2017թ.-ին աշխարհում ամենից շատ լուսաբանված և քննարկված իրադարձությունները
Հայտնի ոճաբան Սանդա Անդերլոնը  ստեղծել է մի հետաքրքիր նկար, որտեղ պատկերված են անցնող 2017 թվականի ամենից շատ լուսաբանված թոփ իրադարձությունները:
Յուրօրինակ նկարը ներառում է միանգամից հարյուր իրադարձություն, որոնք տարվա ընթացքում տեղի են ունեցել համաշխարհային քաղաքականության, մշակույթի կամ սպորտի ոլորտներում:
Beutler Ink պորտալում, որի պատվերով ստեղծվել է նկար-նախագիծը, ներկայացված է նաև այն ամենի մանրակրկիտ նկարագրությունը, ինչը պատկերված է նկարում:
Մենք փորձել ենք առանձնացնել ամենահետաքրքիր ու աղմկահարույց իրադարձությունները, որոնք տեղ ենք գտել 2017 թվականի «նկար-ամփոփման» մեջ:
Վերին աջ հատվածում, օրինակ, կարող եք տեսնել RIP մակագրության շուրջ հավաքված 2017-ին մահացած հայտնիների դեմքերը: Նրանց շարքում են Չաք Բերին, Քրիս Քորնելը, Չեսթեր Բենինգթոնը, Մերի Թայլեր Մուրը, Ադամ Ուեսթը, Հյու Հեֆները, Դելլա Ռիզը, Ջերրի Լյուիսը և այլք:
Ստորին հատվածում ներկայացված են 2017 թվականի ամենավառ և սկանդալային քաղաքական գործիչների լուսանկարները, բնականաբար, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորությամբ, ում կողքին կարելի է տեսնել աղջկան և փեսային՝ Իվանկա Թրամփին և Ջարեդ Քուշներին, ֆինանսների նախարար Սթիվ Մնուչինին, ՀԴԲ նախկին ղեկավար Ջեյմս Քոմիին և Սպիտակ տան նախկին խոսնակ Շոն Սփայսերին:
Ամերիկացի գործընկերներից հետ չեն մնում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, նկարում կգտնեք իհարկե ՌԴ նախագահ Պուտինին և ԿԺԴՀ ղեկավար Կիմ Չեն Ընին:
Քաղաքական թոփ իրադարձությունը, որ աշխարհում ամենից շատ է լուսաբանվել, Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեն է եղել: Նկարում տեղ են գտել նաև Լաս Վեգասի կրակոցները, Լոնդոնի և Մանչեսթերի ահաբեկչությունները: Վերջինիս կողքին պատկերված է երիտասարդ երգչուհի Արիանա Գրանդեն իր "One Love Manchester" շապիկով, որով բարեգործական համերգ էր կազմակերպել քաղաքում, և այն դարձել էր սոցցանցերում տարվա ամենաքննարկված թեմաներից մեկը:
Նկարում կարելի է գտնել սկանդալներով հայտնի պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնին և նրա կողմից սեռական ոտնձգությունների զոհերին՝ Անջելինա Ջոլիին, Լոռեն Սիվային, Սալմա Հայեքին, Ռոուզ ՄքԳոանին և այլն:
Նկարում տեղ են գտել նաև բնության կողմից հեղինակված «իրադարձությունները»՝ 2017 թվականի արևի լրիվ խավարումը, Պուերտո Ռիկոյին հարվածող Մարիա ծովամրրիկը, Իրմա և Հարվի փոթորիկները, Մեքսիկայի հզոր երկրաշարժը և այլն:
Սպորտային իրադարձություններից կարելի է առանձնացնել «Ռեալ Մադրիդ» իսպանական ֆուտբոլային ակումբի հաղթանակը Չեմպիոնների Լիգայում, անգլիական «Չելսիի» հաղթանակը Պրեմիեր Լիգայում, Ռուսաստանի խնդիրներն Օլիմպիական կոմիտեի հետ և այլն:
Մշակութային ուշագրավ իրադարձություններն են «Հրաշք կին» (Wonder Woman) ֆիլմի ռեկորդային դիտումները ողջ աշխարհում, փոփ-թագուհի Բեյոնսեի և ռեփի արքա Ջեյ Զիի, ինչպես նաև Ջորջ և Ամալ Քլունիների երկվորյակ երեխաների ծնունդները, «Despacito» լատինամերիկյան տեսահոլովակի անգերազանցելի նվաճումը YouTube-ում (4,5 միլիարդից ավել դիտում) և այլն:
Բարձրաշխարհիկ թոփ իրադարձություններից է եղել Մեծ Բրիտանիայի արքայազն Հարիի տարեվերջին հայտարարած նշանադրությունը ամերիկյան սիրված դերասանուհի Մեգան Մարքլի հետ, ինչպես նաև Քեմբրիջի դքսուհի Քեյթ Միդլթոնի՝ երրորդ հղիության մասին լուրը:
Փոխնակ մոր միջոցով իր երրորդ երեխային է սպասում նաև ամերիկահայ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը, ով արդեն իսկ երկու երեխա ունի ռեփեր Քանյե Ուեսթից: Վերջերս հայտնի դարձավ, որ ամուսիններն անձամբ ներկա են գտնվելու իրենց երրորդ զավակի ծննդին:
Տարվա իրադարձություն էր նաև Լեոնարդո դա Վինչիի «Սալվադոր Մունդի» կտավի ռեկորդային գնով վաճառքը՝ 450 միլիոն ամերիկյան դոլար, ինչպես նաև Christie's հեղինակավոր աճուրդի տան կողմից ներկայացված աշխարհի ամենամեծ ադամանդի վաճառքը 34 մլն դոլարով:

The Top World Events of 2017
Famous designer Sanda Anderlone has created an interesting picture consisted of the top events of 2017.
The unique picture includes more than hundred events that took place throughout the year in world politics, culture, or sports.
In the Beutler Ink portal, which ordered this interesting collage, there is a detailed description of what you can see in the picture in particular.
We have tried to highlight the most discussed and scandalous events that we have found in the 2017 picture-summary.
In the upper right corner, for example, you can see the most celebrated faces that passed away in 2017. Among them are Chuck Berry, Chris Cornell, Chester Bennington, Mary Taylor Moore, Adam West, Hew Hefner, Della Reese, Jerry Lewis and others.
In the lower section there are photos of the brightest and scandalous politicians of 2017, headed by US President Donald Trump, with whom we can find also Ivanka Trump and Jared Kushner, Finance Minister Steve Mnuchin, FBI former director James Comey and former White House speaker Sean Spicer.
French President Emmanuel Macron and German Chancellor Angela Merkel are also seen along with their American friends and of course, we can find Russian President Vladimir Putin and North Korea's leader Kim Jong Un.
The most covered political event in the world has been a referendum on Catalonia's independence. The picture also includes Las Vegas shooting, London and Manchester terrorist attacks. Next to which is the singer Ariana Grande with her ''One Love Manchester'' shirt, as she organized a charity concert in the city and as it became one of the most discussed topics of the year in social networks.
In the picture you can find also scandalous producer Harvey Wainstein and his victims of sexual harassment, among them Angelina Jolie, Salma Hayek, Rose McGuan and others.
The picture also includes the full solar eclipse of 2017, some natural disasters, among which Maria Hurricane striking Puerto Rico, Irma and Harvey storms, the earthquake of Mexico, and so on.
Sports events highlight ''Real Madrid'' winning in the Champions League, Chelsea's victory in the Premier League, Russia's problems with the Olympic Committee, etc.
The most remarkable cultural events are the records set by the ''Wonder Woman'' film world-wide, pop-queen Beyonce's and rap king Jay Zee's twins, YouTube results of the ''Despacito'' Latin American video clip (Over 5 billion views) and more.
The engagement of British Prince Harry in the end of the year with American popular actress Megan Marcle, as well as the news about the third pregnancy of Cambridge Duchess Kate Middleton were also on the headlines of many newspapers and media outlets.
American-Armenian TV star Kim Kardashian, who already has two children from rapper Kanye West, is also waiting for her third child carried by a surrogate woman. It has recently become known that the spouses will be present at the birth of their third child.