Արևմտյան Միջերկրածովյան երկրները որոշելեն համագործակցել անվտանգ միգրացիայի ապահովման համար
Միջերկրածովյան տարածաշրջանի 10 երկրները պատրաստակամություն են հայտնել միասին աշխատելու Աֆրիկայից Եվրոպա միգրացիոն հոսքերի անվտանգությունը ապահովելու համար, հայտնում է NEWS.am-ը: Այս մասին նշված է Արևմտյան Միջերկրածովյան 10 երկրների միավորող «5+5» խմբի անդամ երկրների ԱԳ նախարարների 14-րդ հանդիպման ամփոփիչ հայտարարության մեջ:
Հանդիպումն ավարտվել է հունվարի 21-ի երեկոյան Ալժիրի մայրաքաղաքում: Խմբի մեջ են մտնում Եվրամիության 5 երկրներ (Իտալիա, Իսպանիա, Մալթա, Պորտուգալիա և Ֆրանսիա) և արաբական Մաղրիբի 5 երկրներ (Ալժիր, Լիբիա, Մավրիտանիա, Մարոկկո և Թունիս):
Հանդիպման մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել «համատեղ աշխատել միգրացիոն հոսքերի անվտանգության, օրինականության և լավագույն կառավարման ապահովման համար»: Նախարարները կողմ են արտահայտվել «աշխատատեղերի ստեղծմանը նպաստող նախագծերի իրականացմանը», ինչպես նաև «ապօրինի միգրացիայի խորքային պատճառների» ուսումնասիրմանը:
ԱԳ նախարարները նշել են, որ «քաղաքական երկխոսությունը միջերկրածովյան տարածաշրջանը ցնցող լարվածության օջախներում ճգնաժամերի և խնդիրների կարգավորման համարժեք և արդյունավետ լուծումներ որոնելուն համապատասխանող մոտեցում է»:

Страны Западного Средиземноморья решили сотрудничать для обеспечения безопасной миграции
Десять стран средиземноморского региона выразили готовность работать совместно, чтобы обеспечить безопасность миграционных потоков из Африки в Европу. Как передает ТАСС об этом говорится в итоговом заявлении 14-й встречи глав МИД стран - участниц группы "5+5", объединяющей десять государств Западного Средиземноморья.
Встреча завершилась в воскресенье вечером в столице Алжира. В группу входят пять стран Евросоюза (Италия, Испания, Мальта, Португалия и Франция) и пять стран арабского Магриба (Алжир, Ливия, Мавритания, Марокко и Тунис).
В документе участники встречи подчеркнули наличие "тесной связи между вопросами миграции и развития", выразив готовность "совместно работать для обеспечения безопасности, законности и качественного управления миграционными потоками". Министры высказались за "реализацию проектов, способствующих созданию рабочих мест", а также за изучение "глубинных причин незаконной миграции".
"Управление миграционными потоками должно совмещать мобильность и борьбу с незаконной миграцией, учитывая при этом вопросы безопасности, социально-экономического развития, соблюдения прав человека и человеческого достоинства", - указано в декларации.