Թուրքիան դեմ է արտահայտվել ԵՄ հետ արտոնյալ գործընկերությանը
Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիքը հայտարարել է, որ թուրքական կողմը դեմ է Եվրամիության հետ արտոնյալ գործընկերությանը, հայտնում է Anadolu գործակալությունը:
«Թուրքիային չի կարելի ընդունել որպես փախստականների ճամբար, որի հետ պետք է համագործակցել անօրինական միգրացիան կանխելու համար, կամ որպես ռազմական շտաբ ահաբեկչության դեմ պայքարի համար», - հայտարարել է թուրք նախարարը:
Նրա խոսքերով Թուրքիային արտոնյալ գործընկերոջ կարգավիճակ տրամադրելու մասին խոսակցությունը կրկին ակտուալ են դարձել հունվարի 5-ին Փարիզում Թուրքիայի և Ֆրանսիայի նախագահների հանդիպումից հետո: Չելիքն ընդգծել է, որ Անկարան մերժում է նման կարգավիճակ ենթադրող ցանկացած նախաձեռնություն:

Турция выступила против привилегированного партнерства с Евросоюзом
Министр Турции по делам ЕС Омер Челик заявил, что турецкая сторона выступает против "привилегированного партнерства" с Европейским союзом, передает Anadolu.
"Турцию нельзя воспринимать в качестве "лагеря для беженцев", с которым нужно сотрудничать по вопросу предотвращения нелегальной миграции или же в качестве "военного штаба" для обращений по борьбе с терроризмом. Турцию нужно воспринимать в качестве государства!",- отметил Челик.
По его словам, споры вокруг предоставления Турции статуса "привилегированного партнера" ЕС вновь актуализировалась после переговоров президентов Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и Франции Эммануэля Макрона 5 января в Париже. Он подчеркнул, что руководство страны отвергнет любую инициативу, предполагающую статус "привилегированного партнера".