Հայաստանը դրական դեր է խաղում ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում. Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար (ԲԱՑԱՌԻԿ)
2017թ.-ի վերջին բավական ակտիվացան քննարկումները 2011թ-ի ռուս-վրացական Համաձայնագրի կյանքի կոչման վերաբերյալ: Համաձայնագրով նախատեսվում է Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև այլընտրանքային միջանցքների ստեղծում, որոնք բավական կարևոր են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի համար: 2011թ.-ի Համաձայնագրի կյանքի կոչման գործընթացի, ռուս-վրացական հարաբերությունների և Հայաստանի հնարավոր դերակատարման վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ:
-2017 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանը SGS-ի հետ պայմանագիր կնքեց: Ի՞նչ փուլում են ռուսական կողմի և շվեյցարական ընկերության միջև բանակցությունները: Ե՞րբ կարելի է ակնակալել պայմանագրի կնքումը:
- Կարող եմ փաստել, որ ավարտվել են պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաև ավարտված են անհրաժեշտ ներռուսական համաձայնեցումները: Մոտ ժամանակներս Դաշնային մաքսային ծառայությունը կկնքի պայմանագիրը, ինչպես նաև երկրորդ անհրաժեշտ փաստաթուղթը՝ SGS-ի ֆինանսավորման աշխատանքների կարգի մասին միջկառավարական համաձայնագիրը: Դրանից հետո կսկսվի մաքսային վարչարարության և տարածաշրջանային առևտրի մոնիթորինգի վերաբերյալ 2011 թվականի ռուս-վրացական համաձայնագրի գործնական իրականացումը:
- Արդյո՞ք հաղթահարելի են 2011թ.-ի Համաձայնագրի առանձին կետերի վերաբերյալ տարաձայնությունները և դրանք չե՞ն խոչընդոտի Համաձայնագրի կյանքի կոչմանը:
- Համաձայնագրի դրույթների վերաբերյալ կողմերի միջև տարաձայնություններ չկան: Դրանք չեն էլ կարող լինել. այս միջազգային պայմանագրի տեքստը միանշանակ է և թույլ չի տալիս կամայական մեկնաբանություններ. կողմերի բոլոր պարտավորությունները սևով սպիտակի վրա հստակ գրված են: Այլ հարց է, որ Մոսկվան և Թբիլիսին համաձայնագրի քաղաքական իմաստը տարբեր կերպ են մեկնաբանում: Սակայն, դա իսկզբանե հայտնի էր և Համաձայնագրի գործնական իրականացմանը ոչ մի կերպ չի խանգարում:
Իրականում, հունվարի 31-ին Պրահայում Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զ.Աբաշիձեի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկումների արդյունքը եղավ ընդամենը մի հայտարարություն՝ կարևորը ոչ թե մեկնաբանություններն են, այլ համաձայնագրի բարեխիղճ իրականացումը՝ խստորեն պահպանելով դրա պայմանները:
- Կարծիք կա, որ ռուս-վրացական տրանսպորտային միջանցքների բացումից կշահի միայն Հայաստանը: Ի՞նչ կտա  2011 թ.-ի Համաձայնագրի իրականացումը կողմերից յուրաքանչյուրին և ամբողջ տարածաշրջանին ընդհանրապես:
-  Ռազմական-վրացական ճանապարհով հաղորդակցության անկայունությունը խնդիրներ է ստեղծում տարածաշրջանային առևտրի բոլոր մասնակիցների համար՝ առանց բացառության: Ուստի, լրացուցիչ, այլընտրանքային երթուղիների բացումը ոչ միայն Հայաստանի, այլև Հարավային Կովկասի և հարակից շրջանների բոլոր պետությունների շահերից է բխում: Ի դեպ, դրանում օբյեկտիվորեն շահագրգռված է նաև Վրաստանը, որի առևտուրը Ռուսաստանի հետ դինամիկորեն աճում է:
- Որքանո՞վ է իրատեսական Ռուսաստանի և Վրաստանի ներկայացուցիչների միջև բարձր մակարդակի հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունը: 2018-ին երկկողմ հարաբերություններում կարելի՞ է բեկում ակնկալել: Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը որևէ դերակատարում ունենալ ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
- Վերջին հինգ տարիների ընթացքում ռուս-վրացական երկխոսության փորձը ցույց է տվել, որ հիմնարար հարցերի շուրջ առկա տարաձայնությունները չեն խանգարում որոշակի ոլորտներում մեր հարաբերությունների առողջացմանն ուղղված մեր համատեղ աշխատանքին: Ես նկատի ունեմ՝ տնտեսությունը, տրանսպորտը, հումանիտար ոլորտը, որտեղ շոշափելի արդյունքներ կան: Ռուսաստանը, ինչպես նախկինում, տրամադրված է Վրաստանի և վրաց ժողովրդի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելուն: Մեր կողմից խոչընդոտներ չկան, և առաջընթացը կախված է միայն Թբիլիսիի քաղաքական կամքից և իրատեսությունից: Մենք պատրաստ ենք վրացական կողմի հետ շփումների՝ ցանկացած մակարդակով: Գլխավորն այդ շփումների բովանդակությունը որոշելն է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա ինձ թվում է, որ նա արդեն բավական դրական դեր է խաղում: Ի վերջո, ձեր երկրի ակտիվ դիրքորոշումն՝ ի նպաստ տարածաշրջանային առևտրի զարգացման, կողմերի համար ծառայում է որպես լրացուցիչ խթան՝ հնարավորինս արագ սկսել 2011 թ.-ի Համաձայնագրի իրականացումը՝ պրագմատիկ, ապաքաղաքականացված ձևով:

At the end of 2017 discussions on the implementation of the Russian-Georgian Agreement signed in 2011 were rather intensified. The agreement envisages the creation of alternative corridors between Russia and Georgia, which are crucial both for Armenia and the whole region. "Armedia" IAA presents an exclusive interview with the Russian Deputy Foreign Minister Grigory Karasin on the implementation of the 2011 Agreement, the Russian-Georgian relations and Armenia's possible role.
- In December 2017, Georgia signed a contract with SGS. At what stage are the negotiations between the Russian side and the Swiss company now? When can we expect the contract to be signed?
- I can inform you that the negotiations on the draft contract, as well as all the necessary internal Russian approvals have been completed. In the near future, the Federal Customs Service will sign a contract, as well as the second necessary document, an intergovernmental agreement on the procedure for financing the work of SGS. After that, the practical implementation of the 2011 Russian-Georgian agreement on customs administration and monitoring of regional trade will begin.
- Are the disagreements on some paragraphs of the 2011 Agreement overcome and won't they harm its implementation?
- There are no disagreements about the paragraphs of the Agreement between the parties. The text of this international treaty is completely unambiguous and does not allow arbitrary interpretations; all the obligations of the parties are written in black and white. It is another thing that Moscow and Tbilisi could differently perceive the political meaning of the Agreement.
Actually, the outcome of the discussions at my meeting with the Special Representative of the Prime Minister of Georgia, Z. Abashidze, in Prague on January 31 was just a joint statement: the main thing is not the interpretation, but the conscientious implementation of the Agreement in strict accordance with its terms.
- There is an opinion that only Armenia will benefit from the opening of the Russian-Georgian transport corridors. What can the implementation of the 2011 Agreement provide for each of the parties and the region as a whole?
- The volatility of the communication on the Georgian Military Road creates problems for all the participants in regional trade, without exception. Therefore, the opening of additional, alternative routes is in the interests not only of Armenia, but of all the states of the South Caucasus and neighboring regions. By the way, Georgia, whose trade with Russia is growing dynamically, is also objectively interested in this.
- How realistic is the possibility of holding a summit meeting between representatives of Russia and Georgia? Can we expect a breakthrough in bilateral relations in 2018? Can Armenia play some role in the settlement of Russian-Georgian relations?
- The experience of the Russian-Georgian dialogue over the past five years has shown that the remaining disagreements on fundamental issues cannot interfere the joint work aimed at improving our relations in specific areas. I mean the economy, transport, the humanitarian sphere, where tangible results have been achieved. Russia, as before, is committed to good-neighborly relations with Georgia and the Georgian people. From our side, there are no obstacles, and progress depends solely on Tbilisi's political will and pragmatism. And we are ready for contacts with the Georgian side at any level.
As for Armenia, it seems to me that it already plays a very positive role. After all, your country's active position in favor of the development of regional trade serves as an additional incentive for the parties to quickly begin implementing the 2011 Agreement in a realistic, depoliticized manner.