Էրդողանի ֆենոմենը կամ ինչպես խուսափել միջազգային պատժամիջոցներից
Թուրքիան սիրիական Աֆրինում շարունակում է ռազմական գործողությունը տեղի քրդական ռազմականացված միավորների դեմ, որոնք, ի դեպ հանդիսանում են ԻՊ դեմ պայքարի ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի հիմնական դաշնակիցները Սիրիայում: Նման պայմաններում արևմտյան երկրների, և հատկապես ԱՄՆ-ի արձագանքը Թուրքիայի գործողություններին, ևս մեկ անգամ մտածելու տեղիք է տալիս: Նշենք, որ ամենակոշտ քայլը, որը ձեռնարկվեց Արևմուտքի կողմից՝ ի պատասխան Թուրքիայի գործողությունների, Ֆրանսիայի կողմից ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ հրավիրելն էր: Միջազգային հանրությունը բավարարվեց ուղղակի մտահոգություն հայտնելով և կոչ անելով դադարեցնել քրդերի դեմ ռազմական գործողությունները:
Հիշեցնենք, որ սա վերջին շրջանում առաջին դեպքը չէ, երբ միջազգային հանրությունն աչք է փակում Թուրքիայի՝ այլ երկրի տարածք ներխուժմանը:
2015 թվականի դեկտեմբերին թուրքական զորքերը մտան Իրաք՝ քուրդ աշխարհազորայիններին մարզելու հայտարարված նպատակով: Չնայած երկրի տարածքից զորքերը դուրս բերելու վերաբերյալ Բաղդադի բազմաթիվ պահանջներին՝ Անկարան շարունակեց Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների դեմ իր օպերացիան Իրաքի հյուսիսում և զորքերը մասամբ դուրս բերեց միայն 2016 թվականի հուլիսին տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից հետո: Օտարերկրյա պետության տարածք փաստացի ներխուժումը մնաց առանց միջազգային պատշաճ արձագանքի՝ միջազգային հանրությունը կրկին բավարարվեց իրավիճակի կապակցությամբ մտահոգություն հայտնելով և զորքերը դուրս բերելու վերաբերյալ Թուրքիային ուղղված մի քանի կոչերով: Միջազգային հանրության արձագանքը նույնն էր նաև 2016 օգոստոսից 2017 թվականի մարտ Սիրիայի հյուսիսում թուրքական «Եփրատի վահան» գործողությանը, որը ևս համաձայնեցված չէր Սիրիայի միջազգայնորեն ճանաչված իշխանությունների հետ և փաստացի ներխուժում էր հարևան երկրի տարածք:
Պետք է նկատել, որ սրանք Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի միակ նախաձեռնությունները չեն, որ ինչ-ինչ պատճառներով «վրիպում» են միջազգային հանրության ուշադրությունից այն դեպքում, երբ նմանատիպ քայլերն այլ պետությունների պարագայում ստանում են բավականին կոշտ արձագանք, այդ թվում՝ երկարամյա պատժամիջոցների տեսքով:
Հատկանշական է, որ միջազգային հանրությունը բավականին հանդուրժող վերաբերմունք ունի նաև Թուրքիայի ներսում տիրող իրավիճակի նկատմամբ: Այսպես, էրդողանը 2015 թվականի դեկտեմբերից 2016 թվականին փետրվար երկրի հարավ-արևելյան քրդաբնակ նահանգներում լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն իրականացրեց Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների դեմ: Չնայած այդ հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների, խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մասին բազմաթիվ հաղորդումներին՝ միջազգային հանրությունն որևէ գործողություն չիրականացրեց անգամ այդ ուղղությամբ պատշաճ հետաքննություն իրականացնելու համար: Թուրքական իշխանություններն երկրի հարավ-արևելքում բավականին դաժան գործողությունները զուգահեռ աննախադեպ ճնշում էին սկսել քրդական քաղաքական ուժերի նկատմամբ: Սահմանադրական փոփոխությունների շնորհիվ՝ Էրդողանին հաջողվեց ձերբակալել անգամ որոշ քուրդ պատգամավորների, այդ թվում՝ քրդական ընդդիմադիր Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սալահեթթին Դեմիրթաշին:
Թուրքիայում մինչ օրս շարունակվում են բռնաճնշումները կապված 2016 թվականի հուլիսի 16-ին երկրում տեղի ունեցած զինված հեղաշրջման անհաջող փորձի հետ: Այս ընթացքում թուրքական իշխանությունները ձերբակալել կամ աշխատանքից ազատել են հիմնականում կրթուրթյան, արդարադատության, անվտանգության ոլորտների տասնյակ հազարավոր աշխատակիցների՝ հեղաշրջման կազմակերպման մեջ մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման անդամ լինելու կասկածանքով: Այս ամենը տեղի է ունենում խոսքի ազատության կոպտագույն խախտումներով՝ փակվում են լրատվամիջոցներ, լրագրողների դեմ քրեական գործեր են հարուցվում, գրաքննություն է իրականացվում համացանցում, պարբերաբար արգելափակվում են սոցցանցերը: Ընդ որում, հետապնդումներ են ենթարկվում նաև արտասահմանցի լրագրողները և իրավապաշտպանները (գերմանական Die Welt-ի լրագրողի, Amnesty International-ի իրավապաշտպանների ձերբակալություն և այլն): Թուրքիայում բռնաճնշումներից ապահովագրված չեն նույնիսկ օտարերկրիյա դիվանագետները, ինչի օրինակ է Թուրքիայում ամերիկյան դիվանագիտական առաքելության աշխատակցի ձերբակալությունը՝ գյուլենական շարժման հետ կապի կասկածանքով:
Այս բռնաճնշումներից միայն մեկ տարի անց արևմտյան և, մասնավորապես, եվրոպական երկրները սկսեցին ահազանգել էրդողանի կողմից հեղաշրջման փորձը՝ որպես ընդդիմախոսների հետ հաշվեհարդար տեսնելու պատրվակ օգտագործելու մասին: Նշենք, որ եվրոպական երկրները քննադատեցին նաև Էրդողանի կողմից Սահմանադրական փոփոխություններով սեփական լիազորություններն աննախադեպ ընդլայնումը՝ հայտարարելով, որ մարդու իրավունքների ոլորտում Թուրքիայում տիրող իրավիճակի պայմաններում այդ երկիրը չի կարող հավակնել ԵՄ անդամ դառնալուն: Սակայն, պետք է նկատել, որ Թուրքիայի եվրոպական հավակնությունների անիրատեսական լինելու մասին որոշ եվրոպական երկրներ բարձրաձայնում էին նաև նախկինում. Թուրքիան արդեն 50 տարի է փորձում դառնալ ԵՄ անդամ: Այսպիսով, Թուրքիայի իշխանությունների գործողությունների դեմ ԵՄ միակ քայլն դժվար է Անկարայի համար անսպասելի և լուրջ հարված համարել:
Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու անհրաժեշտության մասին առաջինը խոսեց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը: Երկու երկների հարաբերությունները վերջին երկու տարիների ընթացքում բավականին լարված պայմանավորված երկրում գյուլենականներին ապաստան տալու, սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավի շրջանակներում Էրդողանի կողմնակիցների հավաքներն արգելելու հետ: Ընդ որում,  եվրոպական երկրներում թուրքական համայնքների հետ հանդիպումներ անցկացնելու արգելքը դարձել է լարվածության պատճառ Թուրքայի և մի շարք այլ եվրոպական երկրների միջև հարաբերություններում, ինչպես օրինակ՝ Ավստրիայի, Բելգիայի, Նիդեռլանդների և այլն:
Եվ այդուհանդերձ եվրոպական երկրները հապաղում են գործնական քայլեր ձեռնարկել՝ Էրդողանին զսպելու համար: Ավելին՝ Անկարան ինքն է փորձում պատժել Եվրոպական երկրներին: Մասնավորապես այս լարվածության արդյունքում ՆԱՏՕ անդամ հանդիսացող Գերմանիան Անկարայի պահանջով ստիպված եղավ իր զորախումբն ամբողջությամբ դուրս բերել Թուրքիայում գտնվող ՆԱՏՕ-ի Ինջիրլիք ավիաբազայից: Դրան նախորդել էր Էրդողանի կողմից Եվրոպայում ևս գրաքննություն իրականացնելու փորձը. Էրդողանը դատական հայցեր էր ներկայացրել իրենց վիրավորած եվրոպացի լրագրողների դեմ, որոնք մասամբ բավարարվել էին:
