Ռումինիայի բնակիչը դատարանում չի կարողացել ապացուցել, որ ողջ է
Ռումինիայի Վասլույ շրջանի 63-ամյա բնակիչ Կոնստանտին Ռելիուն, ով 2016 թվականին մահացած է ճանաչվել, չի կարողացել դատարանում ապացուցել, որ ինքը ողջ է, և չեղարկել սխալմամբ տրված մահվան վկայականը: Ինչպես տեղեկացնում է «Ռիա Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնում են ռումինական ԶԼՄ-ները:
Ինչպես հայտնում է Agerpres գործակալությունը, տղամարդը տանուլ է տվել դատական գործընթացը, քանի որ չափազանց ուշ է դիմել, և այսուհետ նա իրավական տեսանկյունից գոյություն չունի:
«Փաստաթղթերով ես մահացած եմ՝ չնայած որ ողջ եմ: Չունեմ եկամտի որևէ աղբյուր: Քանի որ համարվում եմ մահացած, չեմ կարող աշխատանքի ընդունվել, ոչինչ չեմ կարող անել այս երկրում», - հայտարարել է Ռելիուն դատական լսումից հետո:
Ռելիուն 1992 թվականին Ռումինիայից մեկնել է Թուրքիա արտագնա աշխատանքի: Ընտանիքի անդամների հետ վեճերի պատճառով նա կորցրել է հարազատների հետ կապը:
2013 թվականին նրա կինը դատարան է դիմել ամուսնուն մահացած ճանաչելու խնդրանքով, քանի որ երկար ժամանակ ամուսնուց որևէ տեղեկություն չի ստացել: Կնոջ դիմումը բավարարվել է 2016 թվականին:
2018 թվականին թուրքական իշխանությունները հայտնաբերել են, որ Ռելիուի փաստաթղթերը, որոնցով նա գտնվում է Թուրքիայի տարածքում, ժամկետանց են և նրան հետ են ուղարկել Ռումինիա: Երկիր ժամանելով` պարզվել է, որ նա համարվում է մահացած: Արդարությունը վերականգնելու համար տղամարդը ստիպված կլինի դատարան դիմել նոր հայցով:

Житель Румынии не смог доказать в суде, что он жив
Житель румынского уезда Васлуй 63-летний Константин Релиу, признанный в 2016 году мертвым, не смог доказать в суде, что жив, и аннулировать выданное по ошибке свидетельство о смерти, сообщает РИА Новости со ссылкой на румынские СМИ.
Как отмечает агентство Agerpres, мужчина проиграл процесс, так как слишком поздно обратился в суд с иском, теперь его с юридической точки зрения не существует.
"По документам я мертв, хотя и жив. У меня нет ни одного источника дохода, а так как я фигурирую как умерший, то не могу трудоустроиться, ничего не могу делать в этой стране", — заявил Релиу в пятницу после заседания суда.
Релиу уехал из Румынии на заработки в Турцию в 1992 году. Из-за размолвок с семьей он потерял всякую связь с родственниками. В 2013 его супруга обратилась в суд с просьбой признать мужа мертвым, так она не получала от него никаких вестей. Иск женщины был удовлетворен в 2016 году.
В 2018 году турецкие власти обнаружили, что документы Релиу, по которым он находился на территории Турции, просрочены, и выслали его в Румынию. При въезде в страну выяснилось, что он числится умершим. Как отмечают румынские СМИ, чтобы восстановить справедливость, мужчине придется обратиться с повторным иском.