Ներկա պայմաններում այցը հնարավոր չէ. Մակրոնը Իրան այցի մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կողմ է արտահայտվել Իրանի նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից ճնշման ուժեղացմանը։ Այս մասին նա հայտարարել է Ելիսեյան պալատում նախագահական մամուլի ասոցիացիայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնում է NEWS.am-ը։
«Անհրաժեշտ է ուժեղացնել ճնշումն Իրանի նկատմամբ, բայց չդադարեցնել բանակցությունները։ Ներկայումս ըստ էության, փորձ է արվում վերականգնել Իրանի նկատմամբ «չարի առանցքը»։ Լրիվ հասկանալի է այն արտահայտությունների էությունը, որոնք այդ առումով անում են ԱՄՆ-ը, Իսրայելը և Սաուդյան Արաբիան։ Նրանց որդեգրած քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել Իրանի հետ պատերազմի»,-ասել է Մակրոնը՝ նկատի ունենալով այդ երկրների վերաբերմունքը Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրին։
«Մենք ըստ էության, այդ դեպքում կվերականգնենք ուրիշների կանխամտածված ռազմավարությունը։ Հետևաբար շատ կարևոր է, որ մենք, գործելով մեր սեփական դիրքորոշմամբ և հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, ապահովենք անհրաժեշտ հավասարակշռություն»,-ընդգծել է Մակրոնը։
«Պետք է տարածաշրջանային ռազմավարություն մշակել և իրականացնել, որը թույլ կտա կանխատեսել, թե ինչ ձևով է հնարավոր սահմանափակել Իրանի գործողություններն այդ գոտում»,-ասել է Մակրոնն ու հավելել. «Եթե դադարեցնենք բոլոր բանակցությունները, դա կարող է դաժան հակամարտության ռիսկ առաջացնել»։
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Ֆրանսիայի նախագահը հաստատել է, որ չի հրաժարվել Իրան այցելելու իր ծրագրերից, թեև այս շաբաթ նախատեսված Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանի Իրան այցը հետաձգվել է։ Միաժամանակ Մակրոնը նշել է, որ Թեհրան իր այցի նախնական պայմանը այդ երկրում իրավիճակի հանդարտվելն է և ազատությունները հարգելը։ «Այսօր այնտեղ առկա պայմաններում այցը հնարավոր չէ»,-ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը։

В нынешних условиях никакой визит невозможен: Макрон о визите в Иран
Президент Франции Эмманюэль Макрон выступил за то, чтобы международное сообщество усилило давление на Иран. Об этом он, как сообщает AFP, заявил в среду в Елисейском дворце в ходе встречи с представителями Ассоциации президентской прессы, передает ТАСС.
"Необходимо усилить давление на Иран, но не прерывать переговоров с ним", - считает французский президент. "В настоящее время по существу предпринимаются попытки воссоздать прежнюю "ось зла" [в отношении Ирана]. Совершенно ясна суть тех высказываний, которые делают в этом отношении США, Израиль и Саудовская Аравия (хотя они и являются нашими союзниками в целом ряде областей). Такой взятый ими курс может нас привести к войне с Ираном", - сказал Макрон, имея в виду позицию этих стран относительно соглашения по ядерной программе Ирана.
"Мы по сути воспроизводим в таком случае чужую преднамеренную стратегию. Поэтому крайне важно, чтобы мы, действуя со своей собственной позиции, обеспечили сохранение, с учетом создавшейся в стране ситуации, необходимого равновесия [в подходе]", - добавил он.
"Следует разработать и осуществлять региональную стратегию, которая позволит предусмотреть, каким образом возможно ограничить действия Ирана" в этой зоне, отметил Макрон. "Если же мы прервем все переговоры, то возникнет риск продвижения к крайнему по своей жесткости конфликту", - подчеркнул президент Франции.
Отвечая на вопросы журналистов, Макрон подтвердил, что не отказывается от планов совершить визит в Иран, даже несмотря на то, что намеченный на эту неделю визит туда главы МИД Франции Жан-Ива Ле Дриана уже был перенесен на более поздние сроки. В то же время Макрон отметил, что предварительным условием для его поездки в Тегеран является "возвращение страны в спокойное состояние и уважение там свобод". "В нынешних же условиях никакой визит не возможен", - подчеркнул президент Франции.