Արտգործնախարար Նալբանդյանը Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարի հետ քննարկել է ՀՀ և ԵՄ միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման հարցը
Փարիզում այցով գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի պետական նախարար, ներքին գործերի նախարար Ժերար Կոլոնի հետ, փոխանցում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ ուրախ է հանդիպել Հայաստանի վաղեմի բարեկամին, ով մեծ ներդրում ունի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և ընդլայնման գործում՝ այդ թվում միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված բնագավառներում։
Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգի մի շարք հարցեր։
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի և Եվրամիության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրին։ Այս համատեքստում արծարծվեց ՀՀ և ԵՄ միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հնարավորությունը։ Նախարար Նալբանադյանը նշեց, որ վերոհիշյալ հարցում հայկական կողմը ակնկալում է բարեկամ Ֆրանսիայի արժեքավոր աջակցությունը։ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը հավելեց, որ Ֆրանսիան ԵՄ առաջին երկիրն էր, որի հետ Հայաստանը դեռ 2008թ.-ին սկսեց մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման գործընթացը։
Հանդիպմանը գոհունակություն հայտնվեց արդեն մոտ չորս տարի Մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի շուրջ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև գործող համաձայնագրերի հաջող իրականացման կապակցությամբ։

Глава МИД Армении обсудил с министром внутренних дел Франции либерализацию визового режима между РА и ЕС
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян, находящийся в Париже с визитом, встретился с государственным министром, министром внутренних дел Франции Жераром Колоном, передает пресс-служба МИД Армении.
Эдвард Налбандян отметил, что рад встретить старого друга Армении, который внес большой вклад в развитие и расширение двусторонних отношений, в том числе в межпарламентской и децентрализованной сферах.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов повестки дня армяно-французских отношений.
Собеседники коснулись подписанного между Арменией и Европейским союзом Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. В этом контексте была затронута возможность начала диалога по либерализации визового режима между Арменией и ЕС. Министр Налбандян отметил, что в вышеупомянутом вопросе Армения рассчитывает на ценную поддержку дружественной Франции. Министр иностранных дел Армении добавил, что Франция является первой страной в ЕС, с которой Армения начала процесс упрощения визового режима в 2008 году.
На встрече стороны выразили удовлетворение по поводу успешной реализации на протяжении последних четырех лет соглашений между Арменией и ЕС об упрощении визового режима и реадмиссии.