Ադրբեջանի իշխող կուսակցությունն Ալիևին նախագահի թեկնածու է առաջադրել
Ադրբեջանի իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցությունը փետրվարի 8-ին կայացած համագումարի ժամանակ առաջիկա ընտրություններում նախագահի թեկնածու է առաջադրել երկրի գործող նախագահ Իլհամ Ալիևին: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել են կուսակցությունից:
Ալիևը երկուշաբթի հրամանագիր էր ստորագրել երկրում ապրիլի 11-ին արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հաստատել է այդ ամսաթիվը: Ադրբեջանում նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի մարտի 19-ին և կավարտվի ապրիլի 10-ին:
Ալիևն Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում ընտրվել է արդեն երեք անգամ: Շնորհիվ սահմանադրությունում կատարված փոփոխությունների՝ Ադրբեջանում այլևս հանված է անընդմեջ երկու ժամկետից ավելի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու սահմանափակումը: 2016 թվականին սահմանադրական փոփոխությունների համաձայն էլ, Ադրբեջանի նախագահն ընտրվելու է արդեն 7 տարի ժամկետով (նախկինում՝ 5 տարի):

Алиев выдвинут кандидатом в президенты на внеочередных выборах в Азербайджане
Правящая партия "Новый Азербайджан" выдвинула в четверг на съезде действующего главу республики Ильхама Алиева кандидатом на внеочередных выборах президента, сообщили РИА Новости в партии.
Алиев в понедельник подписал распоряжение об объявлении внеочередных президентских выборов 11 апреля. Центральная избирательная комиссия утвердила эту дату. Предвыборная кампания в Азербайджане стартует 19 марта и завершится 10 апреля.
Алиев избирался на должность главы Азербайджана трижды. Ранее в конституцию Азербайджана внесли поправку о снятии ограничений на избрание президентом более двух раз подряд. Согласно изменениям, внесенным в конституцию в сентябре 2016 года, президент Азербайджана будет избираться на семь лет.