Հայաստանը դրական դեր է խաղում ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում. Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար (ԲԱՑԱՌԻԿ)
2017թ.-ի վերջին բավական ակտիվացան քննարկումները 2011թ-ի ռուս-վրացական Համաձայնագրի կյանքի կոչման վերաբերյալ: Համաձայնագրով նախատեսվում է Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև այլընտրանքային միջանցքների ստեղծում, որոնք բավական կարևոր են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի համար: 2011թ.-ի Համաձայնագրի կյանքի կոչման գործընթացի, ռուս-վրացական հարաբերությունների և Հայաստանի հնարավոր դերակատարման վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ:
-2017 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանը SGS-ի հետ պայմանագիր կնքեց: Ի՞նչ փուլում են ռուսական կողմի և շվեյցարական ընկերության միջև բանակցությունները: Ե՞րբ կարելի է ակնակալել պայմանագրի կնքումը:
- Կարող եմ փաստել, որ ավարտվել են պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաև ավարտված են անհրաժեշտ ներռուսական համաձայնեցումները: Մոտ ժամանակներս Դաշնային մաքսային ծառայությունը կկնքի պայմանագիրը, ինչպես նաև երկրորդ անհրաժեշտ փաստաթուղթը՝ SGS-ի ֆինանսավորման աշխատանքների կարգի մասին միջկառավարական համաձայնագիրը: Դրանից հետո կսկսվի մաքսային վարչարարության և տարածաշրջանային առևտրի մոնիթորինգի վերաբերյալ 2011 թվականի ռուս-վրացական համաձայնագրի գործնական իրականացումը:
- Արդյո՞ք հաղթահարելի են 2011թ.-ի Համաձայնագրի առանձին կետերի վերաբերյալ տարաձայնությունները և դրանք չե՞ն խոչընդոտի Համաձայնագրի կյանքի կոչմանը:
- Համաձայնագրի դրույթների վերաբերյալ կողմերի միջև տարաձայնություններ չկան: Դրանք չեն էլ կարող լինել. այս միջազգային պայմանագրի տեքստը միանշանակ է և թույլ չի տալիս կամայական մեկնաբանություններ. կողմերի բոլոր պարտավորությունները սևով սպիտակի վրա հստակ գրված են: Այլ հարց է, որ Մոսկվան և Թբիլիսին համաձայնագրի քաղաքական իմաստը տարբեր կերպ են մեկնաբանում: Սակայն, դա իսկզբանե հայտնի էր և Համաձայնագրի գործնական իրականացմանը ոչ մի կերպ չի խանգարում:
Իրականում, հունվարի 31-ին Պրահայում Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զ.Աբաշիձեի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկումների արդյունքը եղավ ընդամենը մի հայտարարություն՝ կարևորը ոչ թե մեկնաբանություններն են, այլ համաձայնագրի բարեխիղճ իրականացումը՝ խստորեն պահպանելով դրա պայմանները:
- Կարծիք կա, որ ռուս-վրացական տրանսպորտային միջանցքների բացումից կշահի միայն Հայաստանը: Ի՞նչ կտա  2011 թ.-ի Համաձայնագրի իրականացումը կողմերից յուրաքանչյուրին և ամբողջ տարածաշրջանին ընդհանրապես:
-  Ռազմական-վրացական ճանապարհով հաղորդակցության անկայունությունը խնդիրներ է ստեղծում տարածաշրջանային առևտրի բոլոր մասնակիցների համար՝ առանց բացառության: Ուստի, լրացուցիչ, այլընտրանքային երթուղիների բացումը ոչ միայն Հայաստանի, այլև Հարավային Կովկասի և հարակից շրջանների բոլոր պետությունների շահերից է բխում: Ի դեպ, դրանում օբյեկտիվորեն շահագրգռված է նաև Վրաստանը, որի առևտուրը Ռուսաստանի հետ դինամիկորեն աճում է:
- Որքանո՞վ է իրատեսական Ռուսաստանի և Վրաստանի ներկայացուցիչների միջև բարձր մակարդակի հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունը: 2018-ին երկկողմ հարաբերություններում կարելի՞ է բեկում ակնկալել: Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը որևէ դերակատարում ունենալ ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
- Վերջին հինգ տարիների ընթացքում ռուս-վրացական երկխոսության փորձը ցույց է տվել, որ հիմնարար հարցերի շուրջ առկա տարաձայնությունները չեն խանգարում որոշակի ոլորտներում մեր հարաբերությունների առողջացմանն ուղղված մեր համատեղ աշխատանքին: Ես նկատի ունեմ՝ տնտեսությունը, տրանսպորտը, հումանիտար ոլորտը, որտեղ շոշափելի արդյունքներ կան: Ռուսաստանը, ինչպես նախկինում, տրամադրված է Վրաստանի և վրաց ժողովրդի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելուն: Մեր կողմից խոչընդոտներ չկան, և առաջընթացը կախված է միայն Թբիլիսիի քաղաքական կամքից և իրատեսությունից: Մենք պատրաստ ենք վրացական կողմի հետ շփումների՝ ցանկացած մակարդակով: Գլխավորն այդ շփումների բովանդակությունը որոշելն է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա ինձ թվում է, որ նա արդեն բավական դրական դեր է խաղում: Ի վերջո, ձեր երկրի ակտիվ դիրքորոշումն՝ ի նպաստ տարածաշրջանային առևտրի զարգացման, կողմերի համար ծառայում է որպես լրացուցիչ խթան՝ հնարավորինս արագ սկսել 2011 թ.-ի Համաձայնագրի իրականացումը՝ պրագմատիկ, ապաքաղաքականացված ձևով:

Замглавы МИД России: Армения играет позитивную роль в урегулировании российско-грузинских отношений (эксклюзив)
Григорий Карасин
статс-секретарь - заместитель министра иностранных дел Российской Федерации
В декабре 2017 года Грузия подписала контракт с SGS. На каком этапе сейчас переговоры российской стороны со швейцарской компанией? Когда можно ожидать подписания контракта?
- Могу сообщить, что переговоры по проекту контракта, а также все необходимые внутрироссийские согласования завершены. В ближайшее время Федеральная таможенная служба подпишет контракт, а также и второй необходимый документ - межправительственное соглашение о порядке финансирования работы SGS. После этого начнется практическая реализация российско-грузинского соглашения 2011 года по вопросам таможенного администрирования и мониторинга региональной торговли.
- Преодолимы ли разногласия относительно отдельных пунктов Соглашения 2011 г. и не могут ли они навредить его имплементации?
- Никаких разногласий по поводу пунктов Соглашения между сторонами нет. Да их и быть не может: текст данного международного договора вполне однозначен и не допускает произвольных интерпретаций; все обязательства сторон там прописаны черным по белому. Другое дело, что Москва и Тбилиси по-разному видят политический смысл Соглашения. Но это было известно с самого начала и практической имплементации Соглашения никак не помешает.
Собственно, итогом обсуждений на моей встрече со спецпредставителем премьер-министра Грузии 3.Абашидзе в Праге 31 января как раз и стала совместная констатация: главное - не трактовки, а добросовестное выполнение Соглашения в строгом соответствии с его условиями.
- Бытует мнение, что от открытия российско-грузинских транспортных коридоров выиграет только Армения. Что может дать реализация Соглашения 2011 г. каждой из сторон и региону в целом?
- Неустойчивость сообщения по Военно-Грузинской дороге создает проблемы для всех без исключения участников региональной торговли. Поэтому открытие дополнительных, альтернативных маршрутов - в интересах не только Армении, но всех государств Южного Кавказа и соседних регионов. Кстати, в этом объективно заинтересована и Грузия, чья торговля с Россией динамично растет.
Насколько реальна возможность проведения встречи на высшем уровне между представителями России и Грузии? Moжно ли ожидать перелома в двусторонних отношениях в 2018 году? Может ли Армения сыграть какую-то роль в процессе урегулирования российско-грузинских отношений?
- Опыт российско-грузинского диалога за последние пять лет показал, что сохраняющиеся разногласия по принципиальным вопросам не мешают совместной работе по оздоровлению наших отношений на конкретных направлениях. Я имею в виду экономику, транспорт, гуманитарную сферу, где достигнуты осязаемые результаты. Россия, как и прежде, настроена на добрососедство с Грузией и грузинским народом. С нашей стороны никаких препятствий нет, и прогресс зависит исключительно от политической воли и реализма Тбилиси. А к контактам с грузинской стороной мы готовы на любом уровне. Главное - определить содержательное наполнение этих контактов.
Что касается Армении, то она, как мне кажется, уже играет весьма позитивную роль. Ведь активная позиция вашей страны в пользу развития региональной торговли служит дополнительным стимулом для сторон поскорее начать реализацию Соглашения 2011 года в прагматическом, деполитизированном ключе.