Թրամփն Էրդողանից պահանջել Է սահմանափակել ռազմական գործողությունները Սիրիայում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայի իր պաշտոնակից Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում պահանջել Է, որ Անկարան սահմանափակի ռազմական գործողությունները սիրիական Աֆրինում: Այդ մասին ասված Է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է «Արցախպրեսը»:
«Նախագահ Թրամփը կոչ է արել Թուրքիային ապաէսկալացնելիրավիճակը, սահմանափակել ռազմական գործողությունը և խուսափել զոհերից խաղաղ բնակչության շրջանում»,- նշվում է հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, Թրամփը Էրդողանից պահանջել է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները ձեռնարկել Սիրիայում ամերիկյան և թուրքական ուժերի միջև հնարավոր բախումից խուսափելու համար:
Թրամփը անհանգստություն է հայտնել նաև ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ներկայացուցչության և քաղաքացիների վերաբերյալ Թուրքիայում հնչող սուր հռետորաբանության մասով:

Трамп призвал Эрдогана ограничить боевые действия в Сирии
Президент США Дональд Трамп призвал 24 января во время телефонного разговора с президентом Турции Эрдоганом ограничить действия турецких военных в Сирии, а также избегать жертв среди мирного населения. Об этом говорится в сообщении, распространенном Белым домом по итогам беседы двух лидеров, передает ''Арцахпресс''.
''Президент Трамп выразил обеспокоенность, связанную с тем, что эскалация насилия в Африне, в Сирии, может помешать достижению наших общих целей в Сирии. Он призвал Турцию добиться деэскалации ситуации, ограничить боевые действия и избегать жертв среди гражданского населения, увеличения числа вынужденных переселенцев и беженцев'', - говорится в сообщении.
Президенты также обсудили необходимость стабилизации в Сирии. Трамп также обратил внимание на негативную риторику, которая звучит в Турции по отношению к гражданам США и работникам американской дипмиссии.