Առաջարկում եմ 2018 թ. Գերմանիայում և ԵՄ այլ երկրներում կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության նյութերի ցուցադրություն. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին, «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմասի Շրափելին և նրանց ուղեկցող անձանց, հայտնում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն արդյունավետ է գնահատել հայ-գերմանական համագործակցության ներկա ընթացքը և կարևորել գերմանացի գործընկերների նպաստաբեր աշխատանքը մեր երկրում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել ԳԴՀ Բունդեսթագին՝ 2016 թվականի հունիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման համար և այս համատեքստում անդրադարձել ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանության կանխման և պատժման կոնվենցիային», որի 70-րդ տարին լրանում է եկող տարի: «Առաջարկում եմ ՄԱԿ-ի հոբելյանական 70-րդ տարվա առթիվ Բունդեսթագում կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության նյութերի ցուցադրություն»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային մտահոգիչ հարցերին:
Էդուարդ Շարմազանովը հյուրերին ներկայացրել է Ղարաբաղյան հակամարտության առանձնահատկությունները՝ մասնավորապես նշելով. «Արցախն անջատվել է ոչ թե Ադրբեջանից, այլ Խորհրդային Միությունից: Արցախի ժողովուրդը Խորհրդային Միությունից անջատվել է այն նույն օրենքների շրջանակում, ինչ ԽՍՀՄ մնացած երկրները, որոնց մի մասն այսօր Եվրամիության անդամ է»: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են խնդրի խաղաղ կարգավորումը՝ հիմնված բանակցային գործընթացի վրա, ինչից, ըստ զրուցակիցների, համառորեն խուսափում է Ադրբեջանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նաև օրերս ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին և հույս հայտնել, որ Գերմանիայի խորհրդարանը հնարավորինս արագ կվավերացնի Հայաստանի համար կարևոր այս փաստաթուղթը: Ըստ նրա՝ Հայաստանն ընթանում է ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները համադրելու, այլ ոչ թե հակադրելու ճանապարհով: «Հայաստանը ցույց տվեց, որ ընթանում է ժողովրդավարության ճանապարհով, և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները պետք է լինեն շարունակական»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և առանձնապես կարևորել Հայաստանի հետ Գերմանիայի համագործակցությունը: Գերմանացի պատգամավորն անհրաժեշտ է համարել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ բանակցային գործընթացը և այդ հարցին ուղղված տարատեսակ ջանքերի գործադրումը:

Шармазанов: ''Предлагаю организовать в 2018 году показ материалов Геноцида армян в Германии и других странах ЕС''
19 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов принял депутата Бундестага ФРГ, председателя Германо-Армянского форума Альберта Вайлера, руководителя региональной программы Южного Кавказа фонда ''Конрад Аденауэр'' Томаса Шрапела и сопровождающих их лиц. Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС оценил эффективность нынешнего армяно-германского сотрудничества и отметил полезную работу немецких партнеров в РА.
Э.Шармазанов выразил признательность Бундестагу ФРГ за принятие 2 июня 2016 г. осуждающей Геноцид армян резолюции и в этом контексте обратился к конвенции ООН ''О предупреждении и наказании геноцида'', 70-летие которой исполняется в будущем году. ''Предлагаю к юбилейному семидесятому году организовать в Бундестаге показ материалов Геноцида армян'', - сказал вице-спикер НС.
Собеседники обратились к вызывающим тревогу региональным вопросам.
Э.Шармазанов представил гостям особенности Карабахского конфликта, в частности отметив: ''Арцах отделился не от Азербайджана, а от Советского Союза. Народ Арцаха отделился от Советского Союза в рамках тех же законов, что и остальные страны СССР, часть которых сегодня – члены Евросоюза''. В этом контексте собеседники подчеркнули важность мирного урегулирования, основанного на переговорном процессе, чего, по словам собеседников, упорно избегает Азербайджан.
Э.Шармазанов обратился также к недавно подписанному Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС и выразил надежду, что парламент Германии вскоре ратифицирует этот важный для Армении документ. По его мнению, Армения движется по пути сопоставления, а не противопоставления отношений с ЕАЭС и ЕС. ''Армения показала, что движется демократическим путем, и институциональные реформы должны быть непрерывными'', - подчеркнул вице-спикер НС.
Депутат Бундестага ФРГ, председатель Германо-Армянского форума Альберт Вайлер поблагодарил за прием и особо выделил важность сотрудничества Германии с Арменией. Немецкий депутат отметил важность приложения необходимых усилий в мирном переговорном процессе по Карабахскому конфликту.