Գերմանիան և Ֆրանսիան պատրաստ են թարմացնել Ելիսեյան պայմանագիրը և ուժեղացնել Եվրոպան
Գերմանիան և Ֆրանսիան պատրաստ են 55 տարի առաջ կնքված և երկու երկրների միջև սերտ համագործակցության զարգացման և հաշտեցման հիմքեր դրած Ելիսեյան պայմանագիրը թարմացնել: Այս մասին Փարիզում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, հաղորդում է News.am-ը՝ վկայակոչելով ТАСС-ը:
«Ուրախ եմ, որ 21-րդ դարում նոր մարտահրավերների լույսի ներքո մենք որոշել ենք այս պայմանագիրը թարմացնել», - ասել է նա:
«Գերմանա-ֆրանսիական բարեկամությունն ու համագործակցությունը մշտապես կապված են Եվրոպայի ուժեղացման թեմայով», - ասել է Մերկելը: - Ինչպե՞ս կարող ենք փոխել Եվրոպային գլոբալ աշխարհում: Կարծում եմ, որ դա կարտացոլի նոր Ելիսեյան պայմանագրում»:
Իր հերթին Էմանուել Մակրոնն էլ հայտարարել է, որ ԵՄ բաենորոգումներ իրականացնելու համար Գերմանիան Ֆրանսիայի համար անհրաժեշտ գործընկեր է: «Մեր ծրագրերը հնարավոր չէ իրականացնել միայնակ: Մենք պետք է կոորդինացնենք մեր ծրագրերը Գերմանիայի հետ»,- ասել է Ֆրանսիայի առաջնորդը:

Германия и Франция готовы обновить Елисейский договор и усилить Европу
Германия и Франция готовы обновить Елисейский договор, заключенный 55 лет назад и заложивший основу для примирения и развития тесного сотрудничества двух государств. Об этом заявила в пятницу в Париже канцлер ФРГ Ангела Меркель на пресс-конференции с президентом Франции Эмманюэлем Макроном, передает ТАСС.
"Я рада, что мы приняли решение обновить этот договор в 21 веке в свете новых вызовов", - сказала она. "Германо-французская дружба и сотрудничество всегда связаны с темой усиления Европы, - отметила Меркель. - Как мы можем изменить Европу в глобальном мире? Я думаю, что в новом Елисейском договоре это будет отражено".
Меркель напомнила, что на зондирующих переговорах о коалиции с социал-демократами теме развития единой Европы было уделено важное значение. По ее мнению, принятый по итогам консультаций документ предлагает пространство для переговоров с Францией по дальнейшему укреплению ЕС.
В свою очередь Эмманюэль Макрон по итогам встречи с канцлером заявил, что Германия является необходимым партнером Франции для проведения реформ в Евросоюзе.
"Наши планы не могут быть реализованы в одиночку, - сказал французский лидер. - Нам необходимо координировать их с планами Германии".