Կայծակնային շախմատի ԱԱ. Լևոն Արոնյանը և Տիգրան Պետրոսյանը լավագույն տասնյակում են
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր-Ռիադում ավարտվեց կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությունը: Մրցաշարի մասնակիցները խաղացին 21 տուր (11-ը՝ առաջին օրը):
Տղամարդկանց մեկնարկին մասնակցեց 138 շախմատիստ, այդ թվում Հայաստանի վեց ներկայացուցիչ:
Լևոն Արոնյան՝ 14 միավոր (5-րդ տեղ), Տիգրան Պետրոսյան՝ 13.5 (7), Հրանտ Մելքումյան՝ 13 (15), Զավեն Անդրիասյան՝ 11.5 (43), Սերգեյ Մովսեսյան՝ 10.5 (74), Գաբրիել Սարգսյան՝ 9.5 (95):
Հաղթող դարձավ աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենը (Նորվեգիա)՝ գերազանցելով Սերգեյ Կարյակինին (ՌԴ) և Վիշվանաթան Անանդին (Հնդկաստան)՝ 14-ական միավոր:
Կանանց առաջնությունում մասնակցեց 100 շախմատիստուհի՝  չորսը Հայաստանից:
Էլինա Դանիելյան՝ 13 միավոր (13-րդ տեղ), Լիլիթ Գալոյան՝ 10.5 (58), Լիլիթ Մկրտչյան՝ 10 (62), Մարիա Գևորգյան՝ 9.5 (71):
Առաջատար եռյակը՝ Նանա Ձագնիձե (Վրաստան)՝ 16.5, Վալենտինա Գունինա (ՌԴ)՝ 16, Ցզյու Վենցյու (Չինաստան)՝ 14:

ЧМ по молниеносным шахматам: Аронян и Петросян в числе 10 лучших
В столице Саудовской Аравии Эр-Рияде сегодня завершился чемпионат мира по молниеносным шахматам, сообщает пресс-служба НОК Армении.
В мужском первенстве приняли участие 138 шахматиста, в том числе шесть представителей Армении.
Левон Аронян – 14 очков (5-е место), Тигран Петросян – 13,5 (7), Грант Мелкумян – 13 (15), Завен Андриасян – 11,5 (43), Сергей Мовсесян – 10,5 (74), Габриел Саргсян – 9,5 (95).
Победителем стал чемпион мира Магнус Карлсен (Норвегия), опередивший Сергея Карякина (Россия) и Вишванатана Ананда (Индия) – по 14 очков.
В женском первенстве приняли участие 100 шахматисток, в том числе четыре из Армении.
Элина Даниелян – 13 очков (13-е место), Лилит Галоян – 10,5 (58), Лилит Мкртчян – 10 (62), Мария Геворгян – 9,5 (71).
Тройка призеров: Нана Дзагнидзе (Грузия) – 16,5, Валентина Гунина (Россия) – 16, Цзюй Вэньцзюнь (Китай) – 14.