Հայկական կոշիկը մոսկովյան միջազգային ցուցահանդեսում է
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ մեր երկրի 8 ձեռնարկություն աշխարհի ավելի քան 1000 ապրանքանիշերի շարքում մարտի 13-16-ը Մոսկվայում մասնակցում է «Mosshoes 2018» կոշիկի և կաշվե աքսեսուարների մասնագիտացված ցուցահանդեսին:
«Mosshoes» միջազգային ցուցահանդեսն այս տարի 75-րդ անգամ համախմբել է արտադրողների աշխարհի 30 երկրից, սպասվում է ավելի քան 15 000 միջին և խոշոր գնորդների, մատակարարների այցելություն։ Միասնական տաղավարում հայկական ընկերությունները միջազգային գնորդներին են ներկայացնում բնական և փոխարինող կաշվե կոշիկներ, պայուսակներ, աքսեսուարներ և այլ արտադրատեսակներ։
Նախորդ տարի գարնանը և աշնանը կայացած «Mosshoes» էքսպոների արդյունքում հայկական 18 ընկերություն կնքել են շուրջ 682 միլիոն դրամի արտահանման պայմանագրեր։
«Mosshoes»-ը Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի կաշվե իրերի խոշորագույն ցուցահանդեսներից է։ 4 օր հայ արտադրողները հնարավորություն ունեն ներկայացնելու, բանակցելու տասնյակ մատակարարների հետ, պայմանագրեր կնքելու, գործարար կապեր հաստատելու, հետևելու միջազգային միտումներին և, որպես արդյունք, ավելացնելու արտահանման ծավալները»,- նշել է ՀԶՀ Միջազգային համագործակցության թիմի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը։
Ցուցահանդեսին այս տարի ներկայացված են «Սիմոնա», «Բաբիննի», «Կ&Կ շուզ», «ԷլԿաԷռ», «Լունա», «Էլմա», «Կրիստի» և «Բեբետա» ապրանքանիշերը։ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը միջազգային էքսպոյին հայկական ընկերությունների մասնակցությանն աջակցել է արտահանման խթանման ՀՀ կառավարության քաղաքականության շրջանակում։

Armenian Shoes Are Presented at the Exhibition in Moscow
With the support of the Development Foundation of Armenia, 8 Armenian enterprises along with more than 1000 brands of the world are attending the "Mosshoes 2018" exhibition in Moscow from March 13-16: the exhibition is specialized in shoes and leather accessories, official page of Development Foundation of Armenia .
This year the "Mosshoes" international exhibition has already been uniting producers from 30 countries of the world for the 75th time, the visit of more than 15 000 middle and large buyers, distributors is expected. Armenian companies present natural and substitute leather shoes, bags, accessories and other products to international buyers in a joint pavilion.
As a result of last year’s "Mosshoes" expos in Spring and Autumn, 18 Armenian companies signed export contracts with a total value of about 682 million AMD.
""Mosshoes" is one of the largest leather goods exhibition of Russia and Eastern Europe. For 4 days Armenian producers have an opportunity to introduce, negotiate with dozens of distributers, to sign contracts, establish business ties, follow international trends, and practice them in further production and in order to increase export volumes", – noted the DFA International cooperation team leader Narek Aleksanyan.
This year "Simona", "Babinni", "K&K shoes", "LKR", "Luna", "Elma", "Kristi" and "Bebetta" brands are presented in the exhibition. The DFA supported Armenian companies’ participation in the international expo in the framework of the export promotion policy of the republic of RA.