Նախագահը ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և գոհունակությամբ արձանագրել վերջին շրջանում Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերություններում զգալի առաջընթացը, որն արտահայտվում է ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններում, այլ նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: Նախագահ Սարգսյանը շեշտել է, որ այդ հարաբերությունների տեսանկյունից 2017 թվականը և 2018 թվականի սկիզբը կարևոր ձեռքբերումների ժամանակաշրջան էր՝ նկատի առնելով, որ ընդամենը երկու օր առաջ Բրյուսելում ստորագրվեց ևս մեկ փաստաթուղթ՝ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի գործընկերության առաջնահերթությունների վերաբերյալ, որում լիովին արտացոլվում են բոլոր այն նպատակները, որ Հայաստանն իր առջև դրել է ԵՄ հետ համագործակցության շրջանակներում:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է նույն ոգով շարունակելու հարաբերությունների զարգացումը և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կյանքի կոչելու Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Այդ նպատակով, ըստ Նախագահի, ստեղծվել է Համաձայնագրի և Գործընկերության առաջնահերթություններն ամրագրած փաստաթղթի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ փոխվարչապետի համակարգմամբ: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ հավանաբար մինչև ապրիլի վերջ Հայաստանը կվավերացնի համաձայնագիրը, որը հնարավորություն կտա սկսելու դրա ժամանակավոր կիրարկումը, մասնավորապես՝ ոլորտային ուղղություններով մոտարկման գործընթացը, մինչև ԵՄ անդամ երկրների կողմից վավերացման գործընթացի ամբողջականացումը։ Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Տոյվո Կլաարի երկիրը՝ Էստոնիան, արդեն ավարտել է վավերացման գործընթացը և հույս է հայտնել, որ տեսանելի ապագայում ԵՄ անդամ մյուս երկրներն էլ նույնկերպ կվարվեն:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը համակարծիք է եղել Հանրապետության Նախագահի հետ, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները լավ են զարգանում: Անդրադառնալով համաձայնագրի վավերացման գործընթացին՝ նա նշել է, որ որոշ եվրոպական երկրներում այդ գործընթացը, որոշակի առանձնահատկություններից ելնելով, բավականաչափ ժամանակ է պահանջում, որը սակայն չի խանգարում, որ Հայաստանն ու Եվրամիությունը առաջ ընթանան դեպի համաձայնագրի ժամանակավոր կիրարկում՝ օրեցօր ընդլայնելով հարաբերությունները: ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հայաստանը շատ լավ օրինակ է, թե ինչպես մի երկիր, հանդիսանալով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, կարող է միևնույն ժամանակ ունենալ լավ հարաբերություններ Եվրոպական միության հետ:
Հանդիպմանը Նախագահ Սարգսյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:
Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է Եվրոպական Միության աջակցությունը ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը և նրանց առաջարկություններին:

Президент Армении принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики приветствовал гостя и с удовлетворением констатировал ощутимый прогресс в отношениях Армении и Европейского союза за последний период, который проявляется не только в двусторонних отношениях, но также в рамках Восточного партнерства. Президент Саргсян подчеркнул, что с точки зрения этих отношений 2017 год и начало 2018 года были периодом важных достижений, имея в виду, что всего два дня назад в Брюсселе подписан еще один документ касательно приоритетов Армении в партнерстве с ЕС, в котором полностью отображаются все те цели, которые Армения поставила перед собой в рамках сотрудничества с ЕС.
Президент Республики отметил, что Армения решительно настроена на то, чтобы в том же духе продолжать развитие отношений и в возможно короткие сроки претворить в жизнь Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. С этой целью, согласно президенту, создана межведомственная комиссия по координации мероприятий, обеспечивающих выполнение Соглашения и закрепляющего приоритеты партнерства документа, которую координирует вице-премьер. Президент Саргсян отметил, что вероятно до конца апреля Армения ратифицирует соглашение, что даст возможность начать его временное применение, в частности, по процесс сближения по отраслевым направлениям, до тех пор, когда странами-членами ЕС будет окончательно завершен процесс ратификации. Президент Саргсян с удовлетворением отметил, что страна Тойво Клаара – Эстония, уже завершила процесс ратификации и выразил надежду, что в обозримом будущем остальные страны ЕС также ратифицируют.
Специальный представитель ЕС Тойво Клаар высказал согласие с президентом Республики, что отношения РА и ЕС развиваются хорошо. Коснувшись процесса ратификации Соглашения, он отметил, что в некоторых европейских странах этот процесс, исходя из определённых особенностей, требует довольно много времени, что, однако, не мешает, чтобы Армения и Евросоюз двигались вперед к временному выполнению Соглашения, день ото дня расширяя отношения. Специальный представитель ЕС подчеркнул, что Армения очень хороший примет, как одна страна, являясь членом Евразийского экономического союза, может в то же время иметь хорошие отношения с Европейским союзом.
На встрече президента Саргсяна со специальным представителем ЕС состоялся обмен мнениями по переговорному процессу мирного урегулирования НК проблемы.
Тойво Клаар подтвердил содействие Европейского Совета направленной на мирное урегулирование проблемы НК деятельности сопредседателей Минской группу ОБЕС и их предложениям.