Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը հրաժարական է տվել Պուտինի հետ հանդիպման մասին ստելու պատճառով
Նիդեռլանդների ԱԳ նախարար Հալբե Զեյլստան հրաժարական է տվել այն բանից հետո, երբ խոստովանել է, որ ստել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ իր ունեցած հանդիպման մասին, հայտնում է BBC-ն: Նա իր հրաժարականի մասին հայտարարել է Մոսկվա պաշտոնական այցից ընդամենը մի քանի ժամ առաջ:
2017 թվականի մարտին նախընտրական արշավի ժամանակ Զեյլստրան հայտարարել է, որ 2006 թվականին անձամբ է լսել ինչպես է Պուտինը խոսել տարածաշրջանային էքսպանսիայի  և «Մեծ Ռուսաստան» ստեղծելու պլանների մասին:
Փետրվարի 12-ին ներդեռլանդական թերթերից մեկին տված հարցազրույցում նա խոստովանել է, որ իրականում անձամբ չի լսել Պուտինի այդ հայտարարությունը: Զեյլստրայի խոսքերով այդկերպ նա ուղղակի փորձել է պաշտպանել իր տեղեկատվության աղբյուրին, ով անձամբ լսել է Պուտինի այդ հայտարարությունը:

Глава МИД Нидерландов подал в отставку из-за лжи о встрече с Путиным
Министр иностранных дел Нидерландов Халбе Зейлстра подал в отставку, после того как признался, что солгал о своей встрече с президентом России Владимиром Путиным, передает BBC.
Зейлстра объявил о своей отставке всего за несколько часов до того, как должен быть отправиться в Москву с официальным визитом.
О своем решении министр сообщил на заседании парламента, куда был приглашен депутатами для дачи объяснений, после чего не смог скрыть слез.
В ходе своей предвыборной кампании в марте 2017 года Зейлстра утверждал, что в 2006 году лично слышал, как Путин говорил о планах региональной экспансии и создании "большей России".
В понедельник на этой неделе министр признал в интервью одной из нидерландских газет, что солгал и на самом деле не присутствовал в помещении, где Путин якобы сделал соответствующий комментарий. По словам Зейлстра, таким образом он пытался лишь защитить свой источник информации - человека, который был в помещении, где прозвучали слова российского президента.