Թանգարանը Թրամփին առաջարկել է Սպիտակ տունը զարդարել ոսկյա զուգարանակոնքով
ԱՄՆ Գուգենհայմի թանգարանը մերժել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի խնդրանքը Սպիտակ տան համար վարձակալության հանձնել Վինսենթ վան Գոգի կտավներից մեկը՝ փոխարենն առաջարկելով ոսկուց պատրաստված զուգարանակոնք:
Նշվում է, որ իտալացի հայտնի քանդակագործ Մաուրիցիո Կատելանի ստեղծած նմուշը կարող է Սպիտակ տանը տրամադրվել երկարաժամկետ օգտագործման համար:
«Իհարկե, այն չափազանց արժեքավոր ու փխրուն նմուշ է, բայց մենք կտանք բոլոր անհրաժեշտ ցուցումներն այն տեղադրելու ու օգտագործելու համար», - նամակում գրել է թանգարանի համակարգողը:
Նշենք, որ America անունով նորմալ գործող այս ցուցանմուշը դիտարկվում է, որպես սուր երգիծանք ԱՄՆ չափազանց հարստության:

Трампу предложили украсить Белый дом золотым унитазом
В США музей Гуггенхейма отказал в просьбе президента Дональда Трампа одолжить работу Ван Гога для Белого дома, вместо этого ему предложили золотой унитаз. Об этом в пятницу, 26 января, сообщает Корреспондент.
Отмечается, что золотой унитаз, созданный итальянским скульптором Маурицио Каттеланом, доступен Белому дому "для долгосрочного пользования".
"Он, конечно, чрезвычайно ценный и несколько хрупкий, но мы предоставим все инструкции по его установке и уходу", - написала куратор музея Нэнси Спектор в письме президентской семье.
Полностью функциональный экспонат, под названием America, рассматривается как острая сатира на чрезмерное богатство США.