Մեդվեդևը կոչ է արել ԵԱՏՄ-ում կրիպտոարժույթի միասնական կարգավորում ներդնել
Կրիպտոարժույթի կարգավորումը չի կարող իրականացվել միայն մեկ երկրի շրջանակներում և պետք է լինի վերազգային, ասել է վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը Ալմա Աթայում «Թվային օրակարգը գլոբալիզացման դարաշրջանում» ֆորումի ժամանակ: Նա առաջարկել է Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում միասնական կարգավորում ներդնել, հայտնում է Ведомости.ru-ն:
«Ինչ եմ ես ուզում ասել կրիպտոակտիվների մասին: Ամեն դեպքում մենք չպետք է մեկուսացված լինենք ազգային մոդելի շրջանակներում: Այստեղ գործընկերներն ասում են, որ հնարավոր կլինի վճարել կրիպտոարտարժույթով: Եկեք ավելի մանրամասն քննարկենք, քանի որ մեր տնտեսությունները շատ սերտորեն կապված են»,- ասել է Մեդվեդևը:
Կրիպտոարժույթի կարգավորման սկզբունքները հնարավոր չէ իրականացնել մեկ երկրում, մենք պետք է մոտեցնենք մեր մոտեցումները Միության մակարդակին », - ասել է վարչապետը:
Իրականում պետք է նախապատրաստել միջազգային կոնվենցիաներ՝ կրիպտոարժույթների կարգավորումն ապահովելու համար, հակառակ դեպքում «այս ամենը այլ անկյամբ կզարգանա և պարզ ու օրինական չի լինի», - գտնում է Մեդվեդևը:

Медведев призвал внедрить единое регулирование криптовалюты в ЕАЭС
Регулирование криптовалюты не может реализовываться в рамках только одной страны и должно быть наднациональным, заявил премьер-министр Дмитрий Медведев на форуме ''Цифровая повестка в эпоху глобализации'' в Алма-Ате. Он предложил внедрить единое регулирование в странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС), передает Ведомсти.ru.
''Что я хочу сказать по поводу криптоактивов. В любом случае мы не должны замыкаться в рамках национальной модели. Вот здесь коллеги говорили, что можно будет расплачиваться криптовалютами. Давайте к этому внимательней отнесемся, потому что наши экономики слишком сильно и тесно связаны'', - отметил Медведев
''Невозможно будет внедрить эти принципы внутри одной страны, нужно сблизить наши подходы на уровне союза'', - указал премьер.
В идеале нужно готовить международные конвенции о регулировании криптовалют, в противном случае ''все это будет развиваться совершенно под другим углом и будет выглядеть не вполне понятно и законно'', считает Медведев.