году.
Как и в 2017 году, так в 2018-ом в мире ожидаются несколько парламентских и президентских выборов, которые будут иметь важное значение в контексте международных отношений или, по крайней мере, региональных событий. В частности, в 2018-ом году парламентские выборы ожидаются в Ливане, Венгрии и Молдове. Президентские выборы ожидаются в Азербайджане, Грузии и России. Хотя результаты последних достаточно предсказуемы для аналитиков, предстоящие выборы в России станут самым значительным событием мировой политики в следующем году.
Следует отметить, что 2018 год будет решающим для политической жизни и в Армении. Весной 2018 года Армения полностью перейдет к парламентской форме правления. Страну возглавит премьер-министр, и пока не ясно, кто будет армянским премьер-министром в новых политических условиях.
Другим важным событием 2018 года для Армении и всего мира будет 27-ой саммит Организации франкофонии, который пройдет в Ереване.
Наступающий год будет достаточно насыщен спортивными событиями. 5-25 февраля в южнокорейском Пхенчхане пройдет 23-я зимняя Олимпиада. Эти игры уже отмечены тем, что Международный Олимпийский Комитет лишил Россию права участвовать в Играх.
Другим важным событием 2018 года является 21-ый чемпионат мира по футболу, который пройдет с 14 июня по 15 июля в России.
Среди памятных спортивных событий 2018 года - 12-ые зимние Параолимпийские игры, Азиатские летние игры, 3-ьи юношеские Олимпийские игры и Всемирная шахматная Олимпиада.