Հյուսիսային Կորեան անմիջական միջուկային սպառնալիք է ԱՄՆ-ի համար. Կիմ Չեն Ին
Զինված ուժերի զարգացումը ԿԺԴՀ-ին թույլ է տվել վերածվելու պետության, որն ունակ է անմիջականորեն միջուկային սպառնալիք ներկայացնել Միացյալ Նահանգների համար: Ինչպես դեկտեմբերի 22-ին հայտնել է Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը:
«Մեր հանրապետության միջուկային զինված ուժերի սրընթաց զարգացումը վերջին ժամանակներս մեծ ազդեցություն է գործում համաշխարհային քաղաքականության կառուցվածքի և ռազմավարական իրադրության վրա: Մեր հանրապետությունը վերածվել է ռազմավարական պետության, որն ունակ է անմիջական միջուկային սպառնալիք ներկայացնել ԱՄՆ-ին, և աշխարհում ոչ ոք դա չի կարող ժխտել», - գործակալությունը մեջբերում է նրա խոսքը:
Կիմ Չեն Ինը նաև ընդգծել է, որ ԿԺԴՀ-ն այս առաջընթացին կարողացել է հասնել՝ չնայած միջազգային պատժամիջոցներին:

Ким Чен Ын: КНДР представляет ядерную угрозу для США
Развитие вооруженных сил позволило КНДР превратиться в государство, способное нести непосредственную ядерную угрозу Соединенным Штатам. Как сообщило в пятницу агентство ЦТАК, об этом заявил лидер страны Ким Чен Ын на собрании председателей ячеек Трудовой партии Кореи, передает ТАСС.
"Стремительное развитие ядерных вооруженных сил нашей республики в последнее время оказывает большое влияние на структуру мировой политики и стратегическую обстановку. Наша республика превратилась в стратегическое государство, способное нести непосредственную ядерную угрозу США, и никто в мире не может этого отрицать", - приводит агентство его слова.
Ким Чен Ын также подчеркнул, что такого прогресса КНДР смогла добиться, несмотря на международные санкции.