Ինչո՞վ է պայմանավորված Էրդողանի նկատմամբ նման հանդուրժողականությունը: Եվրոպական երկրների համար թերևս առաջին հերթին դա կապված է միգրացիոն գործարքով: ԵՄ համար վերջին տարիներին մերձավորարևելյան երկրներից միգրացիան դարձել է իսկական մարտահրավեր: Թուրքիայում համաձայնել են համապատասխան ֆինանսական օգնության, ինչպես նաև ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցություններում որոշակի առաջընթացի դիմաց կանխել  իրենց երկրի տարածքով դեպի Եվրոպա միգրացիան: Եվրոպայի կողմից ցանկացած անզգույշ շարժման դեպքում Էրդողանը սպառնում է չեղարկել գործարքը և Եվրոպա ուղարկել Թուրքիայում ապաստան գտած մոտ 3 մլն սիրիացի փախստականներին: Ինչպես երևում է, Թուրքիայում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաև նրա տարածաշրջանային քաղաքականության նկատմամբ ԵՄ-ի և առանձին եվրոպական երկրների արձագանքից, թուրքական այս շանտաժը բավականին արդյունավետ է աշխատում:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ արձագանքին, պետք է նկատել, որ Թուրքիայում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և ժողովրդավարության մակարդակը, որպես կանոն, երբևէ Վաշինգտոնի համար առաջնային չի եղել այդ երկրի հետ համագործակցության տեսանկյունից: ԱՄՆ-ն ավելի շատ հետաքրքված է տարածաշրջանում իր շահերը Թուրքիայի միջոցով առաջ տանելու, քան այդ երկրի ժողովրդավարացման խնդրով: Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի տարածաշրջանային քաղաքականությանը ԱՄՆ-ի վերաբերմունքին, ապա ամերիկյան արձագանքից կարելի է ենթադրել, որ Իրաքում և Սիրիայում քրդերի դեմ գործողությունները, և ոչ էլ առավել ևս Սիրիայում ռուսական ինքնաթիռ խոցելը չեն հակասում ամերիկյան շահերին:
Միևնույն ժամանակ պետք է նկատել, որ Արևմուտքի կողմից երկակի ստանդարտների կիրառումը էրդողանի մոտ ստեղծում է ամենաթողության պատրանք, որը, ինչպես տեսնում ենք Արևմուտք-Թուրքիա հարաբերությունների ներկայիս վիճակից, ռիսկեր է պարունակում հենց արևմտյան դաշնակիցների համար. Էրդողանը դուրս է գալիս վերահսկողությունից և սկսում է հաշվի չնստել դաշնակիցների հետ: Թուրքիայի նախագահին կառուցողական դաշտ բերելն Արևմուտքի համար արդեն բավականին բարդ կլինի և կպահանջի էական զիջումներ կամ արմատական փոփոխություններ տարածաշրջանային քաղաքականությունում:

Феномен Эрдогана, или как избежать международных санкций?
Турция продолжает свою военную операцию против курдских боевиков в Сирии, которые, кстати, являются главными союзниками возглавляемой США международной коалиции в борьбе с ИГИЛ. В таких условиях реакция западных стран, и особенно США, на действия Турции - повод задуматься. Следует отметить, что самым жестким шагом, предпринятым Западом в ответ на действия Турции, является созыв внеочередной сессии Совета Безопасности ООН со стороны Франции. Международное сообщество ограничилось выражением беспокойства по поводу этой ситуации и призвало прекратить борьбу против курдов.
Напомним, что это - не первый случай в последнее время, когда международное сообщество закрывает глаза на вторжение Турции на территорию другой страны.
В декабре 2015 года турецкие войска вторглись в Ирак и, несмотря на многочисленные требования Багдада о выводе войск из страны, Анкара продолжала свою деятельность против боевиков Рабочей партии Курдистана на севере Ирака и частично вывела свои войска только после попытки государственного переворота в июле 2016 года. Фактическое вторжение в иностранное государство оставалось без надлежащей международной реакции: международное сообщество вновь ограничилось выражением беспокойства по поводу этой ситуации и призывами к Турции о выводе войск. Реакция международного сообщества была такой же, когда Турция осуществила операцию "Щит Евфрата" в северной Сирии в период с августа 2016 года по март 2017 года, что не было согласовано с международно признанными сирийскими властями.
Следует отметить, что вышесказанное - не единичные инициативы президента Турции, которые ускользают от внимания международного сообщества, когда в случае других государств аналогичные шаги получают довольно жесткий ответ, в том числе посредством долгосрочных санкций.
Так, международное сообщество проявляет довольно терпимое отношение к ситуации внутри Турции. Эрдоган в период с декабря 2015 года по февраль 2016 года провел широкомасштабные военные операции против боевиков Рабочей партии Курдистана в юго-восточных провинциях страны, в ходе которых были допущены грубые нарушения прав человека. Параллельно турецкие власти начали оказывать беспрецедентное давление на курдские политические силы; благодаря конституционным изменениям Эрдогану удалось даже провести  аресты курдских депутатов, в том числе и одного из лидеров прокурдской оппозиционной Народно-Демократической партии Салахеддина Демирташа. В связи с неудачной попыткой вооруженного переворота в Турции 16 июля 2016 года в стране до сих пор продолжаются преследования: в этот период турецкие власти арестовали или уволили десятки тысяч людей, подозреваемых в связях с движением Фетхуллаха Гюлена, которого власти обвиняют в организации переворота. Все это происходит с серьезными нарушениями свободы слова: закрываются СМИ, возбуждаются уголовные дела против журналистов, осуществляется цензура в Интернете, социальные сети регулярно блокируются. Преследованиям подвергаются даже иностранные журналисты и правозащитники (арест журналиста немецкого Die Welt, правозащитников Amnesty International и т. д.). Даже иностранные дипломаты не застрахованы от арестов, о чем свидетельствует арест американского дипломата в Турции по подозрению в связи с движением Гюлена.
Только через год после этих репрессий западные и европейские страны начали говорить о том, что попытку переворота Эрдоган использует для расправы со своими оппонентами. Следует отметить, что европейские страны также раскритиковали конституционные поправки Эрдогана, которые предполагают беспрецедентное расширение его полномочий путем референдума, заявив, что при нынешней ситуации в области прав человека в Турции эта страна не может претендовать на членство в ЕС. Однако этот единственный шаг, предпринятый против действий турецких властей, трудно считать неожиданным и серьезным ударом для Анкары. Более того, Анкара сама пытается наказать европейские страны. В частности, в результате напряженности турецко-германских отношенией Германия, будучи членом НАТО, вынуждена была вывести свои войска с авиабазы НАТО "Инджирлик" в Турции.
В чем же причина такой толерантности к Эрдогану? Для европейских стран это в первую очередь связано с миграционной сделкой. В последние годы миграция с Ближнего Востока стала настоящей головной болью для ЕС. В Турции согласились в обмен на соответствующую финансовую помощь, а также определенный прогресс в переговорах о вступлении в ЕС, предотвратить миграцию в Европу через свою страну. В случае любых пренебрежительных действий Европы Эрдоган угрожает отменить сделку и отправить в Европу около 3 миллионов сирийской беженцев, которые находятся в Турции. Как следует из реакции ЕС и некоторых отдельных европейских стран по поводу ситуации в Турции, а также ее региональной политики, этот шантаж достаточно эффективен.
Что касается реакции США, то следует отметить, что защита прав человека и уровень демократии в Турции никогда не были приоритетом Вашингтона для сотрудничества с этой страной. Соединенные Штаты больше заинтересованы в продвижении своих интересов в регионе через Турцию, чем в демократизации этой страны. Что касается отношения США к региональной политике Турции, то из американской реакции можно предположить, что действия против курдов в Ираке и Сирии, а также реакция на сбитый Турцией российский самолет в Сирии, не противоречат американским интересам.
В то же время следует отметить, что использование двойных стандартов со стороны Запада приводит к анархии со стороны Эрдогана, что, как мы видим из нынешнего состояния отношений с Западом, содержит риски для западных союзников.
Эрдоган выходит из-под контроля и начинает игнорировать интересы союзников. Для Запада будет очень трудно привести Эрдогана в конструктивное русло, это потребует существенных уступок со стороны Запада или радикальных изменений в региональной политике или Турции, или Запада.