Էրդողանի ֆենոմենը կամ ինչպես խուսափել միջազգային պատժամիջոցներից
Թուրքիան սիրիական Աֆրինում շարունակում է ռազմական գործողությունը տեղի քրդական ռազմականացված միավորների դեմ, որոնք, ի դեպ հանդիսանում են ԻՊ դեմ պայքարի ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի հիմնական դաշնակիցները Սիրիայում: Նման պայմաններում արևմտյան երկրների, և հատկապես ԱՄՆ-ի արձագանքը Թուրքիայի գործողություններին, ևս մեկ անգամ մտածելու տեղիք է տալիս: Նշենք, որ ամենակոշտ քայլը, որը ձեռնարկվեց Արևմուտքի կողմից՝ ի պատասխան Թուրքիայի գործողությունների, Ֆրանսիայի կողմից ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ հրավիրելն էր: Միջազգային հանրությունը բավարարվեց ուղղակի մտահոգություն հայտնելով և կոչ անելով դադարեցնել քրդերի դեմ ռազմական գործողությունները:
Հիշեցնենք, որ սա վերջին շրջանում առաջին դեպքը չէ, երբ միջազգային հանրությունն աչք է փակում Թուրքիայի՝ այլ երկրի տարածք ներխուժմանը:
2015 թվականի դեկտեմբերին թուրքական զորքերը մտան Իրաք՝ քուրդ աշխարհազորայիններին մարզելու հայտարարված նպատակով: Չնայած երկրի տարածքից զորքերը դուրս բերելու վերաբերյալ Բաղդադի բազմաթիվ պահանջներին՝ Անկարան շարունակեց Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների դեմ իր օպերացիան Իրաքի հյուսիսում և զորքերը մասամբ դուրս բերեց միայն 2016 թվականի հուլիսին տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից հետո: Օտարերկրյա պետության տարածք փաստացի ներխուժումը մնաց առանց միջազգային պատշաճ արձագանքի՝ միջազգային հանրությունը կրկին բավարարվեց իրավիճակի կապակցությամբ մտահոգություն հայտնելով և զորքերը դուրս բերելու վերաբերյալ Թուրքիային ուղղված մի քանի կոչերով: Միջազգային հանրության արձագանքը նույնն էր նաև 2016 օգոստոսից 2017 թվականի մարտ Սիրիայի հյուսիսում թուրքական «Եփրատի վահան» գործողությանը, որը ևս համաձայնեցված չէր Սիրիայի միջազգայնորեն ճանաչված իշխանությունների հետ և փաստացի ներխուժում էր հարևան երկրի տարածք:
Պետք է նկատել, որ սրանք Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի միակ նախաձեռնությունները չեն, որ ինչ-ինչ պատճառներով «վրիպում» են միջազգային հանրության ուշադրությունից այն դեպքում, երբ նմանատիպ քայլերն այլ պետությունների պարագայում ստանում են բավականին կոշտ արձագանք, այդ թվում՝ երկարամյա պատժամիջոցների տեսքով:
Հատկանշական է, որ միջազգային հանրությունը բավականին հանդուրժող վերաբերմունք ունի նաև Թուրքիայի ներսում տիրող իրավիճակի նկատմամբ: Այսպես, էրդողանը 2015 թվականի դեկտեմբերից 2016 թվականին փետրվար երկրի հարավ-արևելյան քրդաբնակ նահանգներում լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն իրականացրեց Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների դեմ: Չնայած այդ հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների, խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մասին բազմաթիվ հաղորդումներին՝ միջազգային հանրությունն որևէ գործողություն չիրականացրեց անգամ այդ ուղղությամբ պատշաճ հետաքննություն իրականացնելու համար: Թուրքական իշխանություններն երկրի հարավ-արևելքում բավականին դաժան գործողությունները զուգահեռ աննախադեպ ճնշում էին սկսել քրդական քաղաքական ուժերի նկատմամբ: Սահմանադրական փոփոխությունների շնորհիվ՝ Էրդողանին հաջողվեց ձերբակալել անգամ որոշ քուրդ պատգամավորների, այդ թվում՝ քրդական ընդդիմադիր Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Սալահեթթին Դեմիրթաշին:
Թուրքիայում մինչ օրս շարունակվում են բռնաճնշումները կապված 2016 թվականի հուլիսի 16-ին երկրում տեղի ունեցած զինված հեղաշրջման անհաջող փորձի հետ: Այս ընթացքում թուրքական իշխանությունները ձերբակալել կամ աշխատանքից ազատել են հիմնականում կրթուրթյան, արդարադատության, անվտանգության ոլորտների տասնյակ հազարավոր աշխատակիցների՝ հեղաշրջման կազմակերպման մեջ մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման անդամ լինելու կասկածանքով: Այս ամենը տեղի է ունենում խոսքի ազատության կոպտագույն խախտումներով՝ փակվում են լրատվամիջոցներ, լրագրողների դեմ քրեական գործեր են հարուցվում, գրաքննություն է իրականացվում համացանցում, պարբերաբար արգելափակվում են սոցցանցերը: Ընդ որում, հետապնդումներ են ենթարկվում նաև արտասահմանցի լրագրողները և իրավապաշտպանները (գերմանական Die Welt-ի լրագրողի, Amnesty International-ի իրավապաշտպանների ձերբակալություն և այլն): Թուրքիայում բռնաճնշումներից ապահովագրված չեն նույնիսկ օտարերկրիյա դիվանագետները, ինչի օրինակ է Թուրքիայում ամերիկյան դիվանագիտական առաքելության աշխատակցի ձերբակալությունը՝ գյուլենական շարժման հետ կապի կասկածանքով:
Այս բռնաճնշումներից միայն մեկ տարի անց արևմտյան և, մասնավորապես, եվրոպական երկրները սկսեցին ահազանգել էրդողանի կողմից հեղաշրջման փորձը՝ որպես ընդդիմախոսների հետ հաշվեհարդար տեսնելու պատրվակ օգտագործելու մասին: Նշենք, որ եվրոպական երկրները քննադատեցին նաև Էրդողանի կողմից Սահմանադրական փոփոխություններով սեփական լիազորություններն աննախադեպ ընդլայնումը՝ հայտարարելով, որ մարդու իրավունքների ոլորտում Թուրքիայում տիրող իրավիճակի պայմաններում այդ երկիրը չի կարող հավակնել ԵՄ անդամ դառնալուն: Սակայն, պետք է նկատել, որ Թուրքիայի եվրոպական հավակնությունների անիրատեսական լինելու մասին որոշ եվրոպական երկրներ բարձրաձայնում էին նաև նախկինում. Թուրքիան արդեն 50 տարի է փորձում դառնալ ԵՄ անդամ: Այսպիսով, Թուրքիայի իշխանությունների գործողությունների դեմ ԵՄ միակ քայլն դժվար է Անկարայի համար անսպասելի և լուրջ հարված համարել:
Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու անհրաժեշտության մասին առաջինը խոսեց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը: Երկու երկների հարաբերությունները վերջին երկու տարիների ընթացքում բավականին լարված պայմանավորված երկրում գյուլենականներին ապաստան տալու, սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավի շրջանակներում Էրդողանի կողմնակիցների հավաքներն արգելելու հետ: Ընդ որում,  եվրոպական երկրներում թուրքական համայնքների հետ հանդիպումներ անցկացնելու արգելքը դարձել է լարվածության պատճառ Թուրքայի և մի շարք այլ եվրոպական երկրների միջև հարաբերություններում, ինչպես օրինակ՝ Ավստրիայի, Բելգիայի, Նիդեռլանդների և այլն:
Եվ այդուհանդերձ եվրոպական երկրները հապաղում են գործնական քայլեր ձեռնարկել՝ Էրդողանին զսպելու համար: Ավելին՝ Անկարան ինքն է փորձում պատժել Եվրոպական երկրներին: Մասնավորապես այս լարվածության արդյունքում ՆԱՏՕ անդամ հանդիսացող Գերմանիան Անկարայի պահանջով ստիպված եղավ իր զորախումբն ամբողջությամբ դուրս բերել Թուրքիայում գտնվող ՆԱՏՕ-ի Ինջիրլիք ավիաբազայից: Դրան նախորդել էր Էրդողանի կողմից Եվրոպայում ևս գրաքննություն իրականացնելու փորձը. Էրդողանը դատական հայցեր էր ներկայացրել իրենց վիրավորած եվրոպացի լրագրողների դեմ, որոնք մասամբ բավարարվել էին:
Ինչո՞վ է պայմանավորված Էրդողանի նկատմամբ նման հանդուրժողականությունը: Եվրոպական երկրների համար թերևս առաջին հերթին դա կապված է միգրացիոն գործարքով: ԵՄ համար վերջին տարիներին մերձավորարևելյան երկրներից միգրացիան դարձել է իսկական մարտահրավեր: Թուրքիայում համաձայնել են համապատասխան ֆինանսական օգնության, ինչպես նաև ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցություններում որոշակի առաջընթացի դիմաց կանխել  իրենց երկրի տարածքով դեպի Եվրոպա միգրացիան: Եվրոպայի կողմից ցանկացած անզգույշ շարժման դեպքում Էրդողանը սպառնում է չեղարկել գործարքը և Եվրոպա ուղարկել Թուրքիայում ապաստան գտած մոտ 3 մլն սիրիացի փախստականներին: Ինչպես երևում է, Թուրքիայում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաև նրա տարածաշրջանային քաղաքականության նկատմամբ ԵՄ-ի և առանձին եվրոպական երկրների արձագանքից, թուրքական այս շանտաժը բավականին արդյունավետ է աշխատում:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ արձագանքին, պետք է նկատել, որ Թուրքիայում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և ժողովրդավարության մակարդակը, որպես կանոն, երբևէ Վաշինգտոնի համար առաջնային չի եղել այդ երկրի հետ համագործակցության տեսանկյունից: ԱՄՆ-ն ավելի շատ հետաքրքված է տարածաշրջանում իր շահերը Թուրքիայի միջոցով առաջ տանելու, քան այդ երկրի ժողովրդավարացման խնդրով: Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի տարածաշրջանային քաղաքականությանը ԱՄՆ-ի վերաբերմունքին, ապա ամերիկյան արձագանքից կարելի է ենթադրել, որ Իրաքում և Սիրիայում քրդերի դեմ գործողությունները, և ոչ էլ առավել ևս Սիրիայում ռուսական ինքնաթիռ խոցելը չեն հակասում ամերիկյան շահերին:
Միևնույն ժամանակ պետք է նկատել, որ Արևմուտքի կողմից երկակի ստանդարտների կիրառումը էրդողանի մոտ ստեղծում է ամենաթողության պատրանք, որը, ինչպես տեսնում ենք Արևմուտք-Թուրքիա հարաբերությունների ներկայիս վիճակից, ռիսկեր է պարունակում հենց արևմտյան դաշնակիցների համար. Էրդողանը դուրս է գալիս վերահսկողությունից և սկսում է հաշվի չնստել դաշնակիցների հետ: Թուրքիայի նախագահին կառուցողական դաշտ բերելն Արևմուտքի համար արդեն բավականին բարդ կլինի և կպահանջի էական զիջումներ կամ արմատական փոփոխություններ տարածաշրջանային քաղաքականությունում:

Erdogan's Phenomenon or How to Avoid the International Sanctions
Turkey continues its military operation against Kurdish militants in Afrin, who are, by the way, the main allies of the US-led international coalition in the fight against terrorism in Syria. In such conditions, the reaction of the Western countries, and especially the US, to Turkey's actions, is very surprising. It should be noted that the toughest step undertaken by the West in response to Turkey's actions, was calling for an extraordinary session by the UN Security Council. The international community only expressed its concern and urged to stop the military actions against the Kurds.
Let's remind that this is not the first case in recent times when the international community fails to see Turkey's invasion of foreign territory.
In December 2015, Turkish troops entered Iraq to declare the Kurdish mercenaries. Despite numerous demands by Baghdad to withdraw troops from the country, Ankara continued its operation against the militants of the Kurdistan Workers' Party in the north of Iraq and withdrew its troops only after the coup attempt of July 2016. The actual invasion of a foreign country remained without a proper international reaction, the international community only called on Turkey several times to withdraw its troops. The response of the international community was the same as to the Turkish "Euphrates Shield" in northern Syria in the period from August 2016 to March 2017, which was not agreed with the internationally recognized Syrian authorities and actually invaded the territory of the neighboring country.
It should be noted that Turkish President Recep Tayip Erdogan's actions almost always remain outside the attention of the international community, while similar steps taken by other states get a very tough response, including long-term sanctions. Thus, the international community has a rather tolerant attitude towards the situation in Turkey.
Thus, from December 2015 to February 2016, Erdogan carried out large-scale military operations against the militants of the Kurdistan Workers' Party in the south-eastern Kurdish province of the country. Despite the numerous reports of gross violations of human rights during the anti-terrorist operation and the number of casualties among the civilian population, the international community did not take any action to conduct an adequate investigation in that direction. The Turkish authorities, in the southeastern part of the country, launched an unprecedented pressure on Kurdish political forces, thanks to Erdogan's constitutional amendment, and even arrested the Kurdish MPs, including the leader of the Kurdish opposition ''Democratic People's Party'', Salahattin Demirtas.
During the unsuccessful attempt of an armed coup in the country on July 16, 2016, the Turkish authorities arrested or fired tens of thousands of employees in the field of education, justice and security, suspected of being members of the Fethullah Gulen movement accused of coup d'etat. All this happens with gross violations of freedom of speech, mass media are closed, criminal cases are initiated against bloggers, censorship is carried out on the Internet, social networks are being regularly blocked. In addition, foreign journalists and human rights activists are also being harassed (German journalist from ''Die Welt'', Amnesty International human rights activists, etc.).
Only a year after these repressions, Western and European countries began to alert Erdogan's attempt to punish all his opponents. It should be noted that European countries also criticized Erdogan's constitutional amendments that imply an unprecedented expansion of his powers by referendum, saying that under the current situation in Turkey in the field of human rights, the country cannot claim to become an EU member. However, it should be noted that some European countries have also voiced that Turkey's European ambitions are unrealistic. Turkey has been trying to become an EU member for already 50 years.
German Chancellor Angela Merkel spoke about the need to impose sanctions against Turkey. It should be noted that the relations between the two countries over the past two years are in a rather strained condition. At the same time, Turkish relations are tense with a number of other European countries, such as Austria, Belgium, the Netherlands and others.
Nevertheless, European countries are not so quick to take practical steps against Erdogan. Moreover, Ankara is trying to punish European countries itself. In particular, as a result of this tension, Germany, which was a NATO member, had to withdraw its troops from the NATO Incirlik air base in Turkey. It was preceded by Erdogan's censorship in Europe. Erdogan's lawsuits against European journalists were partially satisfied.
What is the reason for such tolerance towards Erdogan? For European countries, this is first of all related to migration. In recent years, migration from the Middle East has become a real tragedy for the EU. In case of any careless movement by Europe, Erdogan threatens to cancel the migration deal and send to Europe about 3 million refugees. As it seems, this blackmail by Turkey as well as its regional policy is quite effective.
As for the US response, it should be noted that the protection of human rights and the level of democracy in Turkey has never been a priority in Washington for cooperation with that country. The United States is more interested in promoting its interests in the region than to democratize that country. As regards the US attitude towards Turkey's regional policy, the American response is that the actions against the Kurds in Iraq and Syria, or even the sinking of Russian airplanes in Syria, do not contradict American interests.
At the same time it should be noted that the use of double standards by the West leads to Erdogan's anarchy, which, as we see from the current state of relations with the West, contains risks for the western allies. Erdogan goes out of control and begins to ignore the allies. It will be difficult for the West to bring the Turkish president to the constructive field and will require substantial concessions or radical changes in their regional policies.