70 միլիոն արժողությամբ օգնության փաթեթ Հայաստանին և Արցախին. Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի առաջարկը Սենատին
Hayern Aysor
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) իրավական հարցերի ղեկավար Րաֆֆի Գարագաշյանը Հայաստանի և Արցախի համար 70 միլիոն դոլար արժողությամբ «Խաղաղություն և բարգավաճում» օգնության փաթեթի առաջարկ է ներկայացրել ամերիկյան Սենատին, փոխանցում է «Արցախպրեսը»:
Հանձնախումբը դիմել է, մասնավորապես, Սենատի՝ 2019 ֆինանսական տարվա արտաքին օգնության օրինագծի մշակման համար պատասխանատու հանձնաժողովին: Ծրագրով նախատեսվում է օգնության փաթեթը տրամադրել Արցախի ականազերծման և վերականգնման, սահմանից դիպուկահարների հեռացման Ռոյս-Էնգել նախագծի կյանքի կոչման, ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական և ռազմական համագործակցության ծավալման և Հայաստանին Մերձավոր Արևելքում փախստականների ապաստարանին աջակցելու համար:
Րաֆֆի Գարագաշյանը, մասնավորապես, առաջարկել է 6 միլիոն դոլար տրամադրել Արցախին՝ ականազերծման և հաշմանդամների վերականգնման համար և 4 միլիոն դոլար՝ խաղաղության աջակցման համար, ինչպես նաև 30 միլիոն դոլար Հայաստանին՝ որպես տնտեսական օգնություն, 10 միլիոն դոլար՝ որպես ռազմական օգնություն, 20 միլիոն դոլար՝ որպես Մերձավոր Արևելքից փախստականների ընդունման համար օգնություն:
Նաև առաջարկվում է կասեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը:
Առաջարկ-նամակում ANCA-ի ներկայացուցիչը կոչ է արել հանձնաժողովի անդամներին՝ Թրամփի վարչակազմին դրդել ամբողջապես կիրառել ԱՄՆ-Հայաստան առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը, ինչպես նաև վերջնականապես արդիականացված կրկնակի հարկումը բացառելու համաձայնագիր ստորագրել:

ANCA Backs Targeted $70 Million 'Peace and Prosperity' Aid Package for Artsakh and Armenia
In testimony submitted today to the Senate panel drafting the Fiscal Year 2019 foreign aid bill, the Armenian National Committee of America (ANCA) called for a targeted $70 million aid package that would fund de-mining and rehabilitation in Artsakh, implementation of the Royce-Engel proposal to deploy gunfire locators along the line-of-contact, the expansion of U.S-Armenia economic and military partnerships, and support for Armenia as a regional safe haven for at-risk Middle East refugees, Armenianweekly.com reports.
ANCA Government Affairs Director Raffi Karakashian opened his testimony to the Senate’s Appropriations Subcommittee on State-Foreign Operations by marking the 100th anniversary of the first Armenian Republic, inviting the panel to join with him in celebrating a century of U.S.-Armenia relations. He then turned to the ANCA’s top-line priorities:
Artsakh: $6 million to complete de-mining and rehabilitate the disabled, $4 million to promote peace
Armenia: $30 million in economic aid, $10 million in military aid, $20 million for Middle East refugees
Azerbaijan: Suspend U.S. military aid and strengthen Section 907 of the FREEDOM Support Act
In each of these areas, Karakashian shared with appropriators how the ANCA’s proposals advance U.S. interests and suggested concise, draft legislative language for their consideration.  He closed his testimony by reaffirming the ANCA’s commitment to Armenia’s aid-to-trade transition, asking Members of the Subcommittee to encourage the Trump Administration to make full use of the U.S.-Armenia Trade and Investment Framework Agreement (TIFA) and Economic Task Force, and, most urgently, to move forward with the long-overdue negotiation of a modern U.S. Armenia Double Tax Treaty.