Սիրիական ընդդիմությունը հրաժարվել է մասնակցել Սոչիում կայանալիք կոնգրեսին
Սիրիական ապստամբները հրաժարվել են մասնակցել «Սիրիայի ազգային երկխոսության կոնգրեսին», որը նախագահ Վլադիմիր Պուտինը առաջարկել էր անցկացնել Սոչիում: Այս մասին նշվում է գրեթե 40 տարբեր ընդդիմադիր կուսակցությունների ստորագրած համատեղ հայտարարության մեջ, հայտնում է NEWS.am-ը:
«Ռուսաստանը ագրեսոր պետություն է, որը ռազմական հանցագործություններ է կատարել սիրիացիների դեմ»,-ասվում է փաստաթղթում:
Ավելի վաղ Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը հաստատել էին իրենց մտադրությունը «հունվարի 29-30-ը Սոչիում սիրիական հասարակության բոլոր խմբերի մասնակցությամբ ազգային երկխոսության համաժողով անցկացնելու մասին»: Սոչիի հանդիպման մասնակիցների ցուցակը դեռ չի համաձայնեցվել:

Оппозиция отказалась от участия в конгрессе по Сирии в Сочи
Представители сирийской вооруженной оппозиции отказались от участия в Конгрессе сирийского национального диалога, который планировалось провести в Сочи по предложению российского президента Владимира Путина, Корреспондент.net.
Об этом говорится в совместном заявлении, подписанном почти 40 различными формированиями оппозиции.
"Россия - это государство-агрессор, которое совершило военные преступления против сирийцев",-отмечается в документе.
Ранее Россия, Турция и Иран подтвердили свое намерение "провести 29-30 января в Сочи Конгресс национального диалога с участием всех групп сирийского общества". Список участников сочинской встречи пока не согласован.