ԱՄՆ-ը կտրուկ կրճատել է թուրքական Ինջիրլիք ավիաբազայից իրականացվող գործողությունների թիվը
ԱՄՆ-ը կտրուկ կրճատել է թուրքական Ինջիրլիք ավիաբազայից իրականացվող ռազմական գործողությունների թիվը և դիտարկում է այնտեղ մշտական հիմունքներով գտնվող անձնակազմի թվաքանակի կրճատման հնարավորությունը: Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով ամերիկացի պաշտոնատար անձանց: Նրանց կարծիքով՝ դրա պատճառը երկու երկրների լարված հարաբերություններն են:
Նշվում է, որ հունվարին Ինջիրլիք բազայից Աֆղանստան է տեղափոխվել А-10В գրոհայինների խումբը: Աստիճանաբար նվազում է բազայի տարածքում ամերիկացի զինծառայողների ընտանիքների թիվը:
Այժմ Ինջիրլիքում են տեղակայված ամերիկյան F-22 Raptor և F-15 Eagle կործանիչները, ինչպես նաև լիցքավորող ինքնաթիռները: ԱՄՆ ռազմական ներկայացուցչի խոսքով՝ թուրքական ավիաբազայի օգտագործման մասշտաբները կրճատելու հարցը «դիտարկվում է արդեն որոշ ժամանակ»:

США резко сократили число операций с турецкой базы Инджирлик
США резко сократили число боевых операций, которые выполнялись с турецкой авиабазы Инджирлик и рассматривают возможность сокращения численности размещенного там на постоянной основе персонала. Об этом, как передает ТАСС, сообщила в понедельник газета The Wall Street Journal со ссылкой на американских официальных лиц, которые отметили, что причина произошедшего - в напряженных отношениях между двумя странами.
В январе, по данным газеты, с базы Инджирлик в Афганистан была перебазирована эскадрилья штурмовиков А-10. Постепенно снижается число семей американских военнослужащих, находящихся на территории базы. Сейчас в Инджирлике базируются американские истребители F-22 Raptor и F-15 Eagle, а также самолеты-заправщики. По словам американского военного представителя, вопрос о сокращении масштабов использования турецкой авиабазы "рассматривается уже некоторое время".