ԻՊ-ի պարտությունից հետո 3,2 մլն իրաքցիներ վերադարձել են իրենց տները. ՄԱԿ
Մոտ 3,2 մլն իրաքցիներ վերադարձել են իրենց տները, հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի Հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության տվյալների համաձայն՝ հարկադիր տեղահանվածների վերադարձի տեմպերն արագանում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ լայնամասշտաբ ռազմական գործողության ավարտվելուց հետո:
«3,2 մլն մարդ վերադարձել են իրենց հարազատ շրջանները: Հունվարին 2013 թվականի դեկտեմբերին ճգնաժամի սկսվելուց ի վեր առաջին անգամ այդ թիվը գերազանցել է իրաքցի տեղահանվածների թվաքանակը, որը ներկայում կազմում Է 2,6 մլն»,- ասել Է Դյուժարիկը:
- ԻՊ-ն չինական արտադրության քաղաքացիական անօդաչու թռչող սարքեր է օգտագործել Արտադրողների խոսքերով, անօդաչուների նմանօրինակ կիրառությունը հանդիսանում է «անմարդկային քայլ» և տեխնոլոգիաների...

ООН: 3,2 млн иракских беженцев вернулись в свои дома после победы над ИГ
Около 3,2 млн иракцев вернулись в свои дома, которые они покинули из-за боевых действий. Об этом сообщил в понедельник официальный представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик, передает ТАСС.
Он привел данные Управления по координации гуманитарных вопросов ООН, согласно которым темпы возвращения вынужденных переселенцев растут после завершения крупномасштабной военной операции против террористической группировки "Исламское государство".
"3,2 миллиона людей вернулись в свои родные края. В январе это число впервые с начала кризиса в декабре 2013 года превысило количество иракских переселенцев, которое в настоящий момент составляет 2,6 миллиона человек", - сказал Дюжаррик.
По его словам, в последние месяцы беженцы возвращались главным образом в провинции Анбар, Найнава и Салах-эд-Дин. На их долю пришлось около 82% возвращенцев.