Արցախցի շախմատիստը ջախջախեց ադրբեջանցի մրցակցին՝ խորհրդանշական նվեր մատուցելով փետրվարի 20-ի առթիվ
Փետրվարի 20-ին Մոսկվայում մեկնարկել է «Աէրոֆլոտ օփեն» շախմատային փառատոնը, որի շրջանակներում երեք մրցաշար է անցկացվում, հաղորդում է ՀԱՕԿ-ը:
Գլխավոր A մրցաշարում (մասնակցում են 2549 և ավելի վարկանիշ ունեցող շախմատիստները) հանդես են գալիս Հայաստանի հավաքականի անդամներ Գաբրիել Սարգսյանը եւ Հայկ Մարտիրոսյանը, գրոսմայստերներ Մանուել Պետրոսյանը, Տիգրան Պետրոսյանը, Արման Միքայելյանը, միջազգային վարպետներ Արամ Հակոբյանը և Շանթ Սարգսյանը:
Առաջին տուրում արցախցի գրոսմայստեր Մանուել Պետրոսյանը սևերով ջախջախել է Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Ռաուֆ Մամեդովին: Մամեդովի վարկանիշը 140 կետով գերազանցում է Մանուելի վարկանիշին:
Հաղթանակով են մեկնարկել նաեւ Տիգրան Պետրոսյանը և Արման Միքայելյանը: Ոչ-ոքի են խաղացել Հայկ Մարտիրոսյանը, Գաբրիել Սարգսյանը և Արամ Հակոբյանը: Հայաստանի ներկայացուցիչներից պարտություն է կրել միայն Շանթ Սարգսյանը:

Арцахец Мануел Петросян победил представителя Азербайджана
В Москве 20 февраля стартовал шахматный фестиваль "Аэрофлот Опен", в рамках которого проходит три турнира, сообщает пресс-служба НОК Армении.
В главном турнире "А" (участвуют шахматисты с рейтингом 2549 и выше) выступают члены национальной сборной Армении Габриел Саргсян и Айк Мартиросян, гроссмейстеры Мануел Петросян, Тигран Петросян, Арман Микаелян, международные мастера Арам Акопян и Шант Саргсян.
В первом туре гроссмейстер из Арцаха Мануел Петросян черными разгромил представителя Азербайджана Рауфа Мамедова. Рейтинг Мамедова на 140 пунктов превышает рейтинг Петросяна.
С побед стартовали также Тигран Петросян и Арман Микаелян. Вничью сыграли Айк Мартиросян, Габриел Саргсян и Арам Акопян. Единственное поражение среди представителей Армении потерпел Шант Саргсян.