70 միլիոն արժողությամբ օգնության փաթեթ Հայաստանին և Արցախին. Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի առաջարկը Սենատին
Hayern Aysor
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) իրավական հարցերի ղեկավար Րաֆֆի Գարագաշյանը Հայաստանի և Արցախի համար 70 միլիոն դոլար արժողությամբ «Խաղաղություն և բարգավաճում» օգնության փաթեթի առաջարկ է ներկայացրել ամերիկյան Սենատին, փոխանցում է «Արցախպրեսը»:
Հանձնախումբը դիմել է, մասնավորապես, Սենատի՝ 2019 ֆինանսական տարվա արտաքին օգնության օրինագծի մշակման համար պատասխանատու հանձնաժողովին: Ծրագրով նախատեսվում է օգնության փաթեթը տրամադրել Արցախի ականազերծման և վերականգնման, սահմանից դիպուկահարների հեռացման Ռոյս-Էնգել նախագծի կյանքի կոչման, ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական և ռազմական համագործակցության ծավալման և Հայաստանին Մերձավոր Արևելքում փախստականների ապաստարանին աջակցելու համար:
Րաֆֆի Գարագաշյանը, մասնավորապես, առաջարկել է 6 միլիոն դոլար տրամադրել Արցախին՝ ականազերծման և հաշմանդամների վերականգնման համար և 4 միլիոն դոլար՝ խաղաղության աջակցման համար, ինչպես նաև 30 միլիոն դոլար Հայաստանին՝ որպես տնտեսական օգնություն, 10 միլիոն դոլար՝ որպես ռազմական օգնություն, 20 միլիոն դոլար՝ որպես Մերձավոր Արևելքից փախստականների ընդունման համար օգնություն:
Նաև առաջարկվում է կասեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը:
Առաջարկ-նամակում ANCA-ի ներկայացուցիչը կոչ է արել հանձնաժողովի անդամներին՝ Թրամփի վարչակազմին դրդել ամբողջապես կիրառել ԱՄՆ-Հայաստան առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը, ինչպես նաև վերջնականապես արդիականացված կրկնակի հարկումը բացառելու համաձայնագիր ստորագրել:

В США призвали правительство выделить Армении и Aрцаху 70 миллионов долларов
Комиссия "Ай Дата" США обратилась в комитет Сената США по внешним ассигнованиям с призывом выделить в 2019 финансовом году 70 миллионов долларов Армении и Арцаху, сообщает Sputnik Armenia.
Об этом говорится в сообщении комитета. Авторы петиции отмечают, что финансовая помощь нужна Карабаху для того, чтобы очистить территорию непризнанной республики от мин, оставшихся со времен боевых действий в 1992-1994 гг.
Также деньги нужны для оснащения передовых позиций специальными радарами, позволяющими отслеживать действия азербайджанской стороны. Несколько месяцев о необходимости оснащения линии соприкосновения заявляли и конгрессмены Эд Ройс и Элиот Энгель.
Комиссия "Ай Дата" США, в частности, предлагает выделить 6 миллионов на разминирование территорий Карабаха и помощь инвалидам, ставшим таковыми в результате взрыва мин, 4 миллиона долларов на оснащение передовой линии современными приборами, 30 миллионов Армении в качестве экономической помощи, 10 миллионов в качестве военной помощи и 20 миллионов с целью помочь беженцам из стран Ближнего Востока.