Սերժ Թանկյանը հանդես է եկել նոր նախաձեռնությամբ
Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանը ներկայացրել է  7NotesExperiment.com կայքը՝ թվային բաց հարթակ, որտեղ տեղ են գտել 60 երկրներից ստացված տարբեր ժանրերի հարյուրավոր ստեղծագործություններ։ Իրարից լիովին տարբերվող այս ստեղծագործությունները մեկ ընդհանրություն ունեն. դրանք բոլորն սկսվում են միևնույն 7 նոտաներով, փոխանցում է Panorama.am-ը:
Այս նոր հարթակը ներառում է Թանկյանի՝ 5,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով երաժշտական մարտահրավերի  մասնակից 500 ստեղծագործություն՝ այդ թվում լավագույն 100-ը։ Հաղթողի անունը պարզ կդառնա շուտով։
Իբրև «մշակութային փորձ»՝ թվային այս նոր հարթակն իրենից ներկայացնում է Սերժ Թանկյանի մարտահրավերի վերջին փուլը։ Հազարավոր դիմումներից 500-ն են տեղ գտել 7NotesExperiment.com-ում, որոնցից առանձնացվել է լավագույն 100-ը։ Այս 100-ից միայն մեկն է հաղթելու 5,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը, որը կհանձնվի ավելի ուշ՝ այս ամիս։
Ժյուրիի անդամներն են System of a Down խմբի բաս-կիթառահար Շավո Օդաջյանը, Capital Cities խմբի աստղ Սեպուհ Սիմոնյանը, ջազ ֆենոմ և կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանը, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանը, UCLA համալսարանի Herb Alpert երաժշտական դպրոցի պրոֆեսոր և հիմնադիր դեկան Ջուդիթ Սմիթը և հայտնի ռոք աստղ ու հենց ինքը՝ մարտահրավերի հեղինակ Սերժ Թանկյանը։

Serj Tankian Unveils 7NotesExperiment.com
Serj Tankian unveiled today 7NotesExperiment.com, an open digital platform showcasing hundreds of compositions spanning 60 countries and all genres, official page of Creative Armenia reports.
All of the selections have one thing in common. They all begin with the same 7 notes.
In October 2017, the System of a Down frontman had teamed up with Creative Armenia to issue a video challenge to this effect, asking musicians everywhere to write songs beginning with the 7 notes Tankian offered. The challenge went viral.
Billed as a "cultural experiment", the new digital platform signifies the last phase of Serj Tankian’s challenge. From thousands of submissions, 500 were selected to take part in 7NotesExperiment.com. Of those, 100 are being featured. And of these 100, only 1 will win the $5,000 prize, to be awarded sometime this month.
The deciding jury includes System of a Down bassist Shavo Odadjian; Capital Cities singer-songwriter Sebu Simonian; jazz phenom and composer Tigran Hamasyan; Honored Artist of the Republic of Armenia Vahagn Hayrapetyan; Professor and Founding Dean of the UCLA Herb Alpert School of Music, Judith Smith; and the iconic rock star and challenger himself – Serj Tankian.