ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ պատգամավորներ Մարինա Մարգարյանը, Արամ Սարգսյանը և Արմենուհի Կյուրեղյանը, Բրատիսլավա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հունվարի 29-ին հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր մակարդակի ընդունելության համար՝ Արա Բաբլոյանը շնորհավորել է Հայաստանի և Սլովակիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ նշելով, որ այս ընթացքում երկու երկրների միջև ձևավորվել է ջերմ փոխգործակցություն՝ հիմնված տարբեր բնագավառներում համագործակցության և քաղաքական երկխոսության վրա: ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասել է. «2018 թվականին Սլովակիան նշում է Չեխոսլովակիայի առաջին հանրապետության 100-ամյակը: Շնորհավորում եմ այս նշանավոր տարեդարձի կապակցությամբ և մաղթում բարօրություն ու երջանկություն: Խորհրդանշական է, որ այս տարի լրանում է նաև Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակը: Մեր ժողովուրդը, որի 1,5 միլիոնը 1915 թվականի Ցեղասպանության զոհ դարձավ, ընդամենը երեք տարի անց՝ 1918 թվականին, ուժ գտավ վերականգնելու դարեր շարունակ կործանված իր պետականությունը»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր, որոնք վերաբերել են միջպետական հարաբերությունների ողջ շրջանակին, այդ թվում խորհրդարանական երկխոսությանը: Օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության առավել խթանման հարցում կարևորվել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարբեր միջազգային և միջխորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակում երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման մասին՝ զրուցակիցները փաստել են, որ այն ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն էր և նման ոճրագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումը կարևոր է դրանց hետագա կանխարգելման համար: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը փաստել է, որ Սլովակիան այն երկրներից է, որի խորհրդարանը բացի այն, որ ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը, նաև Քրեական օրենսգրքում սահմանել է ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող հոդվածներ:
Անդրադարձ է եղել  Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Խոսվել է նաև 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական միության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին, որը նոր էջ է բացում ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ նման հանդիպումները նոր որակ կհաղորդեն և հեռանկարներ կբացեն երկկողմ համագործակցության ընդլայնման գործընթացում:
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոն, խոսելով երկու երկրների համագործակցության մասին, բարձր է գնահատել այդ հարաբերությունները և վստահեցրել, որ հանձինս Հայաստանի՝ Սլովակիան ունի լավագույն գործընկեր և բարեկամ: Սլովակիայի խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է երկու երկրների համագործակցության խորացումը բոլոր բնագավառներում, մասնավորապես կրթության, մշակույթի և առևտրաշրջանառության ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյին հրավիրել է այցելել Երևան:
Հանդիպումից հետո պատվիրակությունը Սլովակիայի խորհրդարանի ղեկավարի հետ միասին ծաղկեպսակ է դրել Բրատիսլավայում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքար-հուշակոթողին:
Նույն օրը ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելել է Սլովակիայի Ազգային ապստամբության թանգարան և ծաղկեպսակ դրել Սլովակիայի Ազգային ապստամբների հուշարձանին:

RA NA Speaker Ara Babloyan Meets with Speaker of National Council of Slovakia
On January 29, the parliamentary delegation led by the Speaker of the RA National Assembly Ara Babloyan, comprised of the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the NA deputies Marina Margaryan, Aram Sargsyan and Armenuhi Kyureghyan met with the Speaker of the National Council of the Republic of Slovakia Andrej Danko within the framework of their official visit to Bratislava, official page of RA National Assembly reports.
Thanking Andrej Danko for the reception at high level, Ara Babloyan congratulated him on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Slovakia, noting that during this period warm ties had been formed between the two countries based on cooperation in different spheres and political dialogue.
The RA NA Speaker particularly said: "In 2018 Slovakia marks the 100th anniversary of the First Republic of Czechoslovakia. I congratulate you on the occasion of this well-known anniversary and wish welfare and happiness. It is symbolic that this year also sees the 100th anniversary of the First Republic of Armenia. Our people, 1.5 of which had fallen victims of 1915 Genocide, only after three years, in 1918 found strength to restore its statehood that had been ruined through centuries."
In the course of the meeting the sides discussed issues concerning the further cooperation of the two countries which related the whole circle of the inter-state relations, including the parliamentary dialogue. In further boosting the cooperation between the legislative bodies the active cooperation of the parliamentary Friendship Groups was highlighted.
The parties also touched upon the bilateral and multilateral cooperation within the framework of different international and inter-parliamentary organizations.
Talking about recognition and condemnation of the Armenian Genocide the interlocutors documented that it was a crime directed against the whole mankind, and the recognition and the condemnation of such crimes is important for their further prevention. The RA National Assembly President has stated that Slovakia is one of the countries that its parliament, besides recognizing and condemning the Armenian Genocide also set out articles criminalizing the denial of genocides in the Criminal Code.
The sides referred to the peaceful settlement of Karabakh problem under the aegis of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The interlocutors talked about the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between the Republic of Armenia and the European Union in Brussels on 24 November 2017 which opens a new page in the RA-EU relations.
Ara Babloyan expressed hope that such meetings would give new quality and perspectives in the process of bilateral cooperation expansion.
Speaking about the cooperation between the two countries the Speaker of the National Council of the Republic of Slovakia Andrej Danko has highly assessed Armenia as the best counterpart and friend of Slovakia. The Head of the Slovak Parliament emphasized the deepening of cooperation between the two countries in all spheres, particularly in the spheres of education, culture and goods turnover.
The RA NA Speaker Ara Babloyan invited the Speaker of the National Council of the Republic of Slovakia Andrej Danko to visit Yerevan.
After the meeting the delegation together with the Head of the Slovak Parliament laid a wreath at the cross stone-memorial eternalizing the memory of the Armenian Genocide victims installed in Bratislava.
On the same day the delegation of the RA National Assembly visited the Museum of the Slovak National Uprising and laid a wreath at the Memorial of the Slovak National Uprising.