Թբիլիսիում կայացել են հայ-վրացական բարձր մակարդակի բանակցությունները
Թբիլիսիում կայացել են երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հայ-վրացական բարձր մակարդակի բանակցությունները:
Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին ողջունել է բարեկամ Հայաստանի Նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը Թբիլիսիում՝ ընդգծելով, թե ուրախ է, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարին ավարտվում է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նշանակալի այցով, որը նոր ազդակ կհաղորդի միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը և երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը:
Հայաստանի և Վրաստանի նախագահները երկուստեք գոհունակությամբ են արձանագրել ընթացիկ տարում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների աճը, զբոսաշրջության ոլորտում նկատելի առաջընթացը, մի շարք այլ ոլորտներում ևս զարգացող համագործակցությունը՝ միաժամանակ նկատելով, որ փոխգործակցության ներուժը շատ ավելին է, և անհրաժեշտ է այն ամբողջությամբ իրացնելու ուղղությամբ երկուստեք հետևողականորեն շարունակել աշխատանքը:
Նախագահներ Սարգսյանը և Մարգվելաշվիլին կարևորել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությունն ու խաղաղությունը՝ տարածաշրջանի երկրների բարեկեցության, տնտեսությունների զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ապահովման տեսանկյունից:
Ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ պատվիրակությունների անդամները ներկայացրել են յուրաքանչյուրն իր ոլորտում համագործակցությունը, իրականացվող համատեղ ծրագրերի ընթացքը, ձեռքբերումներն ու խնդիրները և դրանց լուծման ու փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ հանձնարարություններ ստացել նախագահներից:

В Тбилиси состоялись армяно-грузинские переговоры высокого уровня
В Тбилиси состоялись армяно-грузинские переговоры высокого уровня в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Грузии Гиорги Маргвелашвили приветствовал возглавляемую президентом дружественной Армении делегацию в Тбилиси, с радостью подчеркнув, что год 25-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией завершается значимым визитом президента Сержа Саргсяна. Этот визит, по словам президента Грузии придаст новый импульс развитию межгосударственных отношений и укреплению дружбы между двумя народами.
Президенты Армении и Грузии с обоюдным удовлетворением констатировали рост объемов товарооборота между двумя странами в текущем году, значительный прогресс в сфере туризма, развивающееся сотрудничество в ряде других областей.
Они в то же время заметили, что потенциал взаимодействия намного превышает достигнутое, и необходимо продолжать последовательную совместную работу в направлении полноценной его реализации.
Президенты Саргсян и Маргвелашвили подчеркнули также важность региональной безопасности и мира, с точки зрения благополучия стран региона, обеспечения благоприятных условий для развития экономик.
Во время встречи в расширенном составе члены делегаций представили сотрудничество каждый в своей сфере, ход реализации совместных программ, достижения и проблемы, а также получили поручения от президентов по решению задач и углублению взаимодействия.