Արծրուն Հովհաննիսյան. ռազմակրթական ոլորտի հետ կապված լուրջ աշխատանքներ ենք նախատեսում իրականացնել (բացառիկ)
Հայկական բանակի ստեղծման 26-րդ տարեդարձի կապակցության «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
- Պարո՛ն Հովհաննիսյան, ինչպե՞ս կգնահատեք 2017թ.-ը բանակաշինության, բանակի պաշտպանունակության ամպրապնդման տեսանկյունից: Որո՞նք են եղել հիմնական առաջնահերթությունները:
- 2017թ.-ին բավականին մեծ աշխատանքներ են իրականացվել ինչպես բուն զորքերի մարտունակության բարձրացման, այնպես էլ առաջնագծի ամրապնդման տեսանկյունից: Այսօր ունենք շատ ավելի ամուր սահմաններ, քան նախորդ տարիներին էր, և սա նկատում են անգամ ոչ մասնագետները: Բանակաշինությունը մշտական գործընթաց է, և այս տարի առաջընթացն ակնհայտ է:
Բացի նրանից, որ մեր առաջնագիծը տեխնիկապես բավականին լավ վերազինվել է, բավականին լուրջ աշխատանք է կատարվել նաև ռազմավարական ծրագրերի հետ կապված՝ ոչ կարճաժամկետ, բայց ավելի խորքային արդյունք ապահովող:
Ընդհանուր առմամբ մեծ աշխատանքներ են իրականացվել կադրային քաղաքականության,  «Ես եմ», «Պատիվ ունեմ» ծրագրերի (դրանք այսօր ակտիվ քննարկման, ընդունման փուլում են) ամրապնդման տեսանկյունից,  ինչպես նաև ռազմակրթական հաստատությունների բարելավման ուղղությամբ, որոնք 5-10 տարի հետո շատ մեծ ազդեցություն կունենան ընդհանուր Զինված Ուժերի մարտունակության վրա: Այդ ռազմակրթական հաստատությունների թվին են պատկանում Մոնթե Մելքոնյան վարժարանը, որը բացառիկ արդյունքներ ունի այսօր, ինչպես նաև հիմքեր են դրվել միասնական ռազմական բուհի ստեղծման համար: Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի և Խանփերյանցի անվան ավիացիոն համալսարանների միավորման համար կնքվել է համապատասխան հուշագիր, որպեսզի մեծ ներդրումներ կատարվեն և իրականացվեն փոփոխություններ՝ ունենալու հզոր, առաջադեմ և արդիական ռազմական համալսարան:
Այսպիսով, 2017թ-ին մեծ աշխատանքներ են իրականացվել և, իմ կարծիքով, այն բավականին հաջող և ձեռքբերումներով լի տարի էր:
- 2017թ-ի վերջին ընդունվեց «Պաշտպանության մասին» օրենքը: 2018թ.-ին տեսանելի կլինե՞ն արդյոք այս օրենքով նախատեսվող փոփոխությունների դրական արդյունքները:
- Իհարկե, միևնույն ժամանակ կան բաներ, որոնցից պետք չէ շատ արագ արդյունքներ ակնկալել: «Ես եմ» ծրագրով մենք արդեն 150 դիմորդ ունենք, և պիլոտային տարբերակի համպար ես դա արդեն աննախադեպ ցուցանիշ եմ համարում: Բայց կարող եմ ասել, որ այս առումով մենք էլի ունենք սպասելիք, որովհետև, օրինակ, «Ես եմ» ծրագրի ազդեցությունը ռեալ մենք կզգանք 2018-19թթ.-ին: «Պատիվ ունեմ» ծրագրինը, բնականաբար, ավելի ուշ, որովհետև այնտեղ մի քիչ ավելի երկար գործընթացներ պետք կլինեն:
- Որո՞նք են լինելու ՀՀ ՊՆ 2018թ.-ի աշխատանքային առանջնահերթությունները:
- Գիտեք, որ մշակել ենք բանակի զարգացման, արդիականացման 7-ամյա ծրագիր, և այդ ծրագրի համաձայն՝ ամեն տարի, այդ թվում՝ արդեն 2018թ.-ի համար մենք ունենք հստակ ֆիքսված քայլեր: 2018թ-ին պետք է ընդունվեն ենթաօրենսդրական ակտեր և դրանից բխող աշխատանքներ կիրականացվեն: Մենք ռազմակրթական ոլորտի հետ կապված դեռ լուրջ աշխատանքներ ենք նախատեսում իրականացնել՝ ինչպես դպրոցական կրթության մեջ ռազմական բաղադրիչի հետ կապված, այնպես էլ ռազմական ակադեմիաների բարեփոխումների առումով: Այս ամենին զուգահեռ չմոռանանաք նաև մեր սպառազինման տեմպերը: Մենք տարեցտարի զինվում ենք, նոր զենք-զինամթերք ենք զեռք բերում, մեր մարտունակությունն աճում է բոլոր առումներով:
-Պարո՛ն Հովհաննիսյան, ո՞րն է Ձեր բարեմաղթանքը բանակի օրվա առթիվ:
- Նախ շնորհավորում եմ բոլորիս: Սա համազգային տոն է, համազգային լայն իմաստով՝ հայրենիքում և հայրենիքից դուրս ապրող հայերի համար: Սա շատ կարևոր է, որովհետև հայ զինվորը, հայկական բանակը այս կամ այն կերպ պաշտպանում է ողջ հայության անվտանգությունը: Սա հպարտության առարկա է: Մենք շատ երկար տարիներ երազել ենք բանակ ունենալ, մենք այն այսօր ունենք: Մենք ունենք մարտունակ բանակ, որը գնալով ավելի մարտունակ է դառնում:

Artsrun Hovhannisyan: We Plan Serious Work on Military Education (EXCLUSIVE)
On the 26th anniversary of the Armenian Army "Armedia" IAA talked to the Spokesperson of the RA Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan.
- Mr. Hovhannisyan, how would you assess 2017 in terms of army building and strengthening the army defense capability? What were main priorities?
- In 2017, a lot has been done both to increase the combat readiness of the troops, as well as to strengthen the frontline. Today we  have stronger borders, which can be noticed even by non-specialists. Army building is a permanent process and the progress is noticeable this year.
Besides the fact that the frontline is technically quite well re-equipped, serious work has been done in the direction of strategic projects, which will have not short-term but in-depth results.
In general, a lot has been done in the direction of personnel policy in terms of strengthening "I Have an Honor" and "It Is Me" projects (they are currently at an active stage of discussion), as well as improving military education institutions, which will have a very big impact on the general combat readiness of Armed Forces in 5-10 years. Among those institutions is Monte Melkonian Military School, which has exclusive results today. In addition bases were laid for the creation of a united military university - a memorandum was signed for the unification of Armenak Khanperians Military Aviation University and Vazgen Sargsyan Military University, with the aim to make big investments and changes to have powerful, progressive and modern military university.
Thus, a lot was done in 2017 and I think it was a year full of success and achievements.
- At the end of 2017 "Law on Defence" was adopted. Can we see the positive results of this law in 2018?
- Of course, at the same time there are things, which cannot have immediate results. We already have 150 applicants for "It Is Me" project, and for a pilot project I consider it to have an unprecedented result. However, I should mention that we have expectations from it as we will feel the real impact of "It Is Me" project in 2018-2019.  The results of the project "I have an honor" will come later, because it demands longer processes.
- What will be the priorities of work for RA MoD in 2018?
- As you know we have developed 7-year plan for the development, modernization of the army and according to that plan we have concretely fixed steps also for 2018. In 2018, sub-legislative acts will be adopted and based on them work will be conducted. We have serious plans also for military education both for schools as well as for the reforms in military academies. Along with this, let us not forget also our arming rates. We get equipped year by year, gain new military equipments; our combat readiness grows in all ways.
- What is your wish on the Day of Army?
- First of all I congratulate all of us. This is a national holiday, national in the wide sense for Armenians in homeland and abroad. It is very important, as an Armenian soldier, Armenian army in this or that way protects all Armenians. This is a reason for pride. We have long dreamed to have army, and we have it today. We have strong army, which is becoming stronger year-by-year,