Կարո Փայլանը Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի է ներկայացվել
«Համշենուհի» համշենահայերի կանանց միջազգային միությունը Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանի թեկնածությունն առաջադրել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի: Այդ մասին հայտնել է միության ղեկավար Սաիդա Օհանյանը:
Ինչպես հայտնում է PanArmenian-ը՝ կազմակերպությունը դիմել է Նոբելյան կոմիտե Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ շնորհելու առաջարկով Թուրքիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր (առաջադրված քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» կողմից) Կարո Փայլանին, մարդու՝ որն իր ամբողջ կյանքը նվիրել է հայ և մյուս բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանության գործին՝ տարածաշրջանում:
«Այսօր Փայլանն այն քչերից է, ով պատասխանատվություն է վերցրել պաշտպանելու մարդասիրական իրավունքները, բնիկներին, ազգային ու կրոնական փոքրամասնություններին: Նրա կողմից ցանված խաղաղության սերմերը՝ տարբեր ազգությունների ու դավանանքների պատկանող մարդկանց միջև հանդուրժողականության ու փոխըմբռնման վերաբերյալ, տալիս են դրական արդյունքներ Թուրքիայի Հանրապետության հանրության մեջ: Եվ այդ ամենը հակառակ այն իրական ճնշումների ու սպառնալիքների, որոնց ենթարկվում է նա իշխանություններին ենթակա ազգայնամոլական ու ծայրահեղական ուժերի կողմից: Վերջիններս պահանջում են նրանից դադարեցնել մարդասիրական ու քաղաքական ակտիվ գործունեությունը:
Դիմում ենք բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց, կանանց իրավունքների, ինչպես նաև մարդկային իրավունքների պաշտպան բոլոր կազմակերպություններին ու միություններին միանալ մեր նախաձեռնությանը և ձայնը տալ Կարո Փայլանին»,-ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:

Каро Пайлан представлен к присуждению Нобелевской премии Мира
Руководитель международного женского объединения амшенских армян ''АМШЕНКА'' Саида Оганян заявила, что представила депутата парламента Турции армянского происхождения Каро Пайлана к присуждению Нобелевской премии Мира, передает PANArmenian.
Организация обратилась в Нобелевский комитет с заявкой о присуждении Нобелевской премии Мира Пайлану - ''человеку, который посвятил всю свою жизнь защите попранных прав как армянского, так и других коренных народов региона''.
''На сегодняшний день он один из немногих, кто взял на себя бремя защиты гуманистических ценностей, защиты национальных и религиозных меньшинств. Посеянные им семена мира, толерантности и взаимопонимания между людьми разных национальностей и конфессий, дают положительные всходы в турецком обществе. И это несмотря на давление, реальные угрозы в адрес депутата со стороны провластных националистических и экстремистских сил, приверженцев деспотичного режима, не раз требующего прекращения его политической и гуманистической деятельности'',- говорится в заявлении Оганян.