Վարչապետը Գյումրի է ուղևորվել Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղում աշխատանքը սկսող նոր ЭП2Д էլեկտրագնացքով
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այցով Գյումրի է ուղևորվել Երևանի երկաթուղային կայարանից՝ Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղում աշխատանքը սկսող նոր ЭП2Д էլեկտրագնացքով: Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է էլեկտրագնացքի պայմաններին, հնարավորություններին և ողջունել այն Հայաստանում շահագործելու «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի որոշումը:
Էլեկտրագնացքը ՓԲԸ-ի կողմից գնվել է վերջերս՝ ռուսական «Տրանսմաշխոլդինգ» արտադրող ընկերությունից:
Կարեն Կարապետյանին տեղեկացվել է, որ մարտի 4-ից նոր էլեկտրագնացքը կաշխատի ուրբաթ-կիրակի օրերին էքսպրեսի ռեժիմով՝ առանց բաժանիչ կանգառների, օրը 2 անգամ՝ ժամը 10:00-ին մեկնելով Երևանից Գյումրի և 16:55-ին վերադառնալով մայրաքաղաք: Երթևեկության տևողությունը կազմում է 1 ժամ 59 րոպե:
Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղու մնացած չվերթները դեռ սպասարկվում են հին շարժակազմով:
Մարտի 4-ին և 8-ին և 11-ին գնացքն աշխատելու է անվճար: Դրանից հետո մեկ տոմսի գինը մեկ ուղղությամբ կկազմի 2,5 հազար դրամ:
ЭП2Д էլեկտրագնացքը լիովին համապատասխանում է ուղևորափոխադրումների անվտանգության բոլոր կանոններին: Հայաստանի համար ընտրվել է էլեկտրագնացքի 2-վագոնանոց մոդիֆիկացիան, որն առավել հարմար է հայաստանյան պայմաններին:

Премьер Армении направился в Гюмри с вокзала Еревана – на новом электропоезде
Премьер-министр Армении Карен Карапетян отправился в рабочую поездку в Гюмри с Ереванского железнорожного вокзала на начинающем работу на маршруте Ереван-Гюмри-Ереван новом электропоезде ЭП2Д. Глава правительства ознакомился с условиями, возможностями электропоезда и приветствовал решение ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" о его эксплуатации в Армении, сообщает пресс-служба правительства РА.
Электропоезд был недавно приобретен ЗАО "ЮКЖД" у российского производителя – ЗАО "Трансмашхолдинг".
Карена Карапетяна проинформировали, что с 4 марта новый электропоезд будет работать по пятницам, субботам и воскресеньям в режиме экспресса без промежуточных остановок, дважды в день: в 10:00 отправляясь из Еревана в Гюмри и в 16:55 возвращаясь в столицу. Время в пути составляет 1 час 59 минут.
Остальные рейсы по маршруту Ереван-Гюмри-Ереван пока осуществляются старым подвижным составом.
4, 8 и 11 марта поезд будет работать бесплатно. После этого стоимость одного билета в одном направлении составит 2,5 тысячи драмов.
Электропоезд ЭП2Д полностью соответствует всем правилам безопасности пассажирских перевозок. Для Армении выбрана 2-вагонная модификация электропоезда, которая наиболее удобна для условий Армении.