Պարսից ծոց-Սև ծով տարանցիկ միջանցք. Հայաստանը գործնական քայլեր է ձեռնարկում
Հայաստանը ներկայում բանակցում է Վրաստանի, Բուլղարիայի, Հունաստանի և Իրանի հետ Պարսից ծոց - Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Ամիրխանյանը։
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում առևտրի և տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ամրապնդումն այս ծրագրի անկյունաքարերից է։ Այն միտված է բեռների միջազգային փոխադրման և տարանցման դյուրացմանը, դրանց կառավարող ընթացակարգերի պարզեցմանը, մոտարկմանը և ստանդարտացմանը, տրանսպորտային ծախսերի նվազեցմանը, ճանապարհային անվտանգության պայմանների բարելավմանը և այլ երկրներից բեռների տարանցման ներգրավմանը։ «Ծրագիրը կնպաստի ՀՀ փոխադրողների համար ցամաքային և ծովային փոխադրումներն օգտագործելու միջոցով դեպի միջազգային շուկաներ պարզեցված ընթացակարգով մուտք գործելուն։ Ծրագիրը հնարավորություն կտա նաև արագացնել և դյուրացնել արագ փչացող բեռների տարանցումը համապատասխան համաձայնագրի պայմանավորող կողմ հանդիսացող պետությունների սահմանները հատելիս», - հավելել է Սամվել Ամիրխանյանը։ Նրա խոսքով, ծրագրով նախատեսվում են բացառապես օրենսդրությամբ սահմանված տուրքեր և վճարներ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթի ընթացքում նշել էր, որ Հայաստանը Սև ծովի և Պարսից ծոցի միջև տարանցիկ միջանցք ձևավորելու հարցով բանակցություններ է վարում բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ: Այս ծրագրի մասին իր այցի ընթացքում Հայաստանում հայտարարեց նաև Բուլղարիայի նախագահը:
Նշենք, որ այս նախագծի շնորհիվ Հայաստանը կարող է վերածվել տրանզիտային տրանսպորտային գոտու: Նախագծի բարեհաջող կյանքի կոչման դեպքում Հայաստանը դուրս կգա շրջափակումից՝ վերածվելով կարևոր տարանցումային տարածքի, բացի այդ, այն կնպաստի մեր երկրի տնտեսության աճին:
Պարսից Ծոց-Սև ծով նոր տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման գաղափարն առաջ է քաշել Իրանը: Նախատեսվում է, որ այն կկապի Հայաստանը, Իրանը, Վրաստանը և Բուլղարիան: Իրանական բեռնատարները նոր միջանցքով պետք է անցնեն Հայաստանով և Վրաստանով և, հասնելով Սև ծով, տեղափոխվեն Բուլղարիա, Հունաստան և նույնիսկ՝ Իտալիա: Այդ ամենի համար նախատեսվում է օգտագործել roll-on/roll-off (RORO) նավեր:
Պարսից ծոց - Սև ծով միջանցքի շրջանակներում Իրանից Հայաստանի տարածքով եվրոպական երկրներ և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների ակտիվացմանն ուղղված Հայաստան-Իրան փոխգործակցությունն սկսվել է 2014 թվականից, իսկ 2016 թվականին տեղի է ունեցել մուլտիմոդալ փոխադրման առաջին փորձը: Փորձնական տարբերակով 2 կոնտեյներ Գերմանիա-Կոստանցա նավահանգստից տեղափոխվել է Փոթի, այնուհետև երկաթուղով Հայաստան` «Երասխ» կայարան, այստեղից էլ ավտոտրանսպորտով՝ Իրան: Փոթիից «Երասխ» կոնտեյներների տեղափոխման համար պահանջվել է  38 ժամ, ինչը համարվում է համեմատաբար լավ ցուցանիշ:

Armenia is currently negotiating with Georgia, Bulgaria, Greece and Iran for the creation of the Persian Gulf - Black Sea international transportation and transit corridor. According to Armenpress, this was stated by the chief of staff of the ministry of transportation, communication and information technologies Samvel Amirkhanyan.
According to the official the development and strengthening of trade and economic relations in the region is one of the cornerstones of this project. It aims at facilitating international cargo shipments and transit, simplification of procedures, standardization, reduction of transportation spending, improvement of road safety conditions and attraction of cargo transits from other countries.
“The project will contribute to Armenian shippers to enter international markets through simplified procedures by using land and sea shipments. The project will also enable to accelerate and facilitate the transit of perishable goods upon crossing the borders of contract party states,” he said.
It should be reminded, that earlier in February Armenian President Serzh Sargsyan said at the Munich Security Conference that Armenia is negotiating with all stakeholder countries for creating the Black Sea - Persian Gulf transit corridor. Bulgaria’s President also announced the project during his visit to Armenia.
It should be noted that due to this project Armenia can turn into a transit transport zone. In case of successful implementation of the project, Armenia will get out of the blockade, turning into an important transit area, besides, the project will contribute to the economic growth of our country.
The project of creating a new transport corridor for the Persian Gulf - Black Sea is put forward by Iran. It is expected that it will connect Armenia, Iran, Georgia and Bulgaria. Iranian trucks should pass through Armenia and Georgia by the new corridor and, reaching the Black Sea, get to Bulgaria, Greece and even to Italy. For all this will be used roll-on/roll-off (RORO) ships.
Iran-Armenia cooperation within the framework of Persian Gulf - Black Sea corridor has started since 2014, and in 2016 the first multimodal transportation experience took place. 2 containers of test version were transported from Germany - the port of Kostanas, to Poti, then to Armenia through the railway "Yeraskh", from here, by car, to Iran. For transportation of the containers from Poti to "Yeraskh" took 38 hours, which is considered to be a relatively good indicator.