Թուրք ուսուցիչները քաղաքական հետապնդումների պատճառով փախել են Հունաստան
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ հղում կատարելով Reuters-ին, մի խումբ թուրքեր հայտնաբերվել են Թուրքիայի արևմտյան ափերից քիչ հեռու գտնվող Օյնուս կղզու ափին՝ հունական Հիոս կղզու հարևանությամբ, որը հազարավոր փախստականների և միգրանտների համար դարպաս է դարձել դեպի Եվրոպա:
SkyTV-ի տվյալներով՝ նրանց թվում 7 տղամարդ, 4 կին և 6 երեխա կա: Փախստականները հիմնականում ուսուցիչներ են, որոնք վախենում են 2016 թվականին Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձից հետո քաղաքական բռնաճնշումներից: Որոշ լրատվամիջոցներ հաղորդել են, որ 17 թուրքերի թվում դատավորներ ու քաղաքացիական ծառայողներ կան:
Հունաստանի ափամերձ պահակախմբի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ մոտ օրերին թուրքերը կտեղափոխվեն Աթենք: Հունաստանի իշխանությունները չեն հայտնել՝ արդյոք նրանք քաղաքական ապաստան են խնդրել, թե՞ ոչ:

17 турок сбежали в Грецию, спасаясь от политического преследования на родине
17 граждан Турции сбежали в Грецию. Как сообщает Reuters со ссылкой на представителя береговой охраны Греции, группа турок была обнаружена у берегов острова Ойнусс, недалеко от  западного побережья Турции, рядом с греческим островом Хиос, который стал воротами для тысяч беженцев и мигрантов в Европу, передает News.am.
По данным SkyTV, в числе сбежавших 7 мужчин, 4 женщины и шестеро детей. В основном беглецами оказались учителя, которые опасаются политических репрессий в Турции, последовавших после попытки переворота в июле 2016 года. Некоторые СМИ сообщили, что в числе сбежавших турок - судьи и госслужащие.
Представитель греческой береговой охраны сообщил, что в ближайшие дни турки будут доставлены  в Афины. Власти Греции не стали сообщать, просили ли они политическое убежище